ماجرای شیارهای عجیب و غریب مریخ
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۳
Share/Save/Bookmark
 
 
به گزارش پایتخت به نقل از ایسنا دانشمندان همچنان در مورد شکل‌گیری سطح مریخ تحقیق می‌کنند و به تازگی در این سیاره سرخ رنگ شیارهای عجیبی کشف کرده‌اند.
به نقل از ساینس، این تورفتگی‌ها در سطح مریخ نشانه خوبی برای تحقیق در مورد حیات بیگانگان بر روی این سیاره قرمز رنگ خواهد بود.
مریخ
آستین سرپرست این تحقیق از دانشگاه تگزاس اظهار کرد: برخی دانشمندان معتقدند آتشفشانی زیر سطح مریخ پنهان است و شیارهای ایجاد شده نتیجه فعالیت‌های شیمیایی و محیط گرم این آتشفشان است.
 البته شرایط کنونی بیانگر جایگاه مناسب حیات میکروارگانیسم‌هاست.
یکی دیگر از محققان این تحقیق جوزف لوی دانشیار پژوهشی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تگزاس اظهار کرد: با این کشف جدید به نظر می‌رسد مریخ می‌تواند سیاره‌ای قابل سکونت با آب، گرما و مواد غذایی برای بشر باشد.  
شیارها در نزدیکی حوضه هلاس بوده و با یخ‌های بسیار قدیمی پوشیده شده‌اند. از سال 2009 محققان این فرورفتگی‌ها را مشاهده کرده‌اند، اما تاکنون بررسی جدی در این مورد صورت نگرفته است.
وی در ادامه افزود: این شیارها شکل عجیب و غریب دارند، متحدالمرکز بوده و الگوی آنها مشابه مواد موجود در زمین  است.
محققان بر اساس این یافته‌ها اظهار کردند: این شیارها و تورفتگی‌های عجیب نتیجه فعالیت آتشفشانی بوده و یخ سطح آن نیز تاثیر اصابت سیاره‌های کوچک بر سطح مریخ است.
مدل سه‌بعدی پیشرفته استفاده شده برای تعیین کمیت مواد، تصدیق‌کننده این تئوری است و وی امیدوار است با بررسی ارتباط بین گدازه و یخ فرم گرفته بر شیارها به درک بهتری از این موضوع دست یابد.
نتایج این تحقیق در نشریه Icarus و نشریه بین‌المللی تحقیقات منظومه شمسی منتشر شده است.
کلمات کليدی: شیار مریخ-پایتخت
>ساير عناوين سرويس دانش و فناوری را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 92991