آمار تامل برانگیز حفظ منابع طبیعی
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۶
Share/Save/Bookmark
 
 
به گزارش پایتخت به نقل از ایرنا حمید گشتاسب روز شنبه در حاشیه شورای برنامه ریزی استان سمنان گفت : در سه دهه گذشته 600 هزار هکتار از جنگل های کشور از بین رفته است و اگر این روند ادامه یابد در چند دهه آینده شاهد نابودی کامل جنگل های کشور خواهیم بود.

وی اظهار داشت: در دهه های گذشته در شمال کشور بیش از سه میلیون جنگل خزری وجود داشته که در زمان حاضر این عدد به یک میلیون و 900 هزار هکتار رسیده است.
گشتاسب، ویلا سازی ها، تغییرکاربری اراضی، تخریب جنگل ها برای بهره برداری از چوب و تامین صنایع چوبی، قاچاق چوب و جاده سازی ها را از عوامل عمده تخریب جنگل در کشور برشمرد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین چرای بی رویه و خارج از فصل دام از عوامل مهم نابودی مراتع است.
وی بر ضرورت برنامه ریزی اصولی از عرصه های جنگلی و مرتعی کشور تاکید کرد.
روز یکشنبه هفته گذشته در همایش 'سیاست های کلی محیط زیست؛ اجرا و نظارت' دادستان کل کشور نیز در سخنانی سازمان محیط زیست را در انجام وظایف خود ناموفق دانست و اظهار کرد: صیانت و حراست از منابع ملی، کوه ها، جنگل ها، دریاها، رودخانه ها، مراتع ملی، دره ها و امثال آن برعهده سازمان محیط زیست است.
حجت الاسلام 'محمدجعفر منتظری' گفت : با تمام احترامی که برای ریاست سازمان محیط زیست قائل هستیم اما باید بگویم این سازمان در انجام وظایف خود موفق نبوده است.
وی اظهار کرد: البته اقدامات انجام شده توسط این سازمان را هم نادیده نمی گیریم اما در جامعه دیده می شود که عملکرد آن خوب نبوده است.
وی افزود: شاهد تجاوزاتی به منابع طبیعی، جنگل ها، اراضی ملی هستیم که جلوگیری از آنها یکی از وظایف سازمان محیط زیست و سایر دستگاه های مرتبط است.
منتظری ادامه داد: در اطراف تهران به ویژه در شمال پایتخت و لواسانات، تجاوز به منابع طبیعی بسیار دیده می شود، دستگاه های دولتی و پولدارها در تخریب طبیعت با هم مسابقه گذاشته اند، چه کسی مسئول مقابله با این روند تخریبی است؟
کلمات کليدی: آمار تامل برانگیز حفظ منابع طبیعی
>ساير عناوين سرويس جامعه را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 92943