همایش ملی نیما
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۸
Share/Save/Bookmark
 
 
به گزارش پایتخت منصور علی اصغری به نقل از ایرنا  روز پنجشنبه  گفت: این همایش 13 دیماه همزمان با سالروز فوت نیما یوشیج ،شاعر مازندرانی و مبتکر سبک شعر نو در زبان و ادبیات کشور برای شناخت ابعاد دیگر اشعار وی برگزار می شود .
وی با اشاره به پایان گرفتن مهلت ارسال مقاله به دبیرخانه این همایش ، گفت: علاقمندان می توانستند از بهمن پارسال تا مهر امسال ، مقالات خود را ارسال کنند . 

مسئول شعر و ادب مازندران ادامه داد : 20 مقاله از پژوهشگران زبان ادبیات طبری ، به دبیرخانه همایش ارسال شده و هفته آینده این مقالات بررسی می شود . 
وی گفت : با وجود برگزاری همایش های متعدد همزمان با سالروز تولد و وفات نیما ، همچنان بسیاری از ابعاد کاری و فکری این شاعر ناشناخته مانده است . 
وی افزود :این شاعر علاوه بر خلاقیتش در ایجاد سبک جدید شعری و عبور از سبک قدیمی ، نامی را برای خود در این عرصه برای همیشه بجای گذاشته است .
***همایش طبری ، رونمایی از دیگر ابعاد اشعار نیما 
علی اصغری ادامه داد : نیما یوشیج همیشه به واسطه سبک شعری نو در جامعه یاد می شود اما وی علاوه بر این یک شاعر ملی است که اشعار خوبی به زبان طبری از خود بجای گذاشته است . 
وی که ابعاد پنهانی را برای اشعار نیما یوشیج متصور است ، افزود : بسیاری از اندیشه های این شاعر در اشعار طبری وی می توان دید که هنوز آنچنان که باید به آن پرداخته نشده است . 
مسئول شعر و ادب مازندران ادامه داد : دفتر شعر با نام ' روجا ' این شاعر به تعداد 454 دو بیتی از جمله اشعاری به زبان طبری است که اصلی ترین مکتوبات طبری به شمار می رود .
علی اصغری که خود نویسنده کتاب 'نیمای طبری ' است ، افزود : دفتر شعر روجای نیما حتی می توان ادعا کرد که با دیوان امیر پازواری برابری می کند .
*** برگزاری همایش های شهرستانی برای زادروز تولد نیما 
علی اصغری گفت که 21 آبان و همزمان با زاد روز تولد نیما یوشیج همچون هرساله همایش هایی در شهرستان ها برگزار می شود . 
وی این همایش ها را شامل نشست های ادبی و بررسی اشعار نیما اعلام کرد . 
علی اسفندیاری مشهور به نیما یوشیج زاده ۲۱ آبان ۱۲۷۴ در دهکده یوش در مازندران بنیانگذار شعر نو فارسی است .
وی ۱۳ دی ۱۳۳۸در شمیران، تهران درگذشت و بنا به وصیتش در یوش زادگاهش دفن شد . 
کلمات کليدی: نیمایوشیج-پایتخت
>ساير عناوين سرويس فرهنگ و هنر را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 92906