تفاوتهای تخت جمشید و بابل
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۳
Share/Save/Bookmark
 
 
به گزارش پایتخت به نقل از ایسنا هیات باستان‌شناسی ایرانی - ایتالیایی شهر پارسه تخت‌ جمشید پس از ۵۲ روز انجام مطالعات میدانی، نتایج کاوش‌های خود را اعلام کرد.
تخت جمشید
علیرضا عسکری، سرپرست هیات باستان‌شناسی ایرانی - ایتالیایی و استادیار باستان‌شناسی دانشگاه شیراز در سمینار یک روزه ارائه نتایج کنفرانس هیات باستان‌شناسی ایرانی و ایتالیایی در شهر پارسه، مهمترین یافته این مطالعات را کشف بنای «دروازه» در شهر پارسه دانست و افزود: این بنا از آجرهای لعابدار به سبک معماران بابلی در پارسه ساخته شده است. همچنین یافته‌های متعدد، بویژه کتیبه‌های بابلی و ایلامی و نقوش آجرهای لعابدار امروز این بحث را روشن کرده که بنا در دوره‌ی کوروش هخامنشی و پس از فتح بابل ساخته شده است.
او با بیان این‌که این بنا، نمونه‌ای منحصربه‌فرد از بنای بین‌النهرینی در سرزمین فارس است، گفت: تا پیش از این مطالعات روشمند، اطلاعات شهر پارسه مربوط به دوره داریوش یکم تعلق داشت و عمده اطلاعات به تختگاه تخت جمشید و پیرامون آن محدود می‌شد. این در حالی است که شهر پارسه در دوره کوروش هخامنشی وجود داشته و دروازه مکشوفه نشان می‌دهد که محدوده‌ی فیروزی بخش قدیم شهر پارسه در روزگار داریوش بوده است.
او ادامه داد: کشف این بنای ارزشمند به واسطه استفاده از فنون و روش‌های دقیق کاوش و ژئوفیزیک اکتشافی بوده است.
آجرهای تل‌آجری به آجرهای بابل شباهت بیشتری دارند
پروفسور کالیری، سرپرست خارجی هیات باستان‌شناس پارسه، نیز فنون تکنیکی ساخت بنای دروازه تل آجری را توضیح داد و این پرسش را مطرح کرد که «چرا بنا از خشت و آجر ساخته شده است و استفاده از ملات قیر به صورت گسترده چه کاربردی در بنا داشته است.»
همچنین عماد متین، عضو ایرانی پروژه مشترک به توصیف و تحلیل نقش مایه‌های به‌کار رفته در آجرهای لعابدار پرداخت.
وی آجرهای لعابدار را از نظر شکل، بُن‌مایه‌های هنری و کیفیت هنری با شوش، تخت جمشید و بابل مقایسه کرد و نتیجه گرفت که آجرهای لعابدار هخامنشی دروازه تل آجری با کیفیتی به مراتب بالاتر از آجرهای تخت جمشید و شوش و بیشتر با شباهت نزدیکتر به بابل ساخته شده است.
آجرهای تل‌آجری از شوش و تخت‌ جمشید و بابل با کیفیت‌تر است
در ادامه، سیدمحمد امین امامی، نتایج آزمایشگاهی آجرهای لعابدار را در ارتباط با کیفیت و مواد ساخت این آجرها تشریح کرد و افزود: فنون بالای به‌کار رفته در ساخت آجرها و این‌که این آجرها از هر نظر با کیفیت عالی در کوره پخته شده و مواد درون آن‌ها از خمیر مایه‌های بسیار مناسبی تشکیل شده است.
او گفت: این مواد نشان می‌دهد که آجرهای تل آجری از شوش، تخت جمشید و بابل با کیفیت‌تر هستند. این آجرها در منطقه تخت جمشید ساخته شده‌اند.
کلمات کليدی: پایتخت-بابل-تخت جمشید-
>ساير عناوين سرويس فرهنگ و هنر را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 92900