تاثیر آلودگی هوا بر کودکان ناقص الخلقه
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۱
Share/Save/Bookmark
 
 
به گزارش پایتخت به نقل از ایلنا انوشیروان محسنی بندپی در نشست خبری خود به مناسبت هفته بهزیستی گفت: تلاش می‌کنیم تا با ارائه برنامه عینی و کار‌شناسی جهت جلوگیری از شیوع آسیب‌های اجتماعی همانند اعتیاد تلاش کنیم. برای نمونه ۵ هزار تیم در ۵ هزار محله کشور در جهت ارتقای آگاهی جامعه در زمینه اعتیاد به صورت خانه به خانه فعالیت می‌کنند.
وی ادامه داد: ما موفق شده‌ایم پوشش ناشنوایان را به بالای ۹۰ درصد برسانیم و پوشش تنبلی چشم نیز به بالای ۸۵ درصد رسیده است در بحث اختلالات ژنتیکی نیز ورود پیدا کرده‌ایم و در سه استان کرمان، مازندران و اصفهان برای خانواده‌هایی که ریسک بالایی در اختلالات ژنتیکی دارند آزمایش و مشاوره را اجباری کردیم تا معلول زایی کنترل شود.
وی تصریح کرد: هدف بعدی ما توانمندسازی و توانبخشی است، بنابراین مراکز توانبخشی روزانه و شبانه ما خدمات رسانی می‌کنند و برای کودکان مبتلا به اوتیسم نیز خدمات تخصصی در خانه ارائه می‌شود. ما در سال ۹۴، ۴۵۰ سقط جنین داشتیم که اگر مداخلات علمی صورت نمی‌گرفت منجر به دنیا آمدن کودکانی با معلولیت بالا می‌شد و یا جان مادر با ادامه حاملگی به خطر می‌افتاد.
رئیس سازمان بهزیستی تصریح کرد: با سقط این ۴۵۰ جنین ۱۵۰ میلیارد تومان در بهزیستی صرفه‌جویی شد و باید توجه کنیم که علاوه بر این تولد این نوزادان که به طور میانگین ۱۵ یا ۱۶ سال عمر می‌کردند می‌توانست به فروپاشی خانواده نیز منجر شود.
تاثیر آلودگی هوا بر تولد کودکان ناقص‌الخلقه
محسنی بندپی اظهار کرد: ۲۶۰ مرکز ژنتیکی که ۲۰ مرکز آن‌ها متعلق به بهزیستی است و باقی مراکز خصوصی است در زمینه اختلالات ژنتیکی با ما همکاری می‌کنند. ما به کسانی که نیاز به مشاوره و آزمایش ژنتیک دارند اما هزینه انجام آن را ندارند نیز به صورت رایگان خدمات ارائه می‌دهیم و در قانون جدید عنوان کرده‌ایم که برای زوج‌هایی که مشاوره ژنتیک برای آن‌ها الزامی است ازدواجشان ثبت نشود.
وی تصریح کرد: همچنین درصدد تحلیل عوامل معلول‌زایی نیز هستیم، زیرا تمامی این معلولیت‌ها به دلیل اختلالات ژنتیکی نیست زیرا ممکن است موارد دیگری همانند گاز رادون یا آلودگی هوا در تولد کودکان ناقص‌الخلقه موثر باشد.
وی با اشاره به اینکه پیگیر لایحه حمایت همه جانبه از حقوق افراد معلول هستیم، گفت: درصدد انعقاد تفاهم‌نامه‌ای برای افزایش مهارت حرفه‌ای برای معتادان و همچنین مسکن بهبود یافتگان هستیم. در حوزه ارتقای سرمایه اجتماعی نیز با بهره‌گیری از ترویج رفتار مدنی و توسعه اخلاق اقداماتی را انجام می‌دهیم.
رئیس سازمان بهزیستی گفت: مشاوره بهنگام و به موقع نیز از رویکردهای سازمان بهزیستی است. خط ۱۴۸۰ ما برای مشاوره است که در سال ۹۴ یک میلیون و ۱۰۰ هزار تماس داشته است که از میان توانسته‌ایم به ۶۰۰ هزار نفر مشاوره ارائه دهیم که برخی از آن‌ها حتی تا نیم ساعت نیز طول کشیده است.
محسنی‌بندپی اظهار کرد: خط ۹۶۲۸ برای اعتیاد راه‌اندازی شده است و تاکنون ۳۸۰ هزار تماس برای مشاوره داشته است. در سال جاری قصد داریم که خطوط مشاوره را در تهران و برخی کلان‌شهر‌ها ۲ برابر کنیم و اتاق فکری برای پردازش و تحلیل مشاوره‌ها و مطالعات و پیگیری مشاوره‌ها راه‌اندازی کنیم.
وی با تاکید بر اینکه فعالیت‌های علمی از دیگر استراتژی‌های سازمان بهزیستی است توضیح داد: برنامه حفظ و قرائت قرآن برای نابینایان جهان اسلام را داشتیم و جزو دستگاه‌های پیشرو در گسترش فرهنگ قرآنی بوده‌ایم.
رئیس سازمان بهزیستی افزود: در ۷ هزار مهد کودک در کشور یک وعده غذای گرم ارائه داده‌ایم که در این مناطق موجب شده است؛ سوء تغذیه ۴۰ درصد کاهش داشته باشد. همچنین در مهدکودک‌ها مربیان نیز آموزش‌های لازم برای ارتقای باورهای دینی را دیده‌اند.
کلمات کليدی: آلودگی هوا-کودکان ناقص الخلقه-پایتخت
>ساير عناوين سرويس سلامت و زیبایی را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 92830