پیشروی نیروهای سوریه دموکراتیک در شمال رقه
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۵
Share/Save/Bookmark
 
 
به گزارش پایتخت به نقل از فارس نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) دیروز طی بیانیه‌ای از آغاز عملیات آزادسازی رقه تحت عنوان عملیات «خشم فرات» خبر دادند.
ائتلاف نیروهای سوریه دموکراتیک اعلام کرده‌اند این عملیات با هماهنگی ائتلاف بین المللی ضد داعش از شهرک عین عیسی واقع در شمال غرب استان رقه آغاز شده و نیروهای دموکراتیک به تنهایی این عملیات را پیش‌ می‌برند.
بر اساس اطلاعات اولیه 40 هزار نیرو در این عملیات مشارکت دارند و نیروهای اصلی آن را عرب‌های سوریه تشکیل می‌دهند که در گروه‌هایی موسوم به لواء صقور الرقة، لواء شهداء الرقة ، گردان شهداء حمام الترکمان ، لواء أحرار الرقة ، لواء ثوار تل أبیض  و شورای نظامی سریانی عضویت دارند و در کنار نیروهایی از یگان‌های مدافع کرد و یگان‌های مدافع زنان به مبارزه مشغولند.
یک مسئول ائتلاف نیروهای سوریه دموکراتیک در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس از پیشروی 10 کیلومتری این نیروها در اراضی تحت سیطره داعش در شمال رقه خبر داد و گفت: چندین روستا از جمله  لقطة ، مزرعة قرطاج  و قریة الوحید را تحت کنترل خود گرفتیم با وجود اینکه داعش 2 عملیات انتحاری نخست در پیرامون روستای لقطه و دومی در شرق شهرک عین عیسی برای مقابله با پیشروی نیروها انجام داده بود.
خبرگزاری فارس: پیشروی نیروهای سوریه دموکراتیک در شمال رقه؛ خندق آتش حربه جدید داعش
این منبع اظهار داشت: نیروهای سوریه دموکراتیک با حضور نظامیان ترکیه در عملیات رقه مخالفت کردند و این در حالی است که پنتاگون و وزارت دفاع آمریکا از بیم وضعیت مرحله پس از آزادسازی، بیش‌تر مایل به حضور ترکیه در این عملیات بودند.
وی ادامه داد: اما از آنجایی که اوباما روزهای پایانی حضور خود در کاخ سفید را سپری می‌کند تصمیم به یکسره کردن قضیه رقه در زودترین زمان ممکن گرفت حتی اگر به قیمت مشارکت تنهایی نیروهای دموکراتیک در این عملیات که دنیا انتظارش را می‌کشید باشد.
در همین حال داعش با تدارک حمله‌ای 2 روستای القادی و شمس الدین در غرب شهرک الجرنیه را تصرف کرده و مواضع نیروهای سوریه دموکراتیک در روستای طویلعه در شمال شهرک تل السمن را با توپخانه سنگین هدف گرفت.
داعش همچنین لشکر بزرگی از نیروهایش را برای رویارویی با نیروهای سوریه دموکراتیک به شهرک الهیشه در شمال رقه اعزام کرده است .
تاکتیک داعش در حفر خندق آتش
تروریست‌ها در اطراف رقه خندق‌هایی را حفر و آن‌ها را با نفت خام پر کرده اند تا در صورت پیشروی نیروهای دموکراتیک به نزدیکی رقه آن را به آتش بکشند و همچنین با ایجاد دود غلیظ مانع شناسایی پایگاه‌های داعش توسط هواپیماهای آمریکایی شوند.
خندق آتش یکی از جدیدترین روش‌های دفاعی داعش است که در نبردهای متعدد از جمله نبرد آزادسازی موصل بکارگرفته است.
کلمات کليدی: سوریه-دمشق-پایتخت-رقه-داعش
>ساير عناوين سرويس سیاست را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 92807