چاپ سه بعدی قدیمی ترین نور جهان/تصویر
 
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۴
Share/Save/Bookmark
 
 
به گزارش پایتخت به نقل از ایسنا محققان دانشگاه امپریال کالج لندن مدل جدیدی از تابش زمینه کیهان را که قدیمی‌ترین نور جهان است، به صورت سه‌بعدی طراحی و چاپ کرده‌اند.
 ساینس‌دیلی نوشت، این نور زمانی شکل گرفته که جهان تنها 380 هزار سال داشته و اکنون حدود 13.8 میلیارد سال از سن جهان می‌گذرد.
تابش زمینه کیهان
تابش زمینه کیهانی نخستین تابشی بود که بطور آزادانه در آستانه بازترکیب جهان سفر کرده است. حدودا 380 هزار سال پیش انفجار بزرگ (بیگ‌بنگ)، پلاسمای داغ و انفجاری جهان شروع به سرد شدن کرد و الکترون‌ها با هم ترکیب شده و  هیدروژن خنثی را به وجود آوردند.
بازترکیب به فوتون‌ها اجازه داد تا مسافت‌های طولانی‌تری را طی کرده و انرژی حرارتی را در سراسر جهان گسترش دهند. به این شکل، جهان از حالت کدر به شکل شفاف درآمد.
دانشمندان نقشه‌های زیادی از انتشار باستانی فوتون‌ها را طراحی کرده‌اند اما این نقشه‌ها اغلب گیج‌کننده هستند و تجزیه اطلاعات آن‌ها مشکل است. محققان امیدوارند جدیدترین مدل آن‌ها به ارائه دسترسی بیشتر به اطلاعات بپردازد.
به گفته آن‌ها، ارائه تابش زمینه کیهانی در یک شکل کاملا سه‌بعدی که قابل لمس با دست است، از مزایای بالقوه زیادی برای آموزش و توسعه تحقیقات برخوردار است و به ویژه به علاقمندان دچار مشکلات بینایی کمک خواهد کرد.
جزئیات این تحقیق در مجله Physics منتشر شده است.
کلمات کليدی: نور-چاپ سه بعدی-پایتخت
>ساير عناوين سرويس دانش و فناوری را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 92691