آمار وحشتناک سکته مغزی در ایران
 
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۱
Share/Save/Bookmark
 
 
  لبخند بزن ! آیا یک طرف صورت کج و افتاده است ؟ هر دو دست را بلند کن ! آیا یک طرف ، ضعیف تر است ؟ حرف بزن! آیا کلمات به درستی ادا نمی شود؟
 

به گزارش پایتخت به نقل از ایرنا اینها به احتمال بسیار زیاد، علایم سکته مغزی است بنابراین سریع وارد عمل شوید و با اورژانس تماس بگیرید . از دست دادن زمان، ممکن است به معنای از دست دادن عملکرد مغز بیمار باشد. صدای سکته مغزی را بشنویم و این پیغام زندگی بخش را همین امروز به گوش خانواده و دوستانتان برسانید.
29 اکتبر روز جهانی سکته مغزی بهانه ای است تا اهمیت این بیماری به مردم و دست اندرکاران یادآوری شود. سکته مغزی آنقدر مهم است که در زمان حاضر تبدیل به دومین عامل مرگ و میر در ایران شده است و حتی بیشتر از سوانح و تصادفات باعث مرگ ومیر هموطنان شده است؛ چرا؟ چون که هر پنج دقیقه ای که می گذرد، یک تن در کشور به آن مبتلا می کند.
به عبارت دیگر هر روز 288 تن از هموطنان سکته مغزی می کنند که شمار آنان را اگر جمع ببندیم از یکصد هزار تن در سال بیشتر می شود.
این مطالب را دکتر مسعود مهر پور ، دبیر انجمن سکته مغزی و فوق تخصص مغز و اعصاب گفت.
او روز شنبه به مناسبت روز جهانی سکته مغزی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد که هر کسی احتمال ابتلا به سکته را دارد حتی اگر جوان باشد؛ بنابراین سکته در هر سنی می تواند رخ دهد.
مهرپور اضافه کرد: شاید کمتر کسی باور کند که نزدیک به یک چهارم سکته های مغزی در افراد کمتر از 55 سال اتفاق می افتد. از طرف دیگر این سکته مغزی است که شایع ترین علت ناتوانی در بالغین را شامل می شود .

**سکته مغزی چگونه رخ می دهد؟
این فوق تخصص مغز و اعصاب به این سوال اینگونه پاسخ داد:سکته مغزی زمانی رخ می دهد که خون رسانی به قسمتی از مغز متوقف می شود . سلول های مغزی هم در نتیجه نرسیدن خون یا آسیب می بینند و یا می میرند.
وی ادامه داد: این آسیب ، ‌بسته به محل درگیر شده در مغز به علایمی منجر می شود که می تواند دست و پای فرد،‌ صورت او ، توانایی راه رفتن و صحبت کردن او را تحت تاثیر قرار دهد.

**ناتوانی برای چه میزان از مبتلایان؟
دکتر مهر پور گفت: 70 درصد کسانی که به سکته مغزی دچار می شوند از کار افتاده خواهند شد و نیمی از این میزان هم زمین گیر می شوند.
وی به نکته دیگری هم اشاره کرد و آن اینکه در ایران، متوسط سن بیماران سکته مغزی نسبت به میانگین دیگر نقاط دنیا، پایین تر و در صد مرگ و میر بالاترست .

**حفظ زمان طلایی حرف اول را در سکته مغزی می زند
اینها زنگ خطری برای جامعه، پزشکان و سیستم بهداشتی درمانی کشور است و دکتر مهر پور تاکید کرد که هموطنان، زمان طلایی در بروز هر گونه علایم در سکته مغزی را در نظر بگیرند و بیمار به محض بروز علایم در کمتر از سه ساعت کار درمانی اش شروع شود.
این فوق تخصص مغز و اعصاب درباره اینکه چرا این زمان اینقدر مهم است، اینگونه پاسخ داد:هر دقیقه که از سکته مغزی می گذرد بیش از 2 میلیون سلول عصبی از بین می روند و این یک فاجعه است؛ چون سلول های مغزی قابل ترمیم نیستند و برای همیشه از بین می روند؛ بنابراین باید حتما هر چه زودتر بیمار را به مرکز درمانی برسانیم و با یک مداخله پزشکی به موقع او را از ناتوانی مغزی نجات دهیم.
بنابراین آنچه مهر پور بر آن تاکید دارد این است که سکته مغزی قابل درمان است به شرط آنکه زمان طلایی آن را که همان سه ساعت اولیه بروز علایم سکته مغزی است نباید نادیده انگاریم و از دستش بدهیم.
رئیس بخش سکته مغزی بیمارستان فیروزگر ، تاکید کرد: درمان صحیح و سریع می تواند تفاوت قابل ملاحظه ای ایجاد کند؛ خارج کردن لخته خون با کمک ابزار پیشرفته ، شانس بهبودی را بیش از 50 درصد افزایش می دهد ؛ همچنین تزریق داروهای حل کننده لخته خون هم طی 5 / 4 ساعت ، شانس بهبودی را تا 30 درصد زیاد می کند.
وی در ادامه تصریح کرد: اگر بیمار در بیمارستان های دارای واحد مراقبت ویژه سکته مغزی هم بستری شود ، شانس بهبودی او تا 14 درصد افزایش می یابد.
آنچه از اظهارات دکتر مهر پور آشکار می شود این است که طی یک دهه اخیر با پیشرفت قابل توجه علم پزشکی درمان های دارویی و مداخله ای در سکته های مغزی دچار تحول شده است و کشورهای پیشرفته توانسته اند این بیماری را کنترل کنند. این یک خبر خوب است، بیماری را می توان مهار کرد و به بیان بهتر سکته مغزی قابل درمان است. 

**آگاهی جامعه ، عامل مهم کنترل سکته مغزی 
رئیس بخش سکته مغزی بیمارستان فیروزگر، یکی از عوامل مهم در کنترل سکته های مغزی در کشورهای پیشرفته ، آگاهی جامعه از این بیماری و آشنایی با علایم آن، عنوان کرد.
مرحله بعد هم به گفته این پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب، انتقال سریع و بدون فوت وقت بیماران سکته مغزی به مراکز مجهز توسط اورژانس است.

**چند مرکز پیشرفته درمان سکته مغزی داریم؟
از زمانیکه بیمار به بیمارستان هدف ارجاع می شود باید تیم پزشکی بتواند به سرعت اقدامات تشخیصی را انجام داده و تصمیم درمانی مناسب را اتخاذ کند. مجموع این مراحل نیاز به یک کار تیمی و هماهنگ دارد تا در زمان طلایی بیمار سکته مغزی تحت درمان قرار گیرد. حلقه ابتدایی این مراحل آگاهی بیمار و اطرافیان از احتمال بروز سکته است. این مهم نیاز به آموزش و فرهنگ سازی دارد.
اما اینکه با کمک ابزار پیشرفته ، شانس بهبودی، بیش از 50 درصد افزایش می یابد ، نکته خوبی است و اما این سوال مطرح است که در کشور چه تعداد از این مراکز دارای ابزار پیشرفته درمانی برای سکته مغزی داریم؟
متاسفانه پاسخ دکتر مهر پور کمی ناامید کننده است. در تهران، شاید 2 مرکز که یکی از آنها بیمارستان فیروزگر است که دارای ابزار پیشرفته برای درمان اولیه سکته مغزی هستند
کلمات کليدی: سکته مغزی-ایران
>ساير عناوين سرويس سلامت و زیبایی را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 92676