آیا آلودگی هوای شهرها سرطانزاست؟
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۶
Share/Save/Bookmark
 
 
 
آیا آلودگی هوا سرطانزاست؟
به گزارش پایتخت همزمان با انتشار این اظهارنظر که میزان بروز بیماری و مرگ ناشی از آلودگی هوا در سال‌های ۹۳ و ۹۴ روند کاهشی داشته اشت، یک مقام مسئول در وزارت بهداشت گفت: ریزگردها و همچنین آلاینده‌های هوا ۳۸ میلیون نفر از جمعیت کل کشور را در معرض درجاتی از آلودگی هوا قرار می‌‌دهند
این در حالی است که از مدت‌ها قبل زنگ هشدار آلودگی هوا به صدا در آمده است و متولیان امر بر آن شده اند تا راهکارهای کاهش این آلودگی را به کار ببندند. در همین زمینه چندی پیش لایحه هوای پاک در مجلس مطرح شد تا به کمک آن میزان آلودگی هوا کاهش یابد، چرا که آلودگی هوا سلامتی افراد را به مخاطره می‌اندازد و عواقب جبران ناپذیری را به دنبال دارد. روز گذشته رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت عنوان کرد که سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ و همچنین سال گذشته نسبت به سال ۹۳ شاهد کاهش مرگ و بیماری‌های قلبی و عروقی ناشی از آلودگی هوا در تهران بودیم. این کاهش قابل توجه بود و شاهد ثبت روزهای پاک بیشتری بودیم. به گزارش ایرنا، خسرو صادق نیت افزود: اقدامات ارزشمندی در حوزه کاهش آلودگی هوا انجام شده و به رغم مشکلات موجود در گذشته، آلودگی هوا از طریق حذف سرب بنزین و تبدیل کاربراتور در خودروها به انژکتور کاهش یافته است.
آلودگی هوا هزینه‌بردار است
مدت‌هاست که آلودگی هوا به معضل جهانی تبدیل شده است و سلامت افراد را در سراسر جهان تهدید می‌کند؛ به گونه‌ای که با توسعه صنعت و رشد تکنولوژی، خودروها و کارخانه‌های صنعتی به زندگی‌ها ورود پیدا کردند و به آلودگی هوا شتاب بیشتری داده اند. بر همین اساس شواهد نشان می‌دهد که آلودگی هوا با مرگ و میر انسان‌ها در ارتباط است. «امروزه نه تنها کشورهای در حال توسعه، بلکه کشورهای پیشرفته نیز درگیر این عوامل محیطی مانند آلودگی هوا، آب و... هستند. با کنترل عوامل موثر بر سلامت انسان می‌‌توان از میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از آنها پیشگیری کرد.» این اظهارنظر توسط رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت انجام شد. هر چند آلودگی هوا به طرق گوناگونی می‌‌تواند آثار زیانبار درازمدت و کوتاه مدتی بر سلامت انسان‌ها بگذارد و تاثیر آلودگی هوا بر افراد مختلف متفاوت است، اما آسیب پذیری برخی افراد در برابر آلودگی هوا بسیار بیشتر از سایرین است. کودکان کم سن و سال و سالمندان بیشتر از دیگران از آلودگی هوا آسیب می‌بینند. به گفته ایرج حریرچی ۸۹ درصد از جمعیت دنیا در مناطقی سکونت دارند که متوسط ذرات کمتر از ۵/۲ میکرون در هوا بالاتر از استاندارد‌های سازمان بهداشت جهانی است. البته بر اساس استاندارد‌های آمریکا، این رقم به ۳۲ درصد می‌‌رسد. او با بیان اینکه دانشگاه‌‌های علوم پزشکی باید استاندارد‌های بهداشت محیط را به درستی تدوین کنند، افزود: براساس گزارش موسسه بین‌المللی تحقیقات سرطان، آلودگی هوا و ذرات معلق جزو ترکیبات اصلی و موثر در ایجاد سرطان هستند. سالانه هفت میلیون نفر بر اثر بیماری‌های منتسب به آلودگی‌های هوا جان خود را از دست می‌‌دهند. ۷/۳ میلیون از این رقم متعلق به آلاینده‌‌های محیط آزاد است. ۸۸ درصد از این مرگ و میرها نیز در کشورهایی با درآمد کم و متوسط اتفاق می‌‌افتد. حریرچی، غلظت برخی آلاینده‌‌های هوا در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور مانند تهران، کرج، مشهد، اراک و... را بالاتر از استاندارد‌ها عنوان کرد و افزود: ریزگردها و همچنین آلاینده‌های هوا ۳۸ میلیون نفر از جمعیت کل کشور را در معرض درجاتی از آلودگی هوا قرار می‌‌دهند. این موضوع نه تنها سلامت مردم را به خطر می‌اندازد، بلکه از لحاظ اقتصاد درمان نیز هزینه‌های زیادی را به حوزه سلامت وارد می‌‌کند و بیشترین بار خطر عوامل محیطی بر دوش وزارت بهداشت و سازمان‌‌های بیمه‌گر است. به گزارش ایسنا، قائم مقام وزیر بهداشت همچنین اعلام کرد: از همه سازمان‌ها به ویژه محیط زیست انتظار داریم که تهیه، تدوین و پایش برنامه‌های کاهش آلاینده‌‌های محیطی، اطلاع‌رسانی و تدوین برنامه‌‌های لازم را در این مورد انجام دهد و از ظرفیت کارشناسی وزارت بهداشت نیز در این حوزه استفاده کند. این در حالی است که اکنون کاهش آلودگی هوا عزم ملی را می‌طلبد و سازمان‌ها به تنهایی قادر به رفع این معضل نیستند. بنابراین بیشتر از پیش ضروری است که دستگاه‌های متولی دست به دست هم بدهند و با اقدامات موثر و کارآمد در جهت رفع این مشکل بکوشند.
کلمات کليدی: آلودگی هوا،تاثیر آلودگی هوا بر سرطان
>ساير عناوين سرويس سیاست را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 92498