پرطرفدارترین کالاهای ایران در بازارهای ترکیه کدام اند ؟
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
Share/Save/Bookmark
 
پسته، خرما، کشمش، هندوانه و آبمیوه از جمله اقلام صادراتی ایران به ترکیه هستند، اما اقلام عمده‌ای که ایران به این کشور صادر می‌کند، محصولات پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی و گازی و همچنین آهن، فولاد،‌ آلومینیوم و روی هستند.
 
به گزارش سرویس اقتصادی پایتخت،  در دیدار نائب رئیس اتاق تجارت استانبول با دبیر کل اتاق تهران، دو طرف با تأکید بر نقش اتاق‌های بازرگانی در ارتقای سطح مناسبات تجاری، به بررسی زمینه‌های توسعه همکاری میان دو کشور از طریق نهادهای اقتصادی و فعالان بخش خصوصی پرداختند. اما در حال حاضر وضعیت مبادلات تجاری دو کشور ایران و ترکیه چگونه است؟

ایران از ابتدای سال جاری تا روز 16 شهریورماه معادل دو میلیارد و 287 میلیون و 109 هزار دلار کالا به ترکیه صادر کرده است. ترکیه از اولین مقصدهای صادراتی ایران در روز 16 شهریورماه است. ارزش صادرات ایران به ترکیه در این روز معادل 749 هزار دلار است. در همین روز ایران معادل 11 میلیون و 486 هزار دلار کالا از ترکیه وارد کرده است. ارزش کل واردات ایران از ترکیه از ابتدای سال جاری تا 16 شهریورماه نیز به مبلغی معادل یک میلیارد و 219 میلیون و 306 هزار دلار می‌رسد.

ایران و ترکیه چه کالاهایی مبادله می‌کنند؟

اقلام عمده صادراتی ایران به ترکیه در چهار ماهه منتهی به تیرماه سال جاری عبارتند از: «گاز طبیعی مایع شده»، «کاتد و قطعات کاتد از مس تصفیه شده»، «آهن و فولاد غیرممزوج»، «آلومینیوم به صورت کارنشده»، «گرید نساجی پلی پروپیلن»، «پلی اتیلن گرید بادی»، «اترهای مونو بوتیلیک اتیلن گلیکول یا دی اتیلن گلیکول»، «محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد»، «روی» و «متانول».

از دیگر اقلام عمده صادراتی ایران به ترکیه می‌توان به «پسته»، «خرما»، «انگوری بی دانه»، «هندوانه» و «آبمیوه تغلیظ شده» اشاره کرد.

«موز سبز تازه یا خشک‌کرده»، «سیگار حاوی توتون»، «ماشین‌های نورد گرم و ماشین‌های نورد گرم و سرد توام‌شده برای فلزات»، «تخته‌های فیبری از چوب یا سایر مواد چوبی»، «سوپر فسفات‌ها»، «مکمل‌های دارویی» و «کاغذ مقوا قشرنزده اندود نشده» نیز از جمله اقلام عمده وارداتی ایران از ترکیه در سال 94 هستند.
مرجع : اقتصادنیوز
کلمات کليدی: بازارهای ترکیه ، پرطرفدارترین کالاهای ایران
>ساير عناوين سرويس اقتصاد را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 92336