تحصیل در اروپا ارزان‌ تر از ایران
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۰
Share/Save/Bookmark
 
این روزها انتخاب دانشگاهی که هم از نظر ارائه کیفیت تحصیلی خوب بوده و هم شهریه مناسبی داشته باشد، کمی مشکل شده و سئوالی که ممکن است برای خیلی از علاقه مندان به تحصیلات آکادمیک پیش بیاید، اینکه با کیفیت ترین و ارزان ترین دانشگاه‌های دنیا در کجا واقع هستند؟
 
به گزارش سرویس اقتصادی پایتخت،  این روزها انتخاب دانشگاهی که هم از نظر ارائه کیفیت تحصیلی خوب بوده و هم شهریه مناسبی داشته باشد کمی مشکل شده و سئوالی که ممکن است برای خیلی از علاقه مندان به تحصیلات آکادمیک پیش بیاید این است که با کیفیت ترین و ارزان ترین دانشگاه‌های دنیا در کجا واقع هستند؟ این در حالی است که تحصیلات آکادمیک در ایران با هزینه های بالا برای دانشجویان همراه است و بسیاری از آنها برای تامین شهریه دانشگاهی خود با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند. در این میان در برخی از دانشگاه‌های اروپایی تحصیلات برای دانشجویان آن بعضا رایگان هم است.
 
 
موسسه رتبه بندی QS یکی از معتبر ترین موسسات رتبه بندی حال حاضر دنیاست که از سال ۲۰۰۴ اولین رتبه بندی جهانی خود را منتشر کرد. این موسسه در حال حاضر به رتبه بندی ۴۲ حوزه موضوعی مختلف می پردازد. در هر کدام از این حوزه ها رتبه ۴۰۰ دانشگاه برتر اعلام می‌شود.
 
در فهرست زیر نیز شرکت تحقیقاتی مرسر و موسسه QS به رتبه بندی دانشگاه‌ها براساس هزینه های شهریه و هزینه زندگی در سال ۲۰۱۶ به طور کلی پرداخته اند.


۱- کوالالامپور
 
ادیت نشدهبرای تحصیل ارزان و عالی به کدام کشور برویم
 
 
کوالالامپور پايتخت مالزي در رتبه ۵۳ نرخ شاخص شهر برتر دانشجويي جهان قرار گرفته است. توانايي، تسهيلات و امکانات کوالالامپور، با قيمت هاي ارزان تر در بين شهر هاي مختلف جهان مثال زدني است. هزینه زندگی و شهریه دانشگاه در این شهر به طور میانگین حدود ۳۹۰۰ دلار در سال است. کوالالامپور همچنین دارای سه دانشگاه معتبر جهان است. بر اساس نتایج تحقیقات شرکت انگلیسی «مرسر» این شهر از نظر هزینه های زندگی از ۲۱۴ کشور جهان رتبه ۱۱۳ را به خود اختصاص داده است.

۲- ورشو
 
ادیت نشدهبرای تحصیل ارزان و عالی به کدام کشور برویم
 
 
پایتخت لهستان مقرون به صرفه ترین شهرستان دانشجویی اروپا در سال است این شهر در بررسی مرسر رتبه ۱۷۵ را از نظر هزینه های زندگی کسب کرده است. متوسط هزینه زندگی و شهریه دانشگاهی مجموعا ۳۴۰۰ دلار در سال برآورد شده است. همچنین شهریه دانشگاهی برای دانشجویان لهستانی و بین المللی زبان این کشور رایگان است.

۳- هسینچو
 
ادیت نشدهبرای تحصیل ارزان و عالی به کدام کشور برویم
 
 
در بین شهرهای برتر دانشجویی جهان، نام یک شهر تایوانی به نام هسینچو به چشم می خورد که احتمالا نام آن قبلا را نشنیده اید. این شهر مرکز فن آوری و تکنولوژی است و گزینه مناسبی برای دانشجویانی است که می خواهند در تایوان تحصیل کنند. هزینه زندگی و تحصیل درهیسنچو همانند شهرهای ذکر شده در بالا بسیار ارزان و مناسب برای دانشجویان است.

۴- برلین
 
ادیت نشدهبرای تحصیل ارزان و عالی به کدام کشور برویم
 
 
براساس آخرین رتبه بندی (QS) شاخص برترین شهر دانشجویی برلین امسال رتبه نهم جهان را به خود اختصاص داد. آلمان پس از آمریکا و انگلستان، سومین مقصد تحصیلی مشهور در دنیا شناخته می شود. در این کشور، شهریه برای دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی صرفنظر از ملیت برای همه رایگان است. برلین در بررسی مرسر با کسب رتبه ۱۰۶ در بین ۲۱۴ شهر دانشگاهی، ارزان ترین شهر اروپا برای تحصیل به شمار می رود.

۵- وین
 
ادیت نشدهبرای تحصیل ارزان و عالی به کدام کشور برویم
 
 
در اتریش هم شهریه دانشگاهی برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا رایگان و برای سایرین سالانه ۵۰۰ دلار است. هزینه های زندگی در این کشور کمی بالاتر از چهار کشور ذکر شده در این فهرست برآورده شده اما نسبت به شهرهای دانشجویی دیگر پایین است.  وین در بررسی مرسر در بین ۲۱۴ شهر دانشگاهی، رتبه ۵۶ را به خود اختصاص داده است.
مرجع : پارسینه
کلمات کليدی: تحصیل در اروپا
>ساير عناوين سرويس اقتصاد را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 91261