پایتخت بررسی می‌کند؛
واکاوی چالش های این روزهای دولت روحانی
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۱
Share/Save/Bookmark
 
 
 
فروپاشی دولت روحانی
سرویس سیاسی پایتخت، بررسی این مدعا که هیات دولت یازدهم در ساختار درونی خود دچار اختلافات و مشکلاتی شده است، صرف نظر از مسائل داخلی کابینه از منظر نظارت سیاسی قابل بررسی است. چراکه این روزها بیش از پیش برخی اختلاف نظرها به صحنه عمومی جامعه آمده است.

روحانی مخالف با تغییر زودهنگام مدیران
سه سال از شروع کار دولت روحانی می‌گذرد، دولتی که بیشتر کارشناسان سیاسی و اقتصادی امیدوارند تا با رای مجدد مردم، چهار سال دیگر نیز به فعالیت خود ادامه دهد.
در این مدت شاهد کمترین تنش‌ها در میان یاران دولت بوده‌ایم. روحانی خودش هم اگر نسبت به یکی از معاونان و وزرا نقدی داشته است، آن را به صحنه عمومی نکشانده است و آن مدیر را نیز حفظ کرده است. حسن روحانی مرد پخته عرصه مدیریت است. او می‌داند که در شرایط بحرانی فعلی، تغییر در مدیران دولت بسیار آسیب‌زا تر از اجرای کم و بیش سیاست‌های ابلاغی هیات دولت است. چه اینکه شایعات بسیاری از تغییرات در مدیران بلندپایه روحانی مطرح شده است. از آن جمله بسیاری از منتقدان علاقمند به دولت نیز بارها تغییر برخی وزرا را به روحانی پیشنهاد کرده‌اند اما این هشدارها خللی در عظم جزم روحانی برای حفظ مدیران بلندپایه‌اش ایجاد نکرده است.

طرح انتقادات در عرصه عمومی
شکی نیست که در یک دولت فعال و مدبر بسیاری از مدیران با یکدیگر اختلاف نظر خواهند داشت. اما برای اولین بار ترکان (عضو بلندپایه دولت) در یک برنامه زنده تلویزیونی وزیر صنعت را مورد انتقاد شدید قرار داد و تاکید کرد که مناطق آزاد تجاری محلی برای قاچاق کالا نیست و قاچاق از ورودی‌های دیگری به کشورمان وارد می‌شود. در مورد دیگری نیز رئیس‌جمهور از وزیر ارشاد به علت کوتاه آمدن در برابر انسداد فرهنگی در شهر مشهد انتقاد کرد و تاکید کرد که هیچ وزیری در برابر هیچ فشاری نباید کوتاه بیاید. بیان این انتقادات در عرصه عمومی بیش از آنکه نشانگر فروپاشی دولت باشد، نشانه تلاش هیات دولت برای پایبندی به وعده‌هایی است که مردم انتظار آن را می‌کشند.

دولتی که نقاط ضعف خود را شناخته است
برای بسیاری از کارشناسان از همان ماه اول هم مشخص بود که برخی از اهالی این کابینه برای اجرای سیاست‌های آن مناسب نیستند. این ناظران یقین داشتند که روزی دولت به اشبتاه خود در برخی جایگاه‌های مدیریتی پی خواهد برد و امروز پس از سه سال به نظر می‌رسد که خود هیات دولت نیز علارقم همه مشکلات، برخی از نقاط ضعف خود را شناسایی کرده است. اما با همه این‌ها موضوع آنقدر بزرگ نیست که دولت روحانی را دولت ناهمگون یا در حال فروپاشی بدانیم. اگرچه می‌توان به دولت عبارت سنگین‌پا یا غیر منعطف را اعطا کرد. دولتی که جایگاهی برای جوانان و پایگاه تشکیلاتی خود قائل نبوده است.
کلمات کليدی: دولت روحانی ، اصولگرایان و اصلاح طلبان ، فروپاشی هیات دولت ، مردم ایران
>ساير عناوين سرويس سیاست را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 91197