دستاوردهای دولت یازدهم در استان تهران
 
تاریخ انتشار : جمعه ۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۷
Share/Save/Bookmark
 
به گفته استاندار تهران طی سه سال گذشته ۴۲۵۶ طرح عمرانی با اعتبار ۱۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در استان تهران اجرایی شده است و امسال نیز ۶۴۲ طرح با اعتبار 1545 میلیارد تومان اجرایی خواهد شد. پروژه هایی که در بخش های مختلف از جمله عمران، بهداشت و درمان و فرهنگی اجرایی شده است.
 
 
دستاوردهای دولت یازدهم در استان تهران
پایتخت، استاندار تهران با اشاره به سفر رییس جمهوری به استان تهران گفت: پروژه های مصوب سفر رییس جمهور در استان تهران که تا پایان سال 95 و 96 اجرایی و به بهره برداری خواهند رسید دارای اعتباری معادل 1850میلیارد تومان می باشند.
وی گفت: دولت یازدهم با طرح شعار اعتدال گرایی مورد اقبال عمومی قرار گرفت و امید و نشاط خاص در فضای داخلی کشور و نگاه کشور های دیگر بوجود آورد و اکنون در حالی حدود سه سال از فعالیت دولت تدبیر و امید می گذرد که در این مدت گام هایی در جهت پیشرفت اقتصادی، اجتماعی فرهنگی برداشته شده است و با سیاست های منضبط و هماهنگ پولی و مالی سیاست های تعاملی و فعال در حوزه بین الملل دستاوردهای مهمی در این مقطع برای کشور داشته است.

هاشمی ادامه داد: استان تهران به دلیل استقرار پایتخت سیاسی و اداری در آن، سهم 17 درصد از جمعیت و 24.5 درصدی از اقتصاد ملی و نقش تعیین کننده در تحقق اهداف چشم انداز بلند مدت توسعه کشور را دارا می باشد.

وی گفت: براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه استان، بررسی اعتبارات و تعداد پروژه های به بهره برداری رسیده استان از سال 92 تا کنون نشان می دهد ؛پروژه های به بهره برداری رسیده سال 92 استان تهران 954 پروژه با اعتباری بالغ بر 1177 میلیارد تومان،پروژه های به بهره برداری رسیده سال 93 استان تهران؛ 1514 پروژه با اعتباری بالغ بر 4667 میلیارد تومان،پروژه های به بهره برداری رسیده سال 94 استان تهران 1146 پروژه با اعتباری بالغ بر 4348 میلیارد تومان و پروژه های به بهره برداری رسیده سال 95 استان تهران تاکنون 642 پروژه با اعتباری بالغ بر 1545 میلیارد تومان است.

استاندار تهران ادامه داد: براساس این گزارش جمعا 4256 پروژه با اعتباری بالغ بر 11 هزار و 737 میلیارد تومان در استان اجرا شده است و پروژه های مصوب سفر رییس جمهور در استان تهران که تا پایان سال 95 و 96 اجرایی و به بهره برداری خواهند رسید دارای اعتباری معادل 1850 میلیارد تومان می باشند.
گازرسانی به تمامی روستاهای بالای 20 خانوار استان تهران
استاندار تهران در ادامه گازرسانی به همه روستاهای بالای 20 خانوار در سطح استان تهران را یکی دیگر از دستاوردهای دولت یازدهم طی سه سال گذشته خواند و افزود: در دولت یازدهم تمام روستاهایی که نیازمند جاده‌سازی و گازرسانی بودند از این نعمت برخوردار شدند.
هاشمی به ایجاد 425 هزار و 511 شغل جدید تا پایان سال 94 در سطح استان تهران اشاره کرد و افزود: 35 درصد مشاغل تازه ایجاد شده در بخش صنعت، 63 درصد در بخش خدمات و 1.2 درصد در بخش کشاورزی بوده است.
وی احداث تصفیه‌خانه فاضلاب و آب‌رسانی به روستاهای استان را از دیگر اقدامات انجام شده در سه سال گذشته عنوان کرد و افزود: در بسیاری از روستاها تصفیه‌خانه‌هایی ایجاد شد که پساب همان رودخانه‌ها را تصفیه و برای بخش کشاورزی و صنعت مورد استفاده قرار گرفت. در بخش طرح‌های امور آب در روستاها نیز همانند شهر اقدامات بزرگی انجام شده است و این اقدامات در حالی انجام شد که دولت یازدهم مدیریت مالی بسیار ارزشمندی را انجام داد، در حالی که باید بسیاری از اقدامات زیرساختی در زمانی که درآمدهای دولت افزایش چشمگیری داشته باشد، صورت گیرد؛ اما دولت یازدهم با کاهش تولید نفت از 2.5 بشکه به 800 هزار بشکه و کاهش قیمت نفت تا 25 دلار توانست این اقدامات را انجام دهد.
پرداخت ماهانه 700 میلیارد تومان یارانه در استان تهران
استاندار تهران به پرداخت 700 میلیارد تومان یارانه در استان تهران اشاره کردو افزود: ماهانه این رقم در حالی پرداخت می‌شود که بودجه عمرانی استان تهران به تازگی به 500 میلیارد تومان رسیده است. معتقدم باید به افراد نیازمند و محروم کمک کنیم و این یارانه پرداخت شود اما افرادی که نیازمند نیستند لزومی برای پرداخت یارانه به آنها وجود ندارد و باید این پول در همان استان صرف امور عمرانی شود. سالانه 8500 میلیارد تومان یارانه در استان تهران پرداخت می‌شود که اگر بخشی از آن در توسعه استان هزینه شود، قطعا در یک برنامه 5 ساله تمام کمبودهای این استان مرتفع خواهد شد.
جمع‌آوری روزانه 500 تا 700 معتاد در تهران
هاشمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ایجاد هماهنگی و تعامل میان دستگاه‌های ذی‌ربط برای مبارزه با موادمخدر در استان تهران اشاره کرد و افزود: هماهنگی و تعامل در این موضوع بین دستگاه‌های ذی‌ربط بی‌نظیر است. در همین راستا ستاد واحدی تشکیل شد و فعالیت‌ها و تصمیمات آن موجب شده که امروز چهره شهر تهران تغییر کرده است. این اقدام در حالی انجام شد که در ابتدای این دولت در تهران تنها ظرفیت 400 نفری کمپ شفق وجود داشت که آن نیز به دلیل مسائل بهداشتی تعطیل شد، اما امروز تا 8500 نفر ظرفیت ایجاد شده و 500 تا 700 نفر روزانه در تهران جمع‌آوری می‌شوند. قطعا چهره  شهر تهران بهبود یافته و با اجرای طرح جمع‌آوری معتادان و متجاهر و ادامه این روند شاهد بهبود وضعیت خواهیم بود.
موفقیت طرح جمع‌آوری متکدیان منوط به همکاری مردم است
وی به همکاری مردم در موفقیت طرح جمع‌آوری متکدیان اشاره کرد و افزود: این موضوع نیازمند فرهنگ‌سازی است. اگر فرهنگ دادن پول به متکدی سرچهارراه جمع شود، دیگر فردی برای تکدی‌گری به خیابان‌ها نخواهد آمد.  قطعا همکاری مردم در این بحث جدی است و نیازمند کمک مردم هستیم. اگر این کار انجام شود، قطعا چهره شهر تهران از وجود متکدیان پاک خواهد شد.
استاندار تهران تاکید کرد: متاسفانه در میان متکدیان شاهد حضور اتباع بیگانه نیز هستیم به طوری که 80 نفر از کشور میانمار به کشورما وارد شده بودند که تکدی‌گری می‌کردند. همچنین افرادی از کشور پاکستان با اخذ ویزا وارد کشور و مشغول تکدی‌گری بودند که همه آنها جمع‌آوری و ساماندهی شدند.
اقدامات دولت یازدهم در بخش کشاورزی استان تهران
هاشمی گفت: در هفته دولت 53 طرح با ارزش 850 میلیارد تومان و ایجاد اشتغال 1750 نفر در استان تهران به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به افتتاح 53 طرح کشاورزی در استان تهران در هفته دولت گفت:طرح ها در حوزه آب و خاک، توسعه روش های نوین آبیاری، احداث و توسعه کانال های آبیاری، بهره برداری از واحدهای گلخانه ای و واحدهای پرورش بوقلمون ، مرغ، پرورش ماهی و دامداری به بهره برداری می رسد.
وی درباره روند اجرای طرح توسعه روش های نوین آبیاری گفت: سال گذشته 6300 هکتار طرح توسعه آبیاری نوین اجرا شد و در 5 ماه نخست امسال 5700 هکتار به پیمانکاران واگذار شد. براساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان شهریور مساحت اراضی تحت پوشش آبیاری نوین به 10 هزار هکتار می رسد.
استاندار تهران توسعه گلخانه ها را از مهمترین محورهای برنامه اقتصاد تعاونی دانست و گفت: سال گذشته 1283 هکتار گلخانه جدید احداث شد و علاوه بر این 1240 هکتار اراضی جدید نیز برای احداث گلخانه در استان تهران شناسایی شده است. طرح احداث شهرک های گلخانه ای در شهرستانهای پاکدشت، پیشوا و ورامین مکان یابی شده که بخشی از طرح آماده بهره برداری است. براساس برنامه ر یزی های انجام شده در شهرک حصارگلی شهرستان ورامین، احداث 1370 واحدگلخانه پیش بینی شده و در شهرستان های پاکدشت و پیشوا نیز شهرک 200 هکتاری طراحی شده است.
هاشمی همچنین از تولید بذر هیبرید سبزی و صیفی در استان تهران خبرداد و افزود: با انتقال فناوری تولید با همکاری تعدادی از شرکت های خارجی بذر هیبرید سبزی و صیفی در داخل کشور تولید می شود. هم اکنون 200 رقم انواع بذر گوجه فرنگی و خیار در مراکز تحقیقاتی تولید شده که به زودی برای کشت بصورت نشا به گلخانه ها منتقل می شود.
استاندار تهران همچنین از اجرای طرح توسعه سطح زیر کشت دانه روغنی کلزا در این استان خبر داد و افزود: براساس برنامه ریزی های انجام شده 5000 هکتار از اراضی کشاورزی با اختصاص بسته حمایتی به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص می یابد. به کشاورزان کلزاکار تسهیلات بانکی با سود 12 درصد برای خرید ماشین آلات مورد نیاز پرداخت می شود و علاوه بر این برای خرید بذر یارانه اختصاص می یابد و بیمه محصول نیز ازجانب سازمان جهاد کشاورزی استان تهران انجام می شود.
وی همچنین از اجرای طرح فعال سازی واحدهای تولیدی کشاورزی خبر داد و افزود: 960 واحد تعطیل و نیمه تعطیل شناسایی و تاکنون طرح بازسازی و فعال سازی 549 مورد تصویب شده است. برای اجرای این طرح 386 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و قرار است واحدهای تعطیل و نیمه فعال تا پایان شهریور به چرخه تولید باز گردند.
7750  تن شیرخام در استان تهران خریداری شد
وی گفت:‌ در چند ماه گذشته 7750 تن شیرخام در استان تهران خریداری شده است.
هاشمی با اشاره به اینکه محدودیتی در خرید شیرخام از دامداران وجود ندارد، افزود: شیرخام با قیمت حداکثر 1300 تومان و حداقل 1280 تومان از دامداران در استان تهران خریداری شده است. قیمت خرید شیرخام همچنان مورد مناقشه است و دامداران معتقدند سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید مصوبه قیمت هر کیلو شیرخام 1440 تومان را اجرا کند.
وی افزود: طرح خرید حمایتی شیرخام از کاهش قیمت این محصول در واحدهای دامداری و ادامه زیان دامداران جلوگیری کرده است و تا هر زمان که نیاز باشد طرح اجرا می شود. ورود وزارت جهاد کشاورزی به بازار شیرخام قطعا موثر بود و از کاهش شدید قیمت این محصول جلوگیری کرد.
استاندار تهران ادامه داد: براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه استان تهران اقدامات دولت در بخش کشاورزی استان تهران به این شرح است:
«- کسب مقام اول 9 محصول تولیدی در کشور
- پیشگیری و جلوگیری از 8266 مورد تغییر کاربری غیر مجاز
- آزاد سازی 1000 هکتار از اراضی کشاورزی، با اجرای 3380 مورد احکام و دستورات قضایی
- صدور اسناد مالکیت منابع ملی حدود 96 درصد بنام دولت
- ارتقاء بهره وری مصرف آب با اجرای 15 هزار هکتار سامانه های نوین آبیاری
- انتقال آب کشاورزی با سامانه های نوین حدود 200 کیلومتر
- تجهیز 900 هکتار اراضی کشاورزی استان
- افزایش 326 هزارتن ظرفیت صنایع تبدیلی و تکمیلی
- ارتقاء فناوری و مکانیزاسیون، فعالسازی و تبدیل واحدهای سنتی به صنعتی 1588 واحد تولیدی
- اصلاح و جایگزینی 5168 هکتار باغات غیر اقتصادی و فرسوده
- توسعه نهالستانها، گلخانه ها در سطح 2200 هکتار
- احداث و راه اندازی 452 استخر دومنظوره پرورش ماهی با ظرفیت 87 هزار قطعه 
- افزایش 600 هزارتنی تولیدات کشاورزی 
- کاهش 60 درصد مصرف سموم شیمیایی در کشت گلخانه ای صنعتی
- اجرای طرح تعمیم ترسیب کربن در سطح 7000 هکتار
- ایجاد، تکمیل و تجهیز 17 زنجیره تولید شیر و گوشت مرغ 
دستاوردهای دولت در بخش صنعت و معدن استان تهران
وی اظهار کرد: دولت یازدهم طی 3 سال اخیر علیرغم تنگناهای اقتصادی به بخش بهداشت و درمان نیز توجه خاص داشته است که طبق گزارش سازمان برنامه و بودجه استان تهران اقدامات دولت تدبیر و امید در بخش بهداشت و درمان استان تهران  نیز شامل موارد زیر بوده است:
«- کسب رتبه نخست پژوهشی بین دانشگاههای علوم پزشکی کشور،
- تکمیل و تحویل قطعی بیمارستان سینا
- تکمیل و تحویل قطعی بیمارستان ژنتیک و طب بالینی
- تکمیل و تحویل قطعی بیمارستان دانشکده پزشکی پردیس بین الملل
- تکمیل و تحویل قطعی اورژانس بیمارستان روزبه
- اجرای طرح تحول سلامت در شانزده بیمارستان
- تکمیل و تحویل قطعی بیمارستان پاکدشت
- بهره برداری از 15 پایگاه بهداشتی و 17 خانه بهداشت
- رشد 21 درصدی امتیازات پژوهشی در نظام رتبه بندی ملی
- افزایش طرح های تحقیقاتی به میزان 4 برابر
- ایجاد 14 شرکت دانش بنیان
- راه اندازی 18 مرکز تحقیقاتی جدید
- کاهش سهم مردم از هزینه های سلامت از 30 درصد به 6درصد در شهر و 3 درصد در روستاها
- افزایش ارتقاء کیفیت خدمات بستری بخش دولتی و افزایش رضایتمندی مردم از خدمات تا 91 درصد
- ورود دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی برای اولین بار به جمع 750 دانشگاه برتر دنیا در نظام رتبه بندی لایدن»

کلمات کليدی: دولت یازدهم در تهران ، استانداری تهران ، هفته دولت ، عکس خبر دستاوردهای دولت
>ساير عناوين سرويس شهری را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 90849