مسجد جامعی به دنبال آب؛
از مرحله خطرناک نشست زمین تا جنجال‌های وجود نیترات در آب تهران
 
تاریخ انتشار : جمعه ۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۹
Share/Save/Bookmark
 
احمد مسجد جامعی در تهرانگردی خود این بار به کشف آب و بررسی روند تصفیه آب پرداخت.
 
 
احمد مسجد جامعی در تهرانگردی
پایتخت، احمد مسجد جامعی صبح امروز، اولین تهران گردی شهریورماهی خود را به آب‌گردی اختصاص داد و در اولین برنامه خود میهمان معاونت فنی و عمرانی شهر تهران شد و از تصفیه خانه دریاچه شهدای خلیج فارس بازدید کرد.
وی با بیان اینکه ورود فاضلاب رستوران‌ها به رودخانه کن سبب ایجاد مشکلاتی شده است گفت: براساس بیانات معاون شهردار تهران چهار ماه دیگر تصفیه خانه دریاچه شهدای چیتگر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و تصفیه آب این دریاچه به طور کامل انجام می‌شود.
مسجدجامعی با اشاره به استقبال مردم از دریاچه چیتگر گفت: بااین حال باید فکری به حال ظرفیت محدود پارکینگ‌ها کرد.
وی در ادامه به شرکت تامین و تصفیه آب و فاضلاب تهران رفت و از نزدیک در جریان روند تصفیه آب و فاضلاب قرار گرفت.
براساس گزارشی که مسئولان این شرکت ارائه کردند 14 هزار لیتر آب از سدهای کرج، طالقان، لار، لتیان ، ماملو وارد تصفیه خانه‌های تهران می‌شود و همچنین 480 حلقه چاه تامین آب تهران را برعهده دارند.
مسجدجامعی در ادامه با بیان اینکه نشست زمین به مرحله خطرناکی رسیده و سالانه شاهد افزایش میزان نشست زمین هستیم گفت: این نشست‌ها ناشی از کم شدن سطح چاه‌های آب است.
وی با بیان اینکه آب کرج 35 کیلومتر مسافت را طی می‌کند تا به تهران برسد گفت: این آب به دلیل قرار گرفتن با هوا دارای اکسیژن زیادی است اما متاسفانه فاضلاب و زباله هایی که رستورانها داخل رودخانه کن می‌ریزند سبب بروز مشکلاتی شده که باید این رستوران‌ها نیزبه مانند رستوران‌های اطراف  تهران ساماندهی شوند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص وضعیت نیترات در آب نیز گفت: براساس سخنان مسئولان، میزان نیترات در آب محلاتی که از طریق سیستم آبرسانی شهری تغذیه می‌شوند در حد مناسبی است اما در برخی از مناطق شهر که توسعه شهری بدون زیرساخت‌های آب و فاضلاب ایجاد شده مردم از چاه‌های عمیق استفاده می‌کنند که در این مکان‌ها میزان نیترات آب زیاد است.
به گزارش ایسنا، مسجدجامعی در ادامه بازدید خود از این شرکت به واحد آزمایشگاه رفت و دکتر باغبان، مدیرکل آزمایش و کنترل کیفیت این شرکت نیز توضیحاتی را در خصوص وضع آب تهران ارائه کرد و گفت: براساس استانداردهای سازمان جهانی بهداشت 97 درصد آب‌های دنیا با کلر گندزایی می‌شوند، چرا که قدرت کلر در از بین بردن آلودگی‌ها بسیار زیاد است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه آب پس از ورود به تهران از لحاظ میکروب و آلایندگی مورد آزمایش قرار می‌گیرد افزود: همچنین آزمایش آب چاه‌ها نیز به طور تخصصی انجام می‌گیرد و تمام روش‌ها براساس استانداردها است.
مسجدجامعی با بیان اینکه سازمان جهانی بهداشت حد مجاز نیترات در آب را 50 میلی‌گرم در لیتر اعلام کرده است اظهار کرد: خدا را شاکر هستیم که جنس خاک تهران به گونه‌ای نیست که آب دارای فلزاتی سنگین باشد.
وی در خصوص برخی حواشی مبنی بر اینکه چرا آزمایش نیترات آب در اختیار سایر دستگاه‌ها همچون شورای شهر قرار نمی‌گیرد؟ بیان کرد: ما شرکت خدماتی هستیم و وزارت بهداشت و محیط زیست نتایج ما را پس از بررسی و رصد می‌توانند در اختیار دیگر سازمان‌ها قرار دهند.
مسجد جامعی با بیان اینکه خوشبختانه از جنجال‌های وجود نیترات در آب خبری نیست چرا که اقدامات پیشگیرانه خوبی صورت گرفته است گفت: در برخی از مناطق جنوبی مردم برای دسترسی به آب از چاه‌های متفرقه استفاده می‌کردند که خوشبختانه با همکاری دستگاه‌های نظارتی این چاه‌ها پلمپ شد و با ورود  آب سد ماملو کیفیت آب ارتقاء یافت.
به گزارش ایسنا، در ادامه بهنام بخشی، مدیر روابط عمومی شرکت‌آب و فاضلاب با بیان اینکه هزار لیتر آب برای این شرکت 1050 تومان هزینه دارد گفت: با این حال هزار لیتر آب تنها با قیمت 350 تومان در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا فلکه اصلی آب برای قطع لحظه‌ای در هنگام وقوع حوادث پیش بینی شده است یا خیر ؟  اظهار کرد: در چند سال اخیر با توسعه مترو حوادث مربوط به آب نیز افزایش یافته اما ما فلکه اصلی برای بستن آب در مواقع اضطراری نداریم و طی طراحی‌های انجام شده امیدواریم طی سه چهار سال آینده این مهم محقق شود.
بخشی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در تامین آب تهران 480 حلقه چاه نیز استفاده می‌شود گفت: این چاه‌ها از طریق آب‌های سطحی پر می‌شوند که متاسفانه با بتن کردن کف رودخانه کن دیگر امکان جذب طبیعی در قسمت بوستان جوان مردان این اتفاق طبیعی رخ نمی‌دهد و این در حالی است که با انتقال بخشی از آب رودخانه به تصفیه خانه دریاچه چیتگر این مشکل تشدید پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب از چاه‌ها 350 میلیون لیتر آب برداشت می‌کند گفت: باید این مقدار به چرخه بازگردد تا عمق آب در چاه‌ها و سفره‌های زیرزمینی کاهش نیابد.
کلمات کليدی: آب در تهران ، تصفیه آب ، خیابان های تهران ، سفره های زیرزمینی
>ساير عناوين سرويس شهری را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 90844