خجسته: شهرداری با زرنگی اموال خیلی زیادی از بنیاد شهید برده است
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۴
Share/Save/Bookmark
 
 
 
ماجرای تهاتر بنیاد شهید و شهرداری
پایتخت، اشاره علی لاریجانی به نامعلوم‌بودن سرنوشت گزارش تحقیق‌وتفحص از بنیاد شهید کافی بود تا دوباره این موضوع به صدر خبرها برگردد. دیروز امیر خجسته، رئیس کمیته تحقیق‌وتفحص، در حاشیه جلسه علنی مجلس، با برگزاری یک نشست خبری، به بیان بخش‌هایی از تخلفات احرازشده در این تحقیق‌وتفحص پرداخت، از پیگیری موضوع ازسوی دستگاه قضائی خبر داد و تصریح کرد به‌زودی برخی افراد در این زمینه بازداشت خواهند شد. خجسته در این نشست خبری با بیان اینکه برخی‌ها در مجلس نهم فشار آوردند و نگذاشتند تحقیق‌وتفحص به نتیجه برسد، گفت: «ریاست محترم مجلس با دادستان هماهنگ کرد و من گزارش را در اختیار آنها قرار دادم و به لطف خدا، امروز در شعبه هفتم دادسرای کارکنان دولت این پرونده در حال پیگیری است و برخی از اموال بیت‌المال هم برگشته است». خجسته با اشاره به اینکه این پرونده مختومه نشده و تعدادی در شرف دستگیری هستند، گفت:  «٤٥ نفر در سه سال گذشته در این پرونده کار کردند و باید گفت ٣٠٠ تا ٤٠٠ میلیون تومان پول صرف‌شده در این پرونده مبلغ درخور‌توجهی در مقابل چند صد میلیارد تومان بیت‌المال نیست».

ردپای معاون امور مجلس زریبافان در تخلفات
خجسته در بخشی از این نشست خبری در پاسخ به سؤالی درباره معاون سابق امور مجلس بنیاد شهید، با تأکید بر اینکه ما در این پرونده هیچ سندی علیه خود آقای زریبافان ندیدیم؛ اما سوءمدیریت در زیرمجموعه ایشان غوغا می‌کرد، گفت: «مواردی درباره ایشان هست که قرارداد وکالت بستند و وجوهی برای انتقال به دوبی گرفتند که محل بحث است و پیگیری آن ادامه دارد». این درحالی است که در گزارش تحقیق‌وتفحص به نام (ک – ی) معاون وقت امور مجلس بنیاد شهید و برخی دریافت‌های او در پرونده زیرمجموعه‌های بانک دی اشاره شده است. خجسته روز گذشته درباره پرونده بانک دی به برخی دیگر از تخلفات هم اشاره کرد و گفت: «در کلاهبرداری صرافی بانک دی مبلغ ٤٣٣ میلیون درهم توسط شرکت فرخ ناز تجارت کیش به دوبی منتقل شده بود که با پیگیری‌های هیأت تحقیق‌وتفحص و دستگاه‌های نظارتی و برآورد سود و خسارت حاصل از آن، مبلغ ٥٠٠ میلیارد تومان به بیت‌المال بازگردانده شد». او افزود: «در این پرونده، بانک دی با اسناد جعلی و فاقد وجاهت قانونی کار کرده بود».

برخی از تخلفات بانک دی و مجموعه کوثر
خجسته همچنین با اشاره به یکی دیگر از تخلفات زیرمجموعه‌های بنیاد با بیان اینکه یکی از مدیران تشکیلات مبلغ هفت میلیارد تومان اختلاس کرده بود، گفت: «با پیگیری دستگاه‌های نظارتی، این فرد دستگیر و وجوه غارت‌شده به بیت‌المال بازگردانده شد. همچنین هتل سفیدکنار در بندر انزلی که بیشتر از صد میلیارد تومان ارزش داشت به بنیاد شهید بازگردانده شد که اسناد آن در پرونده موجود است. برخی املاک نیز مانند ساختمان مرکزی بانک دی از دست رفته بودند که با پیگیری‌های صورت‌گرفته بازگردانده شد، البته میلیاردها تومان از اموال شرکت اقتصادی کوثر نیز غارت شده بود که می‌توان به چهار قرارداد شرکت‌های تکلم و کاونده در این زمینه اشاره کرد». او در تشریح برخی دیگر از تخلفات این مجموعه هم گفت: «شرکت توسعه دیدار ایرانیان بیش از دو هزار میلیارد تومان ارزش مالی و ملکی دارد که در سال ٩٣ ضرر اعلام کردند، اما در سال ٩٤، ٢٠ میلیارد تومان سوددهی دارد، این در حالی است که اگر این پول را در بانک سپرده‌گذاری می‌کردند، بیش از ٤٠٠ میلیارد تومان سود بانکی داشت». 

بانک دی با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد
خجسته در همین رابطه و در پاسخ به این سؤال که آیا در دولت جدید، مسئولان بانک دی عوض شده‌‌اند یا خیر؟ گفت: «مسئولان بانک دی عوض شده‌‌اند و برخی وجوه برگردانده شده است، هم‌اکنون بانک دی قدرتمند به کار خود ادامه می‌دهد». او با اشاره به اینکه درحال‌حاضر بانک دی، هشت هزار وام بدون تضمین قابل قبول پرداخت کرده است، تصریح کرد: «با پایان سررسید این موضوع مشخص شد هزارو ٨٠٠ میلیارد تومان وام مشکوک‌الوصول وجود دارد که با پیگیری‌های صورت‌گرفته این مقدار باید برگردانده شود».

سلطان شکر زنده است
خجسته همچنین درباره معاملات برخی از زیرمجموعه‌های بنیاد با فردی که به سلطان شکر مشهور است، با تأکید بر اینکه دست سلطان شکر از معاملات در شرکت‌های اقتصادی قطع شد، تصریح کرد: «این فرد در شرکت سبحان اقدامات عجیبی انجام داده بود که از سوی دستگاه‌های نظارتی تعیین‌تکلیف شد. همچنین افراد متخلف در شرکت‌هایی مثل تهران‌الکترونیک به دادگاه معرفی شدند». او افزود: «تبانی در خریدوفروش آهن قراضه توسط مسئولان مربوط با شرکت‌های شخصی صورت می‌گرفت که هر کیلوگرم آهن قراضه را به مبلغ ٣٢٥ تومان خریداری کرده و ٨٥٠ تومان فروخته بودند که پول حاصل از این فروش ٢٨٠ میلیارد تومان بود و این موضوع نیز تعیین‌تکلیف شد. در همین معاملات ملکی حدود ٤٧ میلیارد تومان قیمت‌گذاری کرده بودند که ارزش واقعی آن پنج میلیارد تومان بوده که این مورد نیز از سوی کمیته و دستگاه‌های نظارتی تعیین‌تکلیف شد؛ بنابراین در این فرایند تمام پرونده‌های تسهیلاتی به دستور قاضی متوقف شده و در حال بررسی است». خجسته در پاسخ به این سؤال «شرق» که خبر فوت سلطان شکر که چند سال قبل در رسانه‌ها منتشر شد، صحت دارد یا نه، گفت: «فوت سلطان شکر صحت ندارد، از اینکه او الان در ایران است یا خارج از کشور اطلاعی ندارم، اما می‌دانم زنده است و تیمی مخوف با تخلفات پیچیده‌ای هم دارد که در حال پیگیری است». او همچنین درباره شایعه ارتباط این فرد با بیت یکی از علمای قم نیز گفت: «این موضوع هم در حال بررسی است و بعدا درباره آن می‌شود بیشتر توضیح داد».

پرونده شهرداری تهران
خجسته در بخش دیگری از این نشست خبری و در پاسخ به این سؤال «شرق» که ماجرای تهاتر املاک بنیاد شهید و شهرداری تهران به کجا رسیده، تصریح کرد: «بخشی از این اموال مشخص است و بخش دیگر از طریق دستگاه قضائی در حال بررسی است». او تأکید کرد: «شهرداری با زرنگی اموال خیلی زیادی از بنیاد برده که تلاش می‌کنیم از طریق پیگیری قضائی این اموال، مخصوصا املاک را به بنیاد برگردانیم».  

شبکه ٧٠ نفره
خجسته همچنین در بخش دیگری از این نشست خبری، به یک شبکه از افرادی که در این تخلفات دست داشته‌اند اشاره کرد و گفت: «به این نتیجه رسیدیم که یک شبکه ٥٠ تا ٧٠ نفری وجود دارد که در این سال‌ها در بخش‌های مختلف جابه‌جا می‌شدند و فشارهایی هم که به هیأت تحقیق‌وتفحص وارد می‌شد، با هدایت اینها بود. چون اینها مثل یک تیم عمل می‌کردند و با وجود اینکه کسی در مجلس عضو این تیم نبود، اما فشارهایی که به ما آمد، نتیجه فعالیت این شبکه در داخل و خارج از مجلس بود». او با اشاره به اینکه بسیاری از نمایندگان در دوره قبل در جلسات کمیته تحقیق‌وتفحص از بنیاد شهید شرکت نمی‌کردند، گفت: «به مسئولانی که برای توقف این پرونده اقدام کردند، شخصا تذکر دادم که اگر این رویه ادامه پیدا کند، نام آنها را در مجلس مطرح می‌کنم البته در این مسیر نیز باید از رسانه‌ها به دلیل نقش‌آفرینی و همکاری در اطلاع‌رسانی تشکر کنم».

فقط جعفرزاده کمک کرد
او با تکرار اینکه عده‌ای در مجلس نهم نگذاشتند این موضوع به نتیجه برسد و ما در این راستا گلایه داریم، افزود: «حتی در انتخابات دور گذشته نیز برخی به‌دنبال آن بودند که برای حضور در مجلس رأی نیاورم. در این راستا تنها بنده و یکی، دو نماینده از جمله آقای غلامعلی جعفرزاده، نماینده مردم رشت، موضوع تحقیق‌وتفحص را دنبال کردیم و هیچ‌کدام از نمایندگان در این راستا در هیأت حضور نیافتند». خجسته با تشکر از رسانه‌هایی که در این راه با پیگیری و اطلاع‌رسانی به روشن‌شدن موضوع کمک کردند، گفت: «در این فرایندی که داشتیم، وزارت اطلاعات به‌خوبی ورود کرد که ما از آنان تشکر می‌کنیم، همچنین سازمان بازرسی کل کشور به نحو احسن ورود پیدا کرد و این دو دستگاه به‌خوبی موضوع را پیگیری کردند».
کلمات کليدی: شهرداری ، بنیاد شهید ، تهران ، اموال بنیاد
>ساير عناوين سرويس سیاست را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 90784