پایتخت بررسی می کند؛
۶۰ هزار میلیارد بدهی و کسری/ آقای شهردار چگونه می خواهد این حجم از بدهی را جبران کند؟
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۵
Share/Save/Bookmark
 
60هزار میلیارد تومان کسری بودجه، آنقدری هست که نشود آن را حتی با مهمترین منبع درآمد شهری، یعنی فروش اموال شهر، تامین کرد. حال باید دید شهردار تهران در سال پایانی خدمت خود دست به جبران این کسری خواهد زد و یا مانند رئیس‌جمهور سابق آن را اساسا تکذیب می‌کند.
 
 
آقای شهردار با کسری 60هزار میلیاردی چه خواهد کرد؟
وقتی در جلسه شنبه هفته گذشته اعضای شورای شهر در جلسه علنی به میزان بدهی های شهرداری پرداختند شاید کسی فکرش را هم نمی کرد که این ارگان در طول مدیریت ۱۱ ساله خود با این حجم از بدهی روبرو باشد٬ طبق گزارش شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری بالغ بر ۴۱ هزار میلیارد تومان برای اتمام پروژه های ناتمام خود دارای کاهش اعتبار است و ۲۰ هزار میلیارد تومان هم به اشخاص حقیقی و حقوقی بدهی دارد٬ یعنی مجموع بدهی‌های شهرداری تهران، به انضمام اعتبارات لازم برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام به بیش از 60 هزار میلیارد تومان رسیده است! کسری با این حجم که معلوم نیست شهرداری به چه صورت می خواهد آن را جبران کند؟


شهرداری ورشکسته

به گزارش سرویس شهری
پایتخت٬ قطعا نمی‌توان به راحتی از کنار ۶۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه شهرداری عبور کرد! اما این کسری بزرگ حاصل چیست؟ قالیباف که بعد از ۱۱ سال شهرداری تهران به زودی این کرسی را واگذار خواهد کرد، آیا تهران را به عنوان شهری ورشکسته، تحویل شهردار بعدی می‌دهد؟ یا اینکه او به طریقی بدهی‌هایش را صاف می‌کند و سابقه کاری۱۱ ساله‌‌اش را -دست کم در مورد بدهی‌هایی که از خود بجا می‌گذارد- پاک و قابل قبول جلوه می‌دهد؟ خوش‌حسابی قالیباف چطور ممکن می‌شود و آیا قرار است این ماجرا هم به هزینه تهران و تهرانی‌ها تمام شود؟ البته با توجه به میزان این بدهی بعید به نظر می رسد که شهردار تهران بتواند بدهی خود را با شهر تهران و مردمانش صاف کند٬ شهرداری در این یک سال باقی مانده از چه منبع درآمدی می تواند ۶۰ هزار میلیارد بدهی باقی مانده پرداخت کند؟
البته این شکل از مدیریت بی حساب و کتاب و خارج از قاعده و این نوع از مدیریتی که خود را جهادی خوانده است٬ پیش بینی می‌شد که با میزان بدهی بسیاری روبرو شود٬ مدیریت پر ریخت و پاشی که نتیجه‌اش بالغ بر مبلغ ۶۰ هزار میلیارد تومان شده است! وقتی نگاهی به سبک مدیریتی آقای قالیباف می اندازیم او ما را یاد رئیس جمهور پیشین می اندازد که با سومدیریتی که داشت چه بلایی بر سر کشور و مردمش آورد! قطعا هم آقای قالیباف همچون احمدی نژاد این سومدیریت ها را قبول نخواهد کرد و خود را به آن راه خواهد زد تا دوران شهردار بودن وی به اتمام برسد و بعد هم دیوار حاشا بلند است!

دیوار حاشا یا کاخ ریاست‌جمهوری

البته یک پیش بینی دیگری هم درباره جبران کردن این بدهی ها وجود دارد٬ از آنجایی که شهردار تهران٬ سودای ریاست جمهوری را دارد و از آنجایی که مدیر اجرایی پایتخت سال آینده بالاخره از این جایگاه خداحافظی خواهد کرد و رسیدن به جایگاه دیگری را هدف خواهد گرفت که این جایگاه احتمالاً کسب کرسی ریاست‌جمهوری کشور خواهد بود. او برای آینده خود نیازمند کارنامه‌ای قابل توجیه است و منطقی است که سعی کند دست کم در حساب و کتاب مالی و روی ورق، ورشکستگی را از سابقه مدیریت شهری خود بزداید و فردی خوش‌حساب به نظر برسد. اگر این سناریو درست باشد بنابراین قالیباف به احتمال زیاد بخش زیادی از 60 هزار میلیارد کسری را جبران خواهد کرد. اما چگونه می تواند این حجم از بدهی را جبران کند؟! حتی مهمترین منبع درآمدزایی شهرداری یعنی شهر فروشی هم نمی‌تواند در این یک سال باقی مانده این حجم از بدهی و کسری را جبران کند! البته باید دید که آقای شهردار کدام راه را انتخاب خواهد کرد٬ دیوار حاشا! یا جبران کردن این حجم از بدهی و کسری برای رقابت در کسب کرسی ریاست جمهوری!
کلمات کليدی: شهردار ٬ قالیباف ٬ ریاست جمهوری ٬ شهر تهران ٬ مردم ٬ شورای شهر
>ساير عناوين سرويس شهری را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 90252