پایتخت بررسی می کند؛
بازی جدیدی که روسیه و ایران دو قطب آن خواهند بود
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۶
Share/Save/Bookmark
 
این برای اولین بار در ایران از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون است که شماری از جنگنده های روسیه در ایران مستقر می شوند. اینکه همکاری روسیه با ایران در این حد نزدیک شده است که فروندهای هوایی خود را ایر لاین های کشور دوست مستقر می کنند...
 
 
دیروز خبری مبنی بر استقرار جنگنده های روسیه در پایگاه هوایی همدان در غرب ایران منتشر شد٬ که این خبر از سوی وزارت دفاع روسیه تائید شد. اینکه جنگنده های روسی در پایگاه هوایی ایران مستقر شدند از چند منظر می تواند مهم و قابل اهمیت باشد که به تحلیل سایت خبری پایتخت در ادامه خواهید خواند؛

۱- این برای اولین بار در ایران از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون است که شماری از جنگنده های روسیه در ایران مستقر می شوند. اینکه همکاری روسیه با ایران در این حد نزدیک شده است که فروندهای هوایی خود را ایر لاین های کشور دوست مستقر می کنند٬ خبر خوشحال کننده ای برای منطقه خواهد بود و البته تهدید جدی تری برای کشورهای حاشیه خلیج فارس از اینکه ایران و روسیه هر روز رابطه مستحکم تری باهم برقرار می کنند٬ اما مهمتر از نگرانی کشورهای حاشیه خلیج فارس و عربستان سعودی٬ نگرانی غرب در این موضوع است و واکنش سریع واشنگتن به این اتفاق که پیام یک نگرانی عظیم برای آنها بوده است! این روزها اتحادیه اروپا در وضعیت مطلوبی به سر نمی برد و با خارج شدن کشور انگلستان حتی خطر از هم پاشی این اتحادیه هم وجود داشت٬ از طرفی دیگر آمریکا از نزدیک شدن روسیه و ایران به شدت نگران است٬ چراکه هرچه بیشتر این دو کشور رابطه مستحکم تری داشته باشند موقعیت آمریکا در خاورمیانه به خطر خواهد افتاد.

۲- استقرار جنگنده های روسی گویی پیام بسیار جدی تری به جهانیان دارد٬ با توجه به اینکه در اکثر کشورهای اروپایی و بلاخصوص خاورمیانه جنگ های داخلی و خطر حمله گروه های تروریستی هر روز دامن گیر آن ها است اما در چند کشور؛ روسیه٬ ایران و چین امنیت کاملی برقرار است٬ به نظر می رسد که این سه کشور به همراه چند کشور دیگر که ترکیه هم به صورت احتمالی در آن خواهد بود در حال برقراری یک رابطه جدید و گویی یک اتحادیه جدید می باشند که حلقه اصلی آن ها ایران٬ روسیه ٬ چین ٬ سوریه ٬ ترکیه ٬ لبنان و چند کشور دیگر خواهد بود٬ چنانچه که این تحلیل درست باشد٬ باید گفت که بازی جدیدی در جهان شکل خواهد گرفت و باید دید که غرب در مقابل این اتفاق چه خواهد کرد.

۳- ایران به عنوان یکی از مهمترین متحدان روسیه و چین چندین سال است که در نه تنها در منطقه و بلکه در آسیا و غرب نقش جدی و تاثیر گذاری را بازی می کند٬ درگیری های داخلی که با بهار عربی شروع شد و که در نهایت از دل آن داعش برخواست٬ نگرانی های بسیاری را در جهان بلاخصوص در خاورمیانه پدید آورد و ایران جز معدود کشورهایی بود که توانست این جنگ را در خارج از مرزهای خود نگه دارد٬ اما خبرهای دیروز مبنی بر درگیری مسلحانه در کرمانشاه و مستقر شدن جنگنده های روسی می تواند پیام دیگری هم داشته باشد٬ این پیام یعنی اینکه این حجم از درگیری ها وارد مرزهای ایران شده است٬ چنانچه که یکی از ۳ تحلیل فوق درست باشد باید گفت که بازی نه تنها در منطقه بلکه در کل این کره خاکی در حال تغییر است٬ آن هم یک تغییر اساسی که می توان از آن به عنوان یکی از مهمترین رویداد قرن بیست و یک نام برد.
کلمات کليدی: جنگنده های روسی ٬ ایران ٬ ترکیه ٬ خاورمیانه ٬آمریکا ٬ استراتژیک
>ساير عناوين سرويس سیاست را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 89882