حافظی در گفت‌وگو با پایتخت:
انتخابی شدن شهردار اقدام بسیار مثبت و خوبی است/ رابطه شورا و شهرداری مثل رابطه مجلس و دولت باشد
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۴
Share/Save/Bookmark
 
انتخابی شدن شهردار، اعمال نفوذ سیاسی را کاهش می‌دهد و من قطعا موافق آن هستم به شرط آنکه مدیریت یکپارچه شهری عملی شود و شهرداران مناطق نیز توسط شورا انتخاب شوند.
 
 
حافظی: انتخابی شدن شهردار بسیار مفید است
دو هفته از تدوین لایحه 100 صفحه‌ای مدیریت یکپارچه شهری می‌گذرد، در این زمینه پایگاه خبری پایتخت با انصاری (بخش اول و بخش دوم مصاحبه با انصاری) و صابری (متن کامل مصاحبه صابری) دو عضو شورای شهر تهران به گفت‌وگو نشسته است. در همین زمینه سوالاتی را نیز با حافظی دیگر عضو شورای شهر تهران مطرح کردیم. که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

انتخابی شدن شهردار را مفید می‌دانم
حافظی در رابطه با انتخابی شدن شهردار به خبرنگار پایتخت، گفت: انتخابی شدن شهردار اقدام بسیار مثبت و خوبی است از این جهت که اعمال نظر سیاسی در انتخابات شهردار به حداقل ممکن کاهش پیدا می کند. چه بیست و یک عضو در شورا باشد و چه سی و یک عضو در شورا، خیلی راحت می توانند نفوذ داشته باشند و مدیریت کنند. ولیکن وقتی انتخاب شهردار توسط مردم انجام شود و نتیجه از صندوق های رای مشخص شود این نفوذ کمتر خواهد شد و انتخاب مردم واقعی‌تر خواهد بود و به خواسته ی عموم شرکت کنندگان نزدیک‌تر خواهد شد، لذا در رابطه با این موضوع بنده هم موافق خواهم بود.

دولت و مجلس از مشورت با مدیران شهری و اعضای شوراها ضرر نمی‌کنند
وی در ادامه گفت: باید در نظر گرفت که انتخاب شهردار توسط مردم هیچ ارتباطی با مدیریت یکپارچه نخواهد داشت مگر اینکه در لایحه بندهایی باشه که مرتبط با این موضوع باشد. اگر در لایحه این پیش بینی ها شده باشد قطعا مفید خواهد بود، یعنی ما انتظار داریم که چنین اتفاقی رخ بدهد. همان طور که در سایر کشورها وجود دارد ما بایستی از عملکرد دیگران و تجربه دیگران هم بهره ببریم این اتفاقی است که در کشورهای توسعه یافته شاهد هستیم و مدیریت یکپارچه قطعا عملکردی بسیار اثربخش تر و موثرتر خواهد داشت. در تدوین لایحه هم چه از دولت چه از مجلس انتظار داریم که حداقل از آن تعداد از اعضای شورای اسلامی شهرها که حرفی برای زدن دارند و صاحب نظر هستند و به دور از نگاه‌های سیاسی کار را دنبال می کنند دعوت کنند و از آنها مشورت بگیرند. بنده نمی‌گویم که نظر آنها را الزما بپذیرند بلکه دعوت کنند و مشورت بگیرند و از مشورت با افرادی که در مدیریت شهری دخیل هستند قطعا متضرر نخواهند شد و این اتفاق را بنده به نفع شهروندان و مردم می دانم که امیدورام دولت و مجلس بهش توجه داشته باشد.

نظارت شوراها بر شهرداران مناطق باید مشابه نظارت مجلس بر وزرا باشد
این عضو اصولگرای شورای شهر در رابطه به اختیارات شورا در این لایحه گفت: قطعا عزل شهردار به عهده شورا خواهد بود و شورا می تواند ابزارهای نظارتی خودش را و مطالبه پاسخگویی از شهردار را داشته باشد. شهرداران مناطق در این لایحه باید به این صورت باشد که توسط شورای شهر انتخاب شود و پاسخگو باشند. در حال حاضر شهردار هر منطقه یک پاسخگویی مستقیم و قانونی به شورای شهر ندارند صرفا شهردار تهران پاسخگوی شورا است. ما انتظار داریم در راستای این تغییراتی که هست انتصاب شهردار مناطق با پیشنهاد شورا باشد و آن ها پاسخگوی شورا باشند. مثل دولت که در اصل انتخاب وزرایش را به عهده مجلس گذاشته است و آنها هم به مجلس پاسخگو هستند، ما در مدیریت شهری انتظار چونین وضعیتی را داریم.

مدیریت یکپارچه شهری یعنی همه کارهای اجرایی تحت فرمان شهردار باشد
حافظی در رابطه با مدیریت یکپارچه شهری به خبرنگار پایتخت گفت: در اصل مدیریت یکپارچه شهری یعنی اینکه ریزه‌کاری‌های شهری مانند مدیریت نیرو، برق، گاز، آب و آموزش‌ و پرورش و بهداشت به شهردار واگذار شود. شما در لندن که بروید می‌بینید که همه چیز حتی فوریت‌های پزشکی شهر هم تحت فرمان شهرداری فعالیت می کنند. این همان مدیریت یکپارچه شهری است. آنها به شهردار پاسخگو هستند و شهردار می تواند در بحران ها یک مدیریت اثربخش را اعمال کند. آن چیزی که ما الان شاهدش هستیم این است که در بحران ها از هم ریختگی دستگاه ها وجود دارد و هیچگونه مدیریت یکپارچه ای در این رابطه وجود ندارد و این جزایر پراکنده مدیریت شهری باعث مشکل شده است اما در این طرح پیشنهادی ما دیگر شاهد چنین موضوعاتی نیستیم.
کلمات کليدی: حافظی ، مدیریت شهری ، شهرداران مناطق ، لایحه مدیریت یکپارچه شهری
>ساير عناوين سرويس سیاست را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 89769