صابری در گفت‌وگو با پایتخت:
برای تحقق دولت محلی نیاز به ملزومات فراوانی داریم که باید محقق شوند
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۱
Share/Save/Bookmark
 
مدیریت یکپارچه شهری جایی تحقق پیدا می‌کند که دولت محلی شکل بگیرد به نظر نمی‌رسد که ایران بتواند به این موضوع دست پیدا کند، ما برای تشکیل دولت محلی نیاز به ملزومات بسیاری داریم و من فکر نمی‌کنم که زمینه لازم برای این اقدام وجود داشته باشد.
 
 
نظر صابری در مورد فوائد و مضرات لایحه مدیریت یکپارچه شهری
چند روز قبل بود که خبر لایحه مدیریت یکپارچه شهری، منتشر شد. لایحه ای که در آن انتخابی شدن شهردار و گسترش اختیارات شهرداری و شورای شهر، مطرح شده است. پس از آن پایگاه خبری پایتخت در همین زمینه با غلامرضا انصاری (بخش اول و بخش دوم مصاحبه با انصاری) به گفت‌وگو پرداخت. صابری دومین عضو شورای شهر است که پایتخت از او در مورد فوائد و مضرات تصویب این لایحه سوال کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

علی صابری در رابطه با لایحه مدیریت یکپارچه شهری گفت: بررسی‌هایی که در رابطه با این لایحه صورت گرفته است، ملاک است نه صرف دادن یک لایحه، البته کلیت این لایحه می‌تواند مفید باشد که باید دید در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و اصلا امکان به نتیجه رسیدن وجود دارد یا خیر.

این عضو شورای شهر در ادامه به خبرنگار
پایتخت گفت: بنده قبلا به صورت کلی این بحث را مطرح کردم، اصولا هرچه یک نهاد مردمی‌تر شود ضمن اینکه مسائل خاص خودش باید رعایت بشود چرا که دموکراسی بلاخره اصول خود را دارد که باید طبق اون اصول تمامی برنامه ها دنبال شود، درهر صورت ما هر روز بیشتر به سمت دموکراسی حرکت می‌کنیم که این موضوع بحث نیست. منتهی اگر این موضوع را یک پارچه نبینیم یعنی فرض کنیم که اختیارات شورا را در همین حدی که هست می‌بینیم و انتخاب شهردار را به مردم واگذار کنیم، این موضوع چیزی را حل نخواهد کرد، مثلا اینکه کابینه شهردار را اگر قرار باشد شورا انتخاب نکند این طرح در لایحه باعث نارضایتی اعضای شورا خواهد شد، البته من خیلی روی این موضوعات حساس نیستم اما بالاخره باید مسائل را مطرح کرد. هر دفعه یک دولت و مجلسی می‌آید طرح جدیدی را درباره شوراها و شهرداری مطرح می‌کند. بدون در نظر گرفتن لایحه هایی که قبلا پیشنهاد شده است و بدون در نظر گرفتن اینکه بعدا این طرح ها به کجا می‌خواهد برسد.

وی در ادامه گفت؛ ببیند در قانون شوراها هم موضوعاتی از این دست وجود دارد که خواهان شورایی عمل کردن شوراها بودند آن هم به معنای واقعی کلمه، اما لوازم آن را نداشتند، مشکل اصلی و اساسی این موضوع بوده است، مشکل اینجاست که نمی خواستیم به مقتضیاتش پایبند باشیم، بنابراین تمام قوانینی که تصویب می کنیم شورایی نیست، بنده بارها اعلام کرده ام که مصوبات شورای شهر از نظر سلسه مراتب حقوقی در چه جایگاهی قرار دارد این موضوع یک نقص بنیادی است، این مصوبات از لحاظ حقوقی در کجا قرار می‌گیرند؟ قانون هستند، آیین نامه اند، بخش نامه هستند، بلاخره باید مشخص شود که مصوبات ما دقیقا چی هستند؟ اینها چه خصوصیاتی دارند؟ ما مشکلات اینچنینی در شوراها و شهرداری ها داریم، حالا اینکه بیاییم در یک لایحه پیشنهادی مطرح کنیم انتخاب شهردار به صورت مستقیم توسط مردم صورت بگیرد، کجای این مشکل را حل خواهد کرد ما مشکلات اینچنینی در شوراها داریم. تا به این موضوعات پاسخ مشخصی داده نشود، مشکلی حل نخواهد شد مثل این می ماند که ما دور سر خودمان دور بزنیم و باز برگردیم به همان جای قبلی که بوده ایم٬ نه تنها مشکلات حل نخواهد شد بلکه باعث می شود تا نگرانی ها و دشورای مساله بیشتر شود. حالا اینکه شهردار را مردم انتخاب بکنند یا نکنند، این اختیار از شورا گرفته بشود یا نشود خیلی مهم نیست، مساله اصلی جای دیگری ست.

این فعال حقوقی گفت: مشکل اساسی این است که ما اصولا نمی‌خواهیم کشور غیر متمرکز باشیم. شاید هم نمی توانیم کشور غیر متمرکز باشیم. ما مشکل تمرکز گرایی داریم هر دولتی هم که می‌آید به دنبال پیش بردن اهداف خودش است، مشکل اصلی ما اینجاست. مدیریت یکپارچه شهری جایی تحقق پیدا می‌کند که دولت محلی شکل بگیرد به نظر نمی‌رسد که ایران بتواند به این موضوع دست پیدا کند، ما برای تشکیل دولت محلی نیاز به ملزومات بسیاری داریم و من فکر نمی‌کنم که زمینه لازم برای این اقدام وجود داشته باشد.
کلمات کليدی: انتخابی شدن شهردار، مدیریت شهری ، علی صابری ، دولت محلی
>ساير عناوين سرويس شهری را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 89507