پایتخت بررسی می کند؛
"لغو مجوزهایی" که مطابق با قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران نیست
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۴
Share/Save/Bookmark
 
مساله برگزاری کنسرت ها و لغو آن ها چند وقتی است که باعث کش مکش های فراوانی بین وزارت ارشاد و ائمه جمعه برخی از شهرهای مذهبی شده است٬ این مساله امروزه به مجلس و باقی نهادهای مربوطه هم کشیده شده است...
 
 
"لغو مجوزهایی" که مطابق با قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران نیست
مساله برگزاری کنسرت ها و لغو آن ها چند وقتی است که باعث کش مکش های فراوانی بین وزارت ارشاد و ائمه جمعه برخی از شهرهای مذهبی شده است، این مساله امروزه به مجلس و باقی نهادهای مربوطه هم کشیده شده است، اینکه وزارت فرهنگ مجوز کنسرت در فلان شهر مذهبی را می دهد که مطابق با قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران است چه اتفاقی می افتد که دقیقا در همان روز با یک اظهار نظر امام جمعه، کنسرتی که مجوز داشته است اجازه برگزاری آن را ندارد؟


وزارت ارشاد و قوانین نظام جمهوری اسلامی

به گزارش سرویس اجتماعی و فرهنگی پایتخت، قطعا وزارت خانه‌ای مانند وزارت ارشاد و فرهنگ وقتی مجوز کنسرت یک خواننده سنتی خوان را می دهد، حتما براساس قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران مجوز خود را صادر می کند، اما چه می شود که در یک خطبه، که خطیب آن معتقد است که در شهر زیارتی جایی برای کنسرت نیست و اگر کنسرتی برگزار شود به معنای بی احترامی به امام هشتم است؟! سوال اینجاست که چه تفاوتی بین شهر تهران با قم یا مشهد وجود دارد، وقتی قوانین حاکمیت در تمام این شهرها براساس قانون اساسی و مطابق با نظام جمهوری اسلامی ایران است؟ در نظام جمهوری اسلامی ایران تمامی قوانین براساس نظر فقها و عالمان دینی تبیین و نوشته شده است، پس چطور می شود که پس از ۳۷ سال تازه برخی از ائمه جمعه محترم به این فکر می‌افتند که نباید کنسرت ها در شهرهای مذهبی برگزار شود؟ مگر غیر از این است که قوه مجریه براساس قوانین و مقرراتی که در قوه مقننه وضع شده و در شوراهایی که همه ارکان نظام حضور دارند و یک سری قوانین وضع می‌شود، قانون را اجرا می‌کنند؟ در نهایت دولت بر اساس اختیاراتی که به صورت قانونی دارد مجوزی را برای فیلم های سینمایی، برای کنسرت، برای برگزاری یک مراسم و یا انتشار یک کتاب صادر می کند. در این صورت بقیه دستگاه ها باید در جهت بهتر برگزار شدن آن تصمیم و اقدام کمک کنند نه اینکه تصمیمی اتخاذ کنند که در جهت نقض تصمیم دولت باشد. مساله دقیقا همینجاست که چرا و بر چه اساسی تصمیماتی اتخاذ می شود که در جهت نقض تصمیم دولت است؟‌ آیا در دولت قبل هم ما شاهد چنین مشکلاتی بودیم؟

سوءبرداشت از دین

امام رضا علیه سلام، امام هشتم همه مردم ایران است. حال سوال اینجاست که این امام گران‌قدر مگر متعلق به یک شهر است؟ مگر به غیر از این است که امام رضا(ع) متعلق به همه مردم در هر جای این سرزمین است؟ پس نباید امام رضا علیه سلام را محصور در مشهد بدانیم، حرم مطهر این امام گران قدر در مشهد است اما روح مطهرشان و عنایت‌شان برهمه زمین و زمان احاطه دارد، اگر کاری خلاف سیره و سنت امام رضا علیه‌السلام است پس در تهران هم نباید آن کار انجام بشود نه اینکه در مشهد حرام باشد و در تهران و شیراز و اصفهان حلال! باید در نظر گرفت که در هر نقطه ای از زمین و زمان حلال الهی حلال است و حرام الهی هم حرام، ما یک نظام داریم یک قانون اساسی داریم، یک رهبر داریم، یک مجموعه حکومتی منسجم و متمرکز داریم، پس این رفتارهای سلیقه‌ای که آسیب‌های دوگانه و چندگانه را منتقل می کند و نوعی سوءبرداشت از باورها و اعتقادات مذهبی است. بهتر است که هرچه زودتر سران قوه مجریه و مقننه و قضاییه راه‌حلی را برای این امر مهم در نظر بگیرند تا تصمیم نهایی در رابطه با این موضوعات کاملا مشخص و روشن شود تا دیگر شاهد چنین رفتارهایی نباشیم.
کلمات کليدی: کنسرت ٬ وزارت ارشاد ٬ امام جمعه ٬ قوه مجریه
>ساير عناوين سرويس فرهنگ و هنر را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 89468