غلامرضا انصاری در گفت‌وگو با پایتخت مطرح کرد؛
فوائد انتخابی شدن شهردار و گسترش اختیارات شهرداری چیست؟
بخش اول/
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۹
Share/Save/Bookmark
 
انتخابات مستقیم، شورا و شهرداری را برنامه محور خواهد کرد، یک شهردار برای مشروعیت گرفتن از آرای مردم باید برنامه محور عمل و کند و شورا نیز خود را با یک کابینه محلی روبرو می‌بیند. به جز این مساله، وقت دولت صرف امور کلان کشور خواهد شد.
 
 
غلامرضا انصاری، فوائد انتخابی شدن شهردار را شرح می‌دهد
لایحه مدیریت شهری جدی‌ترین اقدام دولت در زمینه اصلاحات ساختاری در نظام خدماتی کشور است، در صورت تصویب این لایحه بسیاری از بخش‌های خدماتی تحت نظارت و اختیار دولت از جمله ادارات آب، برق، گاز و آموزش و پرورش به شهرداری‌ها سپرده خواهند شد. در عین حال در شهرهایی با جمعیت بالاتر از٥٠٠هزار نفر شهردار نیز همانند شورای شهر با رای مستقیم مردم انتخاب خواهد شد. لایحه مدیریت شهری بهانه‌ای شد تا در این مورد با غلامرضا انصاری، عضو شورای شهر تهران گفت‌وگو کنیم. این گفت‌وگو دست‌کم در یک نکته با سایر گفت‌وگوها متفاوت بود و آن اینکه دکتر انصاری با اولین سوال خبرنگار پایتخت، زمان زیادی را به شرح پیرامون مساله اختصاص داد. رفتاری که نشان می‌داد آقای انصاری در مساله مدیریت یکپارچه شهری دغدغه‌مند است.
 
غلامرضا انصاری گفت: در این لایحه پیشنهادی قرار است که دولت بخشی از اختیارات زیر بنایی که در سطح شهرها و کلان شهرها دارد را به شهرداری ها و شورای شهر واگذار کند، یعنی شوراها حالت پارلمان محلی و شهرداری ها حالت دولت محلی را خواهند داشت، هم شهردار در این شرایط با جمعیت بالای ۵۰۰ هزار نفر انتخابی خواهد شد هم شورا، بنابراین کلیت این کار یعنی واگذاری کار و برگزاری انتخاب شهردار و شوراها به این شکل که در لایحه آمده است بسیار مثبت خواهد بود.
 
انتخابات مستقیم شهردار و شورا را برنامه‌محور خواهد کرد
وی در مورد انتخاب مستقیم شهردار توسط مردم، گفت: انتخابی شدن شهردار می تواند نتایج بسیار مثبتی برای شهرها داشته باشد چون وقتی یک فردی به عنوان شهردار چه در قالب گروه های سیاسی که می خواهند شهردار را معرفی کنند چه در قالب و اشکال دیگر انتخاب شود، مجبور خواهد بود که برنامه خودش را برای ۴ سال به صورت مستقیم در معرض قضاوت مردم بگذارد و به جای اینکه انتخابات شخص محور باشد برنامه محور خواهد شد و به شکل کلی همه چیز منسجم‌تر خواهد شد. درانتخابات شهردار مثلا اگر يك گروه شهردار را معرفی می کند باید ببینیم چه برنامه هایی دارد و اگر هر گروهی در معرفی شهردار بابرنامه جامع ترحضورپيداکند در برنامه های اعلامى باید به مردم پاسخگو باشد هم به نمایندگان مردم در شورا و شورا مجبور است، برنامه محور باشد. برنامه ای ارائه دهد که متناسب با شرایط شهر و شهرداری که  انتخاب می‌شود ،باشد. حالا چه می خواهد مردم به شهردار و شورایی از یک گروه رای بدهند یا به شهردار و شورایی از دو گروه متقابل، خود به خود این تقابل برنامه ای می‌تواند سازنده باشد. می‌توانند همدیگر را نقد بکنند و در این نقد منصفانه و کارشناسی در نهایت یک برنامه جامع برای شهر تنظيم واعلام می‌کنند.
 
امور کلان کشور صاحب متولی خواهند شد
این عضو شورای شهر در ادامه به خبرنگار پایتخت گفت: در بحث خدمات هم طرح پیشنهادی این لایحه به نظر من می‌تواند برای دولت و کشور بسیار مفید و سازنده باشد. دولت و وزارت‌خانه ها مجبور نیستند در ریز کار شهرها درگیر شوند، مثلا مسئولیت کلان شهری مثل تهران که شامل آب ،برق ،گاز ،تلفن ،مدارس ،بهداشت و … است، نیازی نیست که دولت درگیر این جزئیات شود چراکه در صورت درگیری و دخالت طبیعی است که در کار کلان و برنامه ریزی دچار کمبود زمان خواهند شد و نمی توانند در مسائل کلان آن انرژی و زمانی را که می خواهد بگذارند. مثلا در رابطه با مسئله آموزش و پرورش و مباحثی که مربوط به آن است همیشه دولت دچار مشکل است یا وقتی وزارت نیرو مکلف به درگیری در کوچکترین مسائل آب و برق و گاز و تلفن و فاضلاب شهر است، خب طبیعی است که در سطح کلان کشوری نمی تواند کار موثری انجام دهد چراکه هم از لحاظ زمان دچار مشکل خواهد شد و هم از لحاظ نیرو و برای مسائل کلانی که در حفظ و صیانت از آب‌های سطحی و زیرزمینی موثر است، نمی‌تواند موفق باشد. وزارت علوم به همین صورت، وزارت بهداشت به همین صورت و همه وزارت خانه‌ها به همین اشکال درگیر این موضوعات هستند و بخش قابل توجهی از وقت و توان‌شان در کارهایی صرف می‌شود که می‌توانند مفیدتر باشند.
کلمات کليدی: غلامرضا انصاری ، مردم تهران ، شهروندان ، انتخابات شهردار ، شورای شهر ، رای مستقیم ، لایحه مدیریت یکپارچه شهری
>ساير عناوين سرويس شهری را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 89163