انقلاب اسلامی و مطالباتی که هنوز پابرجاست
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۱
Share/Save/Bookmark
 
پیش از جمهوری اسلامی ایران با وجود پیشرفت های ایران در حوزه صنعت و تجارت به دلیل بسته بودن فضای سیاسی در دوران پهلوی و نبود سیستم مدرن در طبقه حاکمیتی، خواسته روشنفکران و فعالین سیاسی ناکام می ماند. خواسته‌هایی که پس از سال‌ها همچونان مهم و پابرجاست.
 
 
انقلاب اسلامی و مطالباتی که هنوز پابرجاست
ایران کشوری است که با وجود تمام تلاش های صورت گرفته در عرصه سیاسی و اجتماعی هنوز نتوانسته به آن بلوغ سیاسی، فرهنگی و اجتماعی که باید برسد، چه در تاریخ قبل از انقلاب اسلامی ایران و چه در دوران بعد از انقلاب آن مطالباتی که جوانان از جامعه خود داشته اند، در واقعیت بروز عینی پیدا نکرده است. پیش از جمهوری اسلامی ایران با وجود پیشرفت های ایران در حوزه صنعت و تجارت به دلیل بسته بودن فضای سیاسی در دوران پهلوی و نبود سیستم مدرن در طبقه حاکمیتی، خواسته روشنفکران و فعالین سیاسی ناکام می ماند. بسته بودن فضای سیاسی، دلایل مذهبی و مهم تر از آن مشکلاتی که در وضعیت معیشتی مردم وجود داشت، باعث شروع فعالیت های انقلابی و در نهایت منجر به پیروزی انقلاب جمهوری اسلامی ایران شد.

انقلاب و مطالبات مردم

به گزارش
پایتخت، مهمترین مطالباتی که مردم از انقلاب جمهوری اسلامی ایران داشتند برآورده کردن خواسته هایی بود که در دوران پهلوی از آن ها محروم بودند. باز بودن فضای سیاسی و اجتماعی و فعال شدن انجمن ها و ان‌جی‌او ها، رشد اقتصادی و سیاسی در بطن جامعه و آزادی بیان از جمله مهم ترین خواسته های مردم برای انقلاب بود. اینکه آیا این خواسته ها در تاریخ ۳۸ ساله انقلاب اسلامی برآورده شد یا نه یک پرسش است و مهم‌تر از پاسخ به این سوال، چرایی و بررسی این موضوعات است. اینکه چرا یک جامعه‌ای نیاز به چنین خواسته هایی دارد طبیعی است، چراکه آزادی از دورانی که بشر پا به این کره خاکی نهاده است یکی از مهم ترین خواسته های بشر بوده است، به همین نسبت اقتصاد برای زندگی انسان جزو مهمترین فاکتورهای زندگی بشری است. به صورت کلی می‌توان گفت: سیاست، فعالیت اجتماعی، آزادی بیان و اقتصاد، همه اینها از ملزومات اولیه بشر است که تا بستر آن شکل نگیرد زمینه برای پیشرفت آن جامعه شکل نخواهد گرفت.

اقتصاد در ایران پس از انقلاب

تحولات اقتصادی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی را می‌توان در قالب سه دوره، بررسی نمود. دوره اول، دوره تداوم انقلاب و جنگ است که تا خرداد 1368 (عملا تا رحلت امام خمینی قدس سره) ادامه یافت. دوم، دوره تعدیل و خصوصی سازی است که به دنبال دوره اول آغاز شد و تا خرداد 1376 جریان داشت. دوره سوم، که بیشتر معطوف به مسائل حوزه توسعه سیاست بود، پس از انتخابات ویژه دوم خرداد 76 آغاز گردید و با به قدرت رسیدن احمدی‌نژاد در سال 84، هنوز در مراحل اولیه خود به سر می برد!

با اینکه یکی از حساسیت های امام خمینی(ره) درباره اقتصاد و وضعیت معیشتی مردم بود اما بنا به دلایل بسیاری ایران امروزی از لحاظ اقتصادی از توانایی های لازم برخوردار نیست، در بخش صنعت و تجارت امروز ایران در وضعیت مطلوبی به سر نمی برد، قبل از هر چیز باید توجه داشت که بیان صریح مشکلات اقتصاد ایران در دوران پس از جنگ تحمیلی، به معنای بی توجهی به زحمات و خدمات مثبت آن نمی باشد. زیرا دولت در دوران مذکور و با اتکاء به دو برنامه ریزی 5 ساله، حداقل در مسیر یک سری تحولات در زیرساخت‌های اقتصادی قرار گرفت و یک سلسله تاسیسات زیرساختی را تکمیل یا تاسیس کرد. اما با توجه به مشکلاتی که در جامعه ایران وجود دارد می‌توان گفت که انقلاب ایران با تمام تلاش هایی که در تمامی زمینه ها انجام داده است اما هنوز با آرمان های خود فاصله زیادی دارد، امید است که در آینده با ریشه یابی مشکلات و به کار بردن نیروهای متخصص در همه زمینه ها، بستر رشد در جامعه گسترش پیدا کند تا اهدافی که جوانان برای آن انقلاب کرده اند دچار ناامیدی و یاس در دل مردم نشود.
کلمات کليدی: انقلاب اسلامی ، مطالبات مردم ، آزادی سیاسی
>ساير عناوين سرويس سیاست را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 89034