پایتخت بررسی می‌کند؛
ادعای رئیس شورا در مورد اجرای ناصحیح مصوبه برج-باغ
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۵
Share/Save/Bookmark
 
دیروز مهدی چمران در نشست خبری خود بار دیگر از طرح خود برای حفظ باغات دفاع کرد اما پذیرفت که در اجرای ان تخلفات بسیاری شده است.
 
 
به گزارش سرویس شهری پایتخت، دیروز مهدی چمران در نشست خبری خود بار دیگر از طرح خود برای حفظ باغات دفاع کرد اما پذیرفت که در اجرای ان تخلفات بسیاری شده است.  او در پاسخ به پرسشی در مورد عدم نظارت بر اجرای مصوبه برج باغ ها گفت: من در قانون حفظ باغات سال ۵۹ که توسط شورای انقلاب تصویب شد نیز حضور داشتم. این قانون نیز قانون خوبی بود که در اجرا با مشکل روبرو شد و تا سال ۸۲ که سبب کاسته شدن بسیاری از باغات پایتخت شد. در دهه ۷۰ بسیاری از باغات نابود و به صورت نگران کننده ای ساختمان جایگزین آن شد.

وی ادامه داد: ما نباید کاری کنیم که مردم با درخت و باغ قهر کنند بلکه باید مردم را به درختکاری تشویق کنیم. باغات شمیران چگونه به وجود آمد؟ آیا دولت و شهرداری درختان شمیرانات را کاشتند یا خود مردم این باغات را آب دادند و باعث رشد باغات این محل شدند. ما نیز قوانین را باید به سمتی ببریم که مردم را تشویق به ایجاد باغ کنیم. این مصوبه نیز، مصوبه برج باغ نیست بلکه مصوبه ای است که باغات می توانند ۳۰ درصد بسازند و ۷۰ درصد به فضای سبز اختصاص یابد. همچنین یک طبقه تراکم تشویقی برای آن در نظر گرفته بود که آن هم می توانیم ندهیم. یا آنکه اجازه ساخت ۱۴ طبقه در جاهایی که امکان آن وجود دارد داده نشود و در همان ۴ یا ۵ طبقه خلاصه شود. همچنین من اعتقاد دارم نباید باغی ۵ هزار متری همان قوانینی بر آن حاکم شود که در یک باغ ۷۰۰ تا هزار متری حاکم است. چه اشکال دارد مردم ۲ طبقه ویلا در آن باغ بسازند و باقی آن باغ باشد. چرا شهرداری باید همه باغات را بخرد و به پارک عمومی تبدیل کند؟ اصلا این ایده امکان پذیر است؟ برخی قوانین باعث می شود مردم درخت نکارند و بزرگترین خطر را برای فضای سبز ایجاد می کند. این گونه رفتارها سبب شده مردم به درخت به چشم یک دشمن نگاه کنند و دلشان می خواهد درخت خشک شود تا راحت تر وارد خانه شان شود یا جای آن آلاچیق بزند.

اعتراف دیر هنگام چمران

این حرف ها در صورتی از سوی رئیس شورای اسلامی شهر مطرح می‌شود که پیش از چندین ماه است که سایت خبری پایتخت با ارائه گزارش ها و مدارک پی در پی این امر مهم را مطرح کرده بود، اما سکوت رئیس شورای شهر در این چند ماه باعث شد تا این گزارش ها راه به جایی نبرد. حال مهدی چمران اعلام می کند که در اجرای برج باغ تخلفاتی صورت گرفته است! بسیاری از کارشناسان معتقدند که مصوبه برج-باغ، لطمه زیادی به باغات زده است که قابل جبران نیست. روند طرح های به ظاهر قانونی به این صورت بود که به عنوان برج باغ مجوز ساخت با سطح اشغال ۳۰ درصد گرفته می شد، بعد آن را به ۴۰ و ۵۰ درصد افزایش می دادند و در پارکینگ هم ۱۰۰ درصد خاکبرداری می کردند و با این اقدام درختان باغات را از بین می برند، روندی که تا ماه ها مورد بی توجهی مسئولین و سکوت قرار گرفت، بهتر است که مسئولین از اول به فکر پیگیری این ماجراها باشند نه اینکه وقتی کار از کار گذشت تازه اعلام کنند که تخلفاتی در فلان پروژه یا طرح صورت گرفته است.
>ساير عناوين سرويس شهری را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 88736