چشم انداز مبهم آینده نفتی ایران
آیا طلای سیاه از اعتبار می افتد؟
 
تاریخ انتشار : شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۰
Share/Save/Bookmark
 
اگرچه بازار آسیا در ۲۰۱۶ با آغوش باز پذیرای نفت ایران شده است اما با کاهش ارزش این طلای سیاه، آینده مبهمی برای بازار نفتی ایران پیش بینی می شود.
 
 
به گزارش سرویس اقتصادی پایتخت، خبرگزاری رویترز به تازگی با ارائه آمار رسمی، از افزایش صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی در ماه ژوئن خبر داد و نوشت فروش نفت ایران در این ماه (ژوئن) به بالاترین میزان طی ۴ سال گذشته رسیده و در بزرگترین بازار نفت جهان، خرید نفت صادراتی ایران دوباره رونق گرفته است.

نگاه خوشبینانه به صادرات نفت ایران
طبق اطلاعات دولتی و داده های کشتیرانی، در ماههای ژانویه تا ژوئن سال جاری میلادی واردات نفت خام ژاپن از ایران ٢٨ درصد، واردات هند ٦٣ درصد، واردات کره جنوبی بیش از ١٠٠ درصد و واردات نفت خام چین ٢,٥ درصد افزایش داشته است. 
بر اساس این گزارش، پس از برداشته شدن تحریمهای بین المللی، صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی در شش ماه نخست سال جاری میلادی افزایش یافت و به ظاهر این ایران توانست سهم سابقش را در بازارهای نفتی جهان پس بگیرد اما این یک روی سکه است و اگر بخواهیم واقع بینانه به این مساله نگاه کنیم متوجه می شویم که علی رغم افزایش صادرات نفت کشور، اما در مقابل، کاهش قیمت این طلای سیاه مانع از تحقق برخی از اهداف نفتی ایران خواهد شد.

نفت ۶۰ دلاری منطقی است
میانگین قیمت نفت خام سبک ایران امسال تاکنون ۳۷ دلار و ۲۲ سنت برای هر بشکه و میانگین قیمت نفت سنگین ۳۴ دلار و ۸۹ سنت برای هر بشکه بوده است. بنابراین با وجود برداشته شدن تحریمها علیه ایران اگرچه صادرات این طلای سیاه رونق گرفته اما ازآنجا که بازار جهانی نفت از دو سال پیش با روند فزونی عرضه و کاهش بهای قابل توجهی روبرو شده است وضعیت قابل قبولی برای بازار نفتی ایران پیش بینی نمی شود این در حالی است که به گفته تحلیل گران اقتصادی انتظار می رود کاهش بهای نفت در کوتاه مدت با افزایش عرضه و کاهش تقاضا همچنان ادامه داشته باشد و در هفته های آینده بین ۳۹ دلار تا ۴۲ دلار برای هر بشکه برسد.
 
چشم انداز مبهم آینده نفتی ایران 
 

بنابراین هرچند صادرات نفت کشور پس از برجام بیشتر شده اما بر اساس آمارهای بانک مرکزی، درآمد ریالی حاصل از صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی در ۲ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل سقوط ۸۹ درصدی داشته و از ۶۲۶۲ میلیارد تومان به ۶۷۲ میلیارد تومان کاهش یافته است. با کمی تامل به خوبی متوجه خواهیم شد که با قیمت تقریبا زیر ۴۰ دلاری نفت، خیلی نباید به درآمد نفتی ایران چشم داشت.
 ایران هم‌اکنون، روزانه ۲ میلیون بشکه از ۳.۸ میلیون بشکه تولید روزانه خود را صادر می‌کند و توانسته پس از لغو تحریم‌ها، ۸۰ درصد سهم سابق خود را در بازارهای نفتی بدست آورد اما این افزایش صادرات زمانی به نفع ایران خواهد بود که قیمت منطقی نفت ۶۰ دلار بشود.

۸۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی احمدی نژاد
در حالی که در سال ۱۳۹۱ قیمت نفت خام تا ۱۴۰ دلار در هر بشکه رسید و از طرفی به دلیل تحریمهای بین المللی صادرات نفت چشمگیر نبود اما علی رغم کاهش درآمدهای نفتی و رکود فعالیت‌های اقتصاد کشور، دولت دهم از محل صادرات نفتی بالا‌ترین درآمد را در مقایسه با همه دولت‌های قبلی در جمهوری اسلامی داشته است.  

به گزارش یکی از خبرگزاریهای داخلی، سر جمع درآمد‌های نفتی دولت‌های محمود احمدی‌نژاد در سال‌های ۸۴ تا ۹۱ به رقمی معادل ۵۷۸ میلیارد دلار بالغ می‌شود که از سر جمع درآمدهای نفتی کشور طی سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۸۳ رقمی معادل ۱۴۵ میلیارد دلار بیشتر است همچنین در سال ۱۳۹۰ ایران بالاترین درآمدهای نفتی تاریخ را در کارنامه خود ثبت کرد اما در همان دوره، رشد اقتصادی در کشور منفی شد و معلوم نشد که این هزینه صرف کدام توسعه سازی در کشور شده است.
    
کلمات کليدی: آینده نفتی ایران ، نفت
>ساير عناوين سرويس اقتصاد را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 87636