قرائی‌مقدم در گفت‌وگو با پایتخت:
جوانان ما از غرب تقلید نمی‌کنند، بلکه وادار به تبعیت از آن می‌شوند
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۸
Share/Save/Bookmark
 
ما باید ایرانی بمانیم اما از تمدن غرب عقب نمانیم. جوانی که یک بیت شعر از حافظ و سعدی و فردوسی نداند و به جای موسیقی ناظری و شجریان، پاپ و رپ گوش کند، تی‌شرت کیپ کالم هم خواهد پوشید. ما که باشیم که در برابر آن همه تبلیغ مقاومت کنیم!
 
 
نظر قرائی‌مقدم در مورد مد جدید لباس در تهران
تیشرت ها و مانتوهایی که آرم keep calm Im Queen دارند، مُد برتر امروز بازارهای پایتخت است که ریشه‌ای کهن در کشورهای غربی داشته و در ایران نیز به تازگی بازار را به تسخیر درآورده است. همین موضوع بهانه‌ای شد تا خبرنگار پایتخت در تماسی با امان‌الله قرایی‌مقدم، جامعه شناس و استاد دانشگاه از او درباره چگونگی نفوذ ابداعات و سنن غربی در فرهنگ‌مان سوال کند.

قرائی مقدم گفت: وقتی که فضای مجازی آنقدر گسترش پیدا کرده و محدودیت‌ها برداشته شده، در واقع همانطور که جامعه شناسان آمریکایی و کانادایی بحث دهکده جهانی را مطرح کردند، امروزه کوچک‌ترین اتفاقی در آفریقا و اروپا و آمریکا و … در تهران هم تاثیر گذار خواهد بود. بنابراین مرزها شکسته شده و سرعت پیام ها دیگر یک ساعت و نیم ساعت نیست بلکه همه چیز در چند ثانیه اتفاق می افتد٬ بنابراین معلوم است هرچیزی که در جای دیگری به وجود می‌آید بر اساس فضای مجازی که انقدر گسترش پیدا کرده و پهنای عظیمی دارد بلافاصله وارد کشورهای دیگر می‌شود٬ به اصطلاح تینیجرها یا نوجوانان به دلیل اینکه می‌خواهند خودشان را همسان سازی کنند و بگویند که ما از غرب عقب نیستیم و آنچه که آنها می‌خواهند ما هم می‌خواهیم و برای اینکه بخواهند خودشان را مطرح کنند و بگویند ما از آنها کمتر نیستیم بلافاصله تلقین پذیر می‌شوند٬ تقلید نه چرا که تقلید یک عمل اندیشیده است اما تلقین یعنی اینکه بلافاصله تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

وی در ادامه گفت؛ آنها نظرشان این است که سلطه فرهنگی پیدا کنند در جهان غرب تئوری اصلی این است٬ تئوری تکاملی است که تایلور یکی از مهمترین نظریه پردازان این موضوع بود٬ که فرهنگ برتر دنیا آنگلاساکسون‌ها هستند و همه مردم دنیا باید به این فرهنگ گرایش پیدا کنند. در قدیم از طریق فیلم و سریال این کار صورت می‌گرفت حالا هم از طریق مجازی این اتفاق می‌افتد٬ بعضی از جوانان ما حتی معنی نوشته های روی تیشرت را هم نمی‌دانند٬ برخی از این نوشته‌ها به صراحت می‌گوید من فاحشه ام یا ده‌ها دشنام دیگر، این خیلی اتفاق تاسف بار و بدی است.

این جامعه شناس در رابطه با صنعت تقلیدی مد در ایران گفت: ما تبعیت نمی کنیم بلکه وادار به تبعیت از این فرهنگ می‌شویم٬ چنان مغز‌شویی می‌کنند که عقل ضایع می‌شود٬ از در و دیوار و فیلم و سریال به خورد جوان های ما می‌دهند، این سریال‌هایی که پخش می‌شود و این همه هزینه می‌کنند پس برای چیست؟‌ فارسی ۱ و جم و اینها پس برای چیست؟ این همه هزینه و بودجه دارد خرج می‌شود تا مغز جوانان را تحت تاثیر خود قرار دهند٬ انقدر پیام را لذیذ و دلچسب و شیرین می‌کنند که جوانان ما گیج می‌شوند و در نهایت تشنه می شوند٬ اراده را از جوانان و خانواده ها گرفتند به طور غیر مستقیم سلب اراده می کنند٬ خود به خود انقدر تکرار  و تبلیغ می‌کنند تا به صورت خود به خود جوانان ما به سمت آن می روند به طوری که ملکه ذهن‌شان می‌شود.

در نهایت باعث می شود که جوانان تلقین بپذیرند نه تقلید٬ این دو باهم فرق دارد٬ تقلید عملی اندیشیده شده است، مثلا شما می‌گویید مقلد مرجعی هستم اما تلقین عملی نیاندیشیده و ناآگاهانه است که خود به خود فرد را به سمت خود می‌کشاند. فرهنگی که ایجاد شده باعث شده تا جوان تلقین‌پذیر شود٬ منفعل و بی‌اراده شود و در نهایت آدم‌ها را به شکل ربات درآورده‌اند٬ بحث اصلی این موضوع است که فرهنگ غرب مثل یک خوره به جان تمامی فرهنگ‌ها افتاده٬ من اسم این عمل را رباتیک گذاشته‌ام به قول فروغی بسطامی؛ ‌تو که باشی که کنی یا نکنی٬ این من بودم که بی‌قرارت کردم٬ آن فرمایشی که مقام معظم رهبری در سال ۹۱ فرمودند اجرا شد؟! نه٬ این تکنیک رهبری خط ربط ها را معین می‌کند.


وی درباره ایجاد مد ملی برای تقابل با فرهنگ غربی گفت؛ اگر خواسته ملی این باشد که فرهنگ ملی را تقویت کنیم قطعا شدنی است اما تا همین الانش هم خیلی دیر شده است ما باید ایرانی می‌ماندیم اما ایرانی نماندیم٬ ما آموزش و پرورش بیماری داریم همه چیز از آموزش شروع می‌شود وقتی آموزش اشتباه باشد، نتیجه آن معضل فرهنگی خواهد شد. این بحث را من ۳۷ سال پیش مطرح کردم٬ جوانی که موسیقی رپ و پاپ گوش می‌کند خب به طبع به دنبال آن خواهد رفت٬ اما وقتی از اول شجریان و موسیقی سنتی گوش کرد اینطور نخواهد شد٬ جوان امروزی یک شعر از سعدی یا حافظ و فردوسی بلد نیست٬ ما باید ایرانی بمانیم اما از تمدن غرب عقب نمانیم٬ اما متاسفانه اینطور نشد.
کلمات کليدی: تی شرت و مانتو کیپ کالم ، مردم تهران ، مد و لباس فشن ، مقام معظم رهبری ، قرائی مقدم
>ساير عناوين سرويس جامعه را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 85638