پایتخت بررسی می کند؛
توسعه اقتصادی در ایران پس از انقلاب
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۷
Share/Save/Bookmark
 
بیش از چند دهه است که مردم ایران از لحاظ معیشتی و اقتصادی دچار مشکلات فراوانی هستند تا جایی که برخی از کارشناسان می‌گویند؛ "ایران پس از انقلاب اسلامی به دلیل شرایط انقلاب و جنگ تحمیلی و تحریم‌ها شرایط سخت تری را نسبت به ایران قبل از انقلاب و به طور خاص 5 ساله پایانی حکومت پهلوی دارد.
 
 
توسعه اقتصادی در ایران پس از انقلاب
مهمترین مساله ای که در کشورهای توسعه یافته وجود دارد و آن ها را از کشورهای در حال توسعه و جهان سوم متمایز می کند، بحث امکانات رفاهی و تسهیلاتی است که دولت‌ها و شرکت‌های خصوصی برای مردم در نظر می‌گیرند. این موضوع باعث می شود تا مردم در کشورهای توسعه یافته بتوانند زندگی راحت‌تری نسبت به سایر کشورها داشته باشند. اما در کشورهای جهان سوم به دلیل عقیم بودن دولت در کمک به مردم و ندادن تسهیلات لازم و کافی به آن ها باعث می‌شود تا مردم آن کشور در شرایط سخت تر و دشوارتری زندگی کنند.


ایران کشور در حال توسعه!

بسیاری از تحلیل گران بر این باورند که ایران یک کشور در حال توسعه است، اما وقتی این کشور را با کشورهای رقیب مقایسه می کنیم می‌بینم که از ویژگی‌های حداقلی آن ها برخوردار است، به عنوان مثال ترکیه و مالزی در بخش صنعت قابل مقایسه با کشورهایی همچون ایران نیستند، ایران در بخش صنعت امروزه در رکود کامل است و تقریبا هیچ رقابتی با کشورهای در حال توسعه نمی تواند انجام دهد، در بخش تسهیلات و امکانات رفاهی هم دولت خیلی ضعیف تر از کشورهای در حال توسعه است.

توسعه اقتصادی در ایران پس از انقلاب

به گزارش پایتخت، بیش از چند دهه است که مردم ایران از لحاظ معیشتی و اقتصادی دچار مشکلات فراوانی هستند تا جایی که برخی از کارشناسان می‌گویند؛ "ایران پس از انقلاب اسلامی به دلیل شرایط انقلاب و جنگ تحمیلی و تحریم‌ها شرایط سخت تری را نسبت به ایران قبل از انقلاب و به طور خاص 5 ساله پایانی حکومت پهلوی دارد. البته تلاش هایی در این زمینه انجام شد، دولت سازندگی به عنوان یکی از دولت های موثر در بخش اقتصادی و صنعت ایران با اجرای اولین برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی بعد از انقلاب توانست زمینه‌های قابل توجهی در این عرصه به وجود بیاورد، سیاست باز اقتصادی و وضع قوانین ضد انحصار از جمله اقدامات موثر این دولت بوده است.

از مهمترین دغدغه‌های پیش روی این دولت بازسازی کشور بعد از جنگی هشت ساله بود که ویرانه‌های زیادی را بر جای گذاشته بود و نیاز بود در اسرع وقت بازسازی شوند. به همین منظور هاشمی در وزارتخانه‌های اقتصادی دولت از وزیران تکنوکرات بهره جست. همچنین هاشمی تصمیم گرفت سهم بودجهٔ پروژه‌های عمرانی را به طور چشمگیری نسبت به سایر فعالیت‌های دولت بیشتر در نظر بگیرد. در خصوص سایر وزارتخانه‌ها به منظور تثبیت فضای سیاسی داخل کشور سعی کرد تعادل را بین گروه‌های سیاسی آن دوره برقرار کند، به طوری‌ که انتخاب سید محمد خاتمی (از نیروهای خط امام) به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنار علی اکبر ولایتی (راست‌گرای سنتی) نمونه‌ای از این سیاست هستند. با همه این اقدامات به دلیل تحریم‌ها و شرایطی که جنگ هشت ساله برای کشور رقم زد، در بخش تورم هنوز مشکلات اساسی وجود داشت.

دولت اصلاحات توانست ساختار ارزی خود را اصلاح کند و یکسان‌سازی نرخ ارز را به اجرا درآورد. تحقق رشد اقتصادی بالای شش درصد به مقامات اقتصادی ایران این امکان را داد تا علاوه بر کنترل بدهی‌های خارجی بخش عمده‌ای از آن را بازپرداخت کنند. بر اساس آمارهای رسمی بدهی‌های خارجی دولت به حدود ۲/۹ میلیارد دلار کاهش یافته‌است. متوسط نرخ تورم در دوره اصلاحات به 15.7 درصد برسد که پایین ترین متوسط نرخ تورم در میان دولت های موسوی، هاشمی و احمدی ن‍ژاد به شمار می رود.

همه این اقدمات در دولت احمدی نژاد به نابودی کشیده شد، ایرانی که می‌رفت تا با تمام مشکلات خود قدم موثری در بخش صنعت و اقتصاد ایران بردارد با سیاست های غلط و سومدیریت دولت نهم و دهم همه این تلاش ها به فراموشی سپرده شد.

در حال حاضر کشور ایران در تمامی بخش های اقتصادی، صنعت، واحد پولی و مالی، دچار مشکلات بسیار عدیده ای است که بعید به نظر می رسد تا یک دهه آینده بتوان آن را جبران کرد و این موضوع باعث شده تا شرایط زندگی برای مردم بیش از پیش دشوار شود.
کلمات کليدی: اقتصاد ٬ ایران ٬ دولت سازندگی ٬ اصلاحات
>ساير عناوين سرويس اقتصاد را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 84502