پایتخت بررسی می کند؛
نگذاریم سربازی کابوس جوانان باشد!
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۶
Share/Save/Bookmark
 
بر اساس چه منطقی جوانان باید دو سال از بهترین سال‌های عمر خود را صرف کنند آن هم در شرایطی که جهان بسیار متفاوت از 80 سال پیش است. سرعت تغییر در جهان امروز می‌تواند دوسال را برای یک فارغ‌التحصیل یا یک متخصص به یک کابوس تبدیل کند و ارتش ها هم به سطح و درجه ای از تکنولوژی و تخصصی شدن نزدیک شده اند که یک آماتور جز کارهای دم دستی، برایشان کارآیی دیگری ندارد.
 
 
سربازی اجباری و راهکارهایی برای بهبود قوانین آن
یکی از مواردی که چندین سال است که جوانان و پسران و مردان را درگیر خود کرده و باعث نگرانی آن ها شده است مسائل سربازی و اجباری بودن این موضوع است. اینکه چرا خدمت سربازی برای مردان باید اجباری باشد و اینکه عمرشان را نزدیک به دوسال در اردوگاه ها سپری کنند یک مساله است و شرایط سخت برخی پادگان‌های آموزشی و از دست رفتن فرصت‌های شغلی و ازدواج مساله دیگری است که باعث شده تا این موضوع یکی از مهمترین دغدغه های امروزی مردان ایران باشد.


به گزارش سرویس اجتماعی پایتخت، یکی از قوانینی که اکنون در ایران با جدیت دنبال می‌شود قانون نظام وظیفه عمومی یا سربازی است. این قانون مصوب زمان رضاشاه است. رضاشاه که می‌خواست ارتش‌های قبیله‌ای و عشیره‌ای را حذف کند، در اقدامی تقلیدی از کشور‌های اروپایی به تصویب قانون نظام وظیفه عمومی مبادرت کرد که در آن زمان با مخالفت علما و مراجع روبرو شد. از جمله آیت الله نورالله اصفهانی که مخالفت با قانون نظام وظیفه را در راس اهداف شش‌گانه قیامش علیه رضاشاه قرار داد. هر چند که سرانجام به واسطه شهادتش این مخالفت ناکام ماند. قیام آیت الله نورالله اصفهانی و اهداف آن با تایید علما و مراجع آن زمان مانند آیه الله العظمی شیخ ابوالحسن اصفهانی، آیت‌الله بهبهانی، میرزا هاشم آشتیانی و شهید مدرس همراه بود. شهید مدرس نیز در مجلس مخالفت خود را ابراز داشت و در نطق خود با اشاره به خاطرات اقامت هشت ساله‌اش در بین النهرین (عراق) این قانون را از دلایل نارضایتی مردم عراق از دولت عثمانی دانسته و فرمود: «بالاخره مملکت را گرفتن قشون عمومی از دست عثمانی به در برد. چون خلاف طبیعت مردم بود.»

اکنون با گذشت حدود هشتاد سال، مضرات این قانون آشکار شده است. اما جای این سوال باقی است که چرا این قانون در نظام جمهوری اسلامی ایران همچنان به قوت خود باقی است. همان‌طور که می‌دانید نهاد دولت در اسلام مطلق العنان و آزاد نیست و در چارچوب قوانین و مقررات شرع محدود است. بر اساس چه منطقی جوانان باید دو سال از بهترین سال‌های عمر خود را صرف کنند آن هم در شرایطی که جهان بسیار متفاوت از 80 سال پیش است. سرعت تغییر در جهان امروز می‌تواند دوسال را برای یک فارغ‌التحصیل به یک کابوس تبدیل کند و ارتش ها هم به سطح و درجه ای از تکنولوژی و تخصصی شدن نزدیک شده اند که یک آماتور جز کارهای دم دستی، برایشان کارآیی دیگری ندارد. گروهی از همین فارغ‌التحصیلان و متخصصان کمپینی را در جهت بهبود خدمت سربازی به راه انداخته اند که توجه به مطالب و مراسمات آنان خالی از لطف نیست.

در زمینه دلایل اجباری ماندن خدمت سربازی، پاسخ های متعددی از سوی دولت مردان مطرح می شود و مهمترین پاسخ دفاع از مرز و بوم سرزمین‌مان است. سردار کمالی جانشین منایع انسانی ستاد کل نیروی های مسلح معتقد است که خدمت مقدس سربازی، دفاع از عزت، استقلال، تمامیت ارزی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و همچنین جان و مال و ناموس مردم وظیفه شرعی، ملی و قانونی هر فرد ایرانی است.

حسن روحانی رئیس‌جمهور نیز در فروردین ماه سال 1393 در دیدار نوروزی با جوانان بهزیستی گفت: در دوره ای که جوان خدمت می کند، برای زندگی آماده می شود چرا که یاد می گیرد در برابر ناملایمات تحمل بیشتری از خود نشان دهد، کار دسته جمعی را می آموزد و از نظرجسمی نیز با توجه به آموزش هایی که می بیند پرورش می یابد.
او افزود: من ندیده ام که کسی به خاطر سربازی رفتن از زندگی عقب افتاده باشد و کسی که نرفته به خاطر این موضوع جلو افتاده باشد. سربازی یک ضرورت، قانون، وظیفه و کاری مهم است.

شاید این مباحث به صورت کلی درست باشد. اما چند سوال مطرح است؛ ‌۱- چرا خدمت سربازی باید ۲ سال باشد؟ نمی شود خدمت سربازی را از ۲۴ ماه به ۱۲ ماه کاهش داد؟ که فرصت های پیش روی جوانان چه از لحاظ شغلی و موقعیت اجتماعی و ازدواج از دست نرود؟! نمی‌شود برای سربازان تسهیلات بیشتری در نظر گرفت که شاهد میزان خودکشی در پادگان‌ها، معتاد شدن جوانان در سربازی، سیگاری شدن سربازان، گسترش یاس در بین جوانان، بالارفتن سن ازدواج و از همه مهمتر ناکارآمدی دوسال از عمر جوانان نباشیم؟

این ها مهمترین سوالاتی است که می توان از مسئولان و دولت مردان کشور پرسید، اینکه کشور در شرایطی قرار دارد که باید خدمت اجباری باشد، قابل درک است اما می شود آن را اصلاح کرد تا خدمت سربازی برای جوانان تبدیل به کابوس نشود!
کلمات کليدی: سربازی ٬ خدمت ٬ مسئولین ٬ نظام جمهوری اسلامی
>ساير عناوين سرويس جامعه را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 83773