آیا ایران تا ۲۰ سال دیگر غیر قابل سکونت می شود ؟!
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۰
Share/Save/Bookmark
 
در حالی که بخشی از ایران در بحران کم آبی و خشک سالی قرار دارد، تبریز، در سیلِ ناشی از بارش باران و تگرگ غرق شده است.
 
 
به گزارش سرویس اجتماعی پایتخت،  از حوالی ساعت دو بعداز ظهر روز یک شنبه بارش باران در تبریز آغاز شد و به رفته رفته شدت آن نیز افزایش یافت. این بارش در حالی ادامه داشت که در برخی از مناطق تبریز بارش تگرگ نیز مشاده شده بود.

با ادامه بارش ها برخی از معابر دچار آبگرفتگی شد و مشکلاتی را برای عبور و مرور شهروندان به وجود آورد. این در حالی بود که با بارش تگرگ و باران، سیلاب جاری شد و همین امر خسارات هایی را به برخی از منازل و ساختمان ها وارد کرد. با این حال این حادثه خسارت جانی در بر نداشته است.
اما خلیل ساعی، مدیرکل بحران استان آذربایجان شرقی، در گفت وگوی خود با خبرنگار خبرگزاری ایسنا توضیح داد که در جلسه فوری که ستاد بحران در ساعات اولیه شدت بارش ها تشکیل داده بود، تدابیری برای تخلیه آب و امدادرسانی به شهروندان آغاز شد و عوامل و دستگاه‌های امدادی با چندین دستگاه پمپ آب اقدام به تخلیه آب از منازل مسکونی و واحدهای تجاری کردند.

ادامه بارش ها و جاری شدن سیلاب باعث مسدود شدن برخی از خیابن ها و زیرگذرها نیز شده بود. و رفت و آمد شهروندان نیز در معابر و سطح خیابان مختل شده بود.

سیدمصطفی مرتضوی، سخنگوی سازمان امداد و نجات، درباره عملیات امدادگران در سیل وآبگرفتگی ۴۸ ساعت گذشته نیز توضیح داده بود که در دو روز گذشته استان آذربایجان شرقی و شهرستان‌های تبریز، مرند، هریس، شبستر و چاراویماق تحت تاثیر سیل و آبگرفتگی بوده‌اند.

به گفته او، در ۱۰ شهر و روستا حدود ۷۲۰ فرد خدمات امدادی را دریافت کردند و ۵۰ فرد در مساجد اسکان اضطراری داده شدند. از ۱۳۸ منزل مسکونی تخلیه آب صورت گرفته است. همچنین سه دستگاه موتورپمپ و لجنکش نیز برای تخلیه آب به کار گرفته شده است. این در حالی است که در ۴۸ساعت گذشته حدود ۲۴ تیم امدادی، کار خدمت ‌رسانی در عملیات سیل و آبگرفتگی را بر عهده داشتند.

بر اساس این گزارش اقدامات امدادرسانی در مرند و شبستر همچنان ادامه دارد.

اما در حالی که سیل و بارش شدید باران زندگی مردم تبریز را مختل کرده است، زندگی بسیاری از مردم مناطق مختلف در ایران به دلیل نبود آب و خشک سالی مختل شده است. به طوری که ۳۸۷ روستا در چابهار با بی آبی مواجه است.آب اکثر هوتگ ها (گودال حفر شده دستی، محل جمع آوری آب باران) در چابهار یا خشک شده اند و یا در حال خشک شدن هستند.
ایران اکنون خرین دوره خشتک سالی خود را طی می کند که سال ۸۶ شدت بیشتری یافته است. این خشک سالی در حالی زندگی بسیاری از مردم ایران را مختل کرده است که برخی دیگر با بارش های ناگهانی و سیلاب درگیر هستند و مشکل کم آبی این مناطق را تهدید نمی کند.

زیست ‌بوم برخی از مناطق مانند رامسر که به نظر می رسد در شرایط آب و هوایی مناسبی قرار دارد یکی از ریشه‌ های کم ‌آبی ایران شناخته شده است.

چند دهه است که خاورمیانه بیش از سایر نقاط جهان با مشکل کم‌ آبی دست و پنجه نرم می ‌کند. طبق برآورد سازمان ملل تا سال ۲۰۲۵ میلادی ۳۰ کشور با مشکل جدی کم‌ آبی روبرو خواهند بود که ۱۸ مورد آن منطقه خاورمیانه هستند. کشورهایی مانند مصر، اسرائیل، سومالی و یمن. ایران نیز مانند سوریه، اردن و عراق جداً با معضل بیابان زایی روبرو است. اردن در سال های اخیر به شدت با کمبود آب‌های زیرزمینی مواجه شد و در نتیجه ۳۰ درصد به هزینه آب مصرفی افزود. عربستان نیز بر اثر کمبود آب های زیرزمینی، بالاخره تصمیم گرفت قید خودکفایی را زده، سطح زیر کشت خود را تا سال ۲۰۱۶ میلادی کاهش دهد و به جای آن ۱۵ میلیون تن گندم، برنج و ذرت وارد کند.

طبق گزارش بانک جهانی، ایران از میان ۱۹۲ کشور جهان در جایگاه ۶۲ از لحاظ منابع آبی قرار دارد (۱۲۹ میلیارد متر مکعب) اما با توجه به جمعیت بالای کشور ما، سرانه منابع آب در کشور ما از ۱۲۲ کشور دنیا کمتر است. میانگین سرانه منابع آب در جهان ۳.۶ برابر ایران است.

عیسی کلانتری از وزرای سابق کشاورزی با تأکید بر وضعیت وخیم ایران در حوزه آب، گفته است: «اگر تخریب سریع و شگفت‌ آور منابع آب زیرزمینی با روند کنونی ادامه یابد، ایران با تاریخ هفت‌ هزارساله‌ اش تا ۲۰ سال دیگر غیرقابل سکونت خواهد بود.»
کلمات کليدی: آب و هوا ایران
>ساير عناوين سرويس جامعه را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 83087