سایت آماری تریدینگ اکونومیکز بررسی کرد؛
نرخ تورم ایران در سال ۲۰۲۰ چقدر خواهد بود؟
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۰
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش سایت آماری تریدینگ اکونومیکز، با برداشته شدن تحریمهای کشورهای غربی علیه ایران، این کشور تا سال ۲۰۲۰ شاهد نرخ تورم ۵.۵ درصدی خواهد بود.
 
 
به گزارش سرویس اقتصادی پایتخت،  موسسات معتبر بین‌المللی در تحلیل‌های متفاوت، روند نرخ تورم در اقتصاد ایران را پیش‌بینی کردند. سایت تریدینگ اکونومیکز (سایتی آماری است که اطلاعات دقیق ۱۹۶ کشور برای بیش از ۳۰۰هزار شاخص های اقتصادی، نرخ ارز، شاخص بازار سهام، بازده اوراق قرضه دولتی و قیمت کالاها ارائه می دهد) در گزارشی که منتشر کرده است به بررسی نرخ تورم در ایران بین سالهای ۱۹۵۷ تا ۲۰۱۶ و پیش بینی نرخ تورم در سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ پرداخته است. بر اساس مدل های اقتصادسنجی سایت تریدینگ اکونومیکز، پیش بینی می شود نرخ تورم در ایران تا سه ماهه آخر سال ۲۰۱۶ به رقم ۶.۸۰ درصد و در یک دوره ۱۲ ماهه به ۷.۳۰ درصد برسد این در حالی است که نرخ تورم ایران در بلند مدت ۵.۵ درصد پیش بینی می شود.
 
لغو تحریمها و هجوم سرمایه به ایران
 
نرخ بالای تورم در ایران، رشد منفی اقتصادی در یکی دو سال گذشته و افزایش فزاینده نرخ بیکاری، کشور را در حالت رکود تورمی قرار داده است. اما با توافق گروه ۱+۵  با ایران بخشی از تحریم‌های صنعت پتروشیمی، صنعت نفت و کشتیرانی لغو گردید. در نتیجه لغو تحریمها علیه ایران، درهای تجارت با ایران به روی سرمایع گذاران خارجی باز شده است که با ورود سرمایه به این کشور، تولید و صادرات کالاهای اساسی و نفت نیزافزایش پیدا می کند همه این اقدامات در میان مدت باعث افزایش رشد اقتصادی کشور و کاهش نرخ بیکاری در ایران خواهد شد.

جنگ تحمیلی هشت ساله، تحریم‌های بین‌المللی، نوسانات قیمت نفت و جنگ قدرت بین نهادهای داخلی باعث شد تا سیاست‌گذاری‌های اقتصادی ایران در بسیاری موارد به خوبی شکل نگیرد. با وجود همه این مسائل و تجربه پنج سال رکود اقتصادی دوران تحریم‌ها که طی آن اقتصاد ایران تا ۴ درصد کوچک شد، اما کارشناسان پیش‌بینی کرده اند که اقتصاد ایران در دوره سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ شاهد یک نقطه عطف بزرگ خواهد بود و لغو تحریم‌های آمریکا و اروپا باعث خواهد شد تا ایران شاهد سریع‌ترین رشدهای منطقه ای باشد.
 


در مقایسه با کشور چین که کالاهای آن تمام بازارهای جهانی را قبضه کرده است پیش بینی تریدینگ اکونومیکز رقمی پایین تر از نرخ تورم ایران را برای چشم بادامی ها پیش بینی کرده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده در جدول، نرخ تورم در چین در سال ۲۰۲۰ به میزان ۴.۵ درصد خواهد بود این در حالی است که سال گذشته اقتصاد چین کندترین رشد اقتصادی خود را ظرف یک چهارم قرن تجربه کرد و چشم انداز اقتصاد این کشور ناامیدکننده بود به طوری که دولت این کشور هدف خود را در خصوص رشد سال ۲۰۱۶ از «حدود هفت درصد» که پیش بینی شده بود، به بین شش و نیم تا هفت درصد کاهش داد.

چشم انداز اقتصادی ایران از نگاه بانک جهانی

با لغو تحریمها علیه ایران و افزایش تجارت و سرمایه گذاری در این کشور، بانک جهانی پیش بینی می کند که رشد تولید ناخالص داخلی واقعی ایران درسالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به ترتیب به ۴.۲ و ۴.۶ درصد برسد همچنین تاثیر مثبت لغو تحریمها بر سیستم بانکداری، به طور قابل توجهی منجر به کاهش هزینه های معاملات بین المللی خواهد شد. از سوی دیگر ریزش سرمایه هنگفت به ایران، از جمله سرمایه گذاری مستقیم خارجی و بازگرداندن بخشی از دارایی های بلوکه شده باعث رشد ارزش ریال در این کشور خواهد شد.
بانک جهانی همچنین پیش بینی می کند با اتخاذ سیاستهای مالی انقباضی ایران در سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ کسری بودجه به ترتیب به ۱.۸ و یک درصد کاهش خواهد یافت که بخش عمده ای از آن از درآمدهای نفتی اصلاح شده محاسبه می شود.

پیش بینی ولی الله سیف از تک رقمی شدن نرخ تورم

در همین حال رییس کل بانک مرکزی ایران با بیان این که نرخ تورم تا پایان سال جاری به ۱۷ درصد خواهد رسید نسبت به تک رقمی شدن نرخ تورم در سال ۹۵ ابراز امیدواری کرد.
ولی اله سیف گفت: رشد اقتصادی که با شیب منفی از سال ۹۱ شروع شده بود و تا سال ۹۲ نیز ادامه داشت  در سه ماهه نخست سال جاری به روند مثبت رسیده است و انتظار می رود در فصول آتی ،این نشانه های خروج از رکود اقتصادی تثبیت شود.
در همین حال «علی طیب نیا» وزیر اقتصاد در این رابطه اظهار داشت: امسال قطعا به رشد اقتصادی ۵ درصد می رسیم و افزایش تولید نفت کمک خواهد کرد.
 
بیشترین و کمترین نرخ تورم در تاریخ اقتصادی ایران

بدون شک نرخ تورم، نرخ بیکاری و نرخ رشد اقتصادی سه شاخص مهم اقتصادی هستند که به طور مستقیم بر زندگی روزمره مردم کشورمان تأثیرگذار هستند.
در این گزارش آماری، نرخ تورم در ایران بر اساس اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در آوریل سال میلادی جاری ۷.۴۰ درصد بوده است. همچنین متوسط نرخ تورم از سالهای ۱۹۵۷ تا ۲۰۱۶ میلادی ۱۴.۰۴ اعلام شد  که بالاترین میزان آن ۵۹.۰۲ درصد در ماه می ۱۹۹۵ و پایین ترین رقم ۳.۲۷-  در آوریل ۱۹۵۸ بوده است.
 
 
 
مرجع : پارسینه
کلمات کليدی: نرخ تورم ایران
>ساير عناوين سرويس اقتصاد را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 83085