گزارشی از سرویس اقتصادی پایتخت؛
سال های کسالت آور اقتصاد ایران
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۷
Share/Save/Bookmark
 
با پرداخت یارانه ثروتمندان ثروتمندتر شدند و فقرا فقیرتر و این پایان ماجرا نبود، اوج فاجعه این بود که قشر متوسط را از هم پاشاند و آن ها را هم به زیر خط فقر رساند. یارانه با روش‌های غیر علمی از جمله چاپ پول بدون پشتوانه و افزایش قیمت ارز نفتی تامین شد و پرداخت دوباره آن به مردم، تنها جیب به جیب کردن پولی بود که مردم روی آن زیان هم داده بودند!
 
 
اقتصاد راکد و ورشکستگی بنگاه‌های اقتصادی
تقریبا از سال ۸۹ به بعد اقتصاد ایران دچار شک عظیمی شد. بالارفتن نرخ دلار و بی اعتبار شدن ارز کشور باعث گرانی چند ده برابری و بالارفتن به یکباره محصولات شد. همه این عوامل و تحریم های شدیدی که در کشور به وجود آمد، اقتصاد ایران را دچار یک دگرگونی عظیم کرد. وضعیت معیشتی مردم سخت تر از سال های قبل شد و در نتیجه باعث بیکاری و تورم شدید و رکود بی سابقه ای شدیم. قشر متوسط و فقیر زیر این فشار چند ساله کمرشان خم شد و کانون خانواده ها دچار ازهم گسستگی شد.

به گزارش پایتخت، می توان گفت سوء‌مدیریت و سياست‌های عاميانه دولت‌های نهم و دهم، باعث ایجاد تورم فزاينده و بيكاری در سطح بالا شد، افزايش شديد قيمت غذاهای اصلی مانند برنج، مرغ و تخم مرغ، باعث شده تا رسيدن به به امور روزمره زندگی برای ايرانيان مشکل‌تر شود. بيكاری كه در سطح 10 درصد قرار دارد، در كشوری كه 70 درصد از جمعيت 70 ميليونی آن كمتر از 25 سال سن دارند، به ويژه از سوی جوانان احساس می‌شود. همه این موارد باعث شده تا وضعیت معیشتی مردم تاسف بار شود.


یارانه ها مردم را بدبخت کرد

هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران یکی از مهمترین بخش‌ها و نمایان‌ترین بخش طرح تحول اقتصادی بود که با اجرایی شدن آن قرار بر این بود تا اقتصاد ایران دچار یک صعود عظیم و تحول کلی شود، اما هدفمندسازی یارانه ها نه تنها اقتصاد ایران را دچار یک تحول عظیم نکرد بلکه وضعیت را از آنچه که بود هم بدتر کرد. بنابر آمار رسمی وزارت امور اقتصاد و دارایی، فاز اول این طرح با شکست روبرو شد و موجب ورود خانوارهای بیشتری به زیر خط فقر شد و این مسئله باعث تغییر اساسی در ساختار قشر متوسط جامعه ایرانی شد، بزرگترین طرح تاریخ اقتصادی ایران ساختار خانواده های ایرانی را از هم شکست. ای کاش پرونده هدفمندی یارانه‌ها در زمان احمدی‌نژاد اصلا باز نمی‌شد. با آغاز به کار هدفمندی یارانه‌ها به طور کل مفهوم یارانه تغییر کرد. یارانه معمولا به این شکل است که در کشورهای مختلف دنیا، دولت از ثروتمندان مالیات‌ سنگین می‌گیرد و در کنار آن به افراد کم درآمد کمک می‌کند. افراد کم درآمد کالاها و خدمات اساسی را ارزان دریافت می‌کنند و حداقل‌های لازم را برای زندگی به دست می‌آورند تا دست به دزدی و خلاف‌کاری نزنند. اما در ایران این اتفاق دقیقا بلعکس شد، ثروتمندان ثروتمندتر شدند و فقرا فقیرتر و این پایان ماجرا نبود، اوج فاجعه این بود که قشر متوسط را از هم پاشاند و آن ها را هم به زیر خط فقر رساند. یارانه با روش‌های غیر علمی از جمله چاپ پول بدون پشتوانه و افزایش قیمت ارز نفتی تامین شد و پرداخت دوباره آن به مردم، تنها جیب به جیب کردن پولی بود که مردم روی آن زیان هم داده بودند!

امروزه اقتصاد ایران دارای یک نابسامانی عظیم است، رکود، تورم، پایین آمدن قدرت خرید، ضعیف شدن قشر متوسط جامعه و همه این ها وضعیت مردم ایران را دشوار تر از سال های قبل کرده است، سال های کسالت آور اقتصاد ایران تا به امروز هم ادامه داشته است و گویا تا چندین سال سایه این اقتصاد بیمار همچنان بر سر مردم سنگینی خواهد کرد.
کلمات کليدی: احمدی نژاد ٬ روحانی ٬ دولت ٬ اقتصاد ٬ مردم
>ساير عناوين سرويس اقتصاد را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 82299