نعمت احمدی در گفت‌وگو با پایتخت:
صدور حکم شلاق برای کارگران موجب تشویش اذهان عمومی می‌شود
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۰
Share/Save/Bookmark
 
ما نمی‌توانیم حق کارگران را پایمال کنیم حال می‌خواهیم کارفرما باشیم یا هر کس دیگری. عمل خود کارفرما غلط بوده است. صورت مسئله ای که رسانه ها دادند غلط بوده و حکم دادگستری اشتباه بوده است. این کارگران محق بوده‌اند و کارفرما حق نداشته ایشان را به این صورت جایگزین کند.
 
 
بررسی حکم شلاق کارگران در گفت‌وگو با نعمت احمدی
سرویس اجتماعی پایتخت، دی ماه سال ۹۳ شرکت پویا زرکان به عنوان پیمانکار اصلی معدن طلای آق‌ دره ۳۵۰ نفر از کارگران فصلی  این معدن را به دلیل تمام شدن مدت قرارداد کاری‌شان تعدیل کرد (برخی از کارگران این ادعا را نمی‌پذیرند و قرارداد خود را قرارداد کارگر فصلی نمی‌دانند). در اعتراض به این اقدام کارفرما، تجمع گسترده‌ای از سوی کارگران اخراجی در مقابل نگهبانی معدن صورت گرفت که در نتیجه برخورد عوامل نگهبانی با معترضین، حوالی ساعت ۸ شب روز ششم دی ماه سال ۹۳ یکی از کارگران که تحت فشار روحی وارده شده قرار داشت در اعتراض به از دست دادن شغلش اقدام به خود کشی کرد. در آن زمان دستگاه قضایی با شکایت کارفرما به اتهام ایجاد اغتشاش علیه حدود ۱۷ نفر از کارگران اعلام جرم کرد.
 
تقریباً دو هفته پیش بود که برای کارگران معدن طلای آق‌دره حکم شلاق اجرا شد و با اعتراضات بسیار تشکل‌های کارگری و نهادهای مردمی مواجه شد. براساس این گزارش، پس از این اتفاق، وزیر کار هم با دادستانی کل کشور مکاتبه کرد و درخواست پیگیری فوری این موضوع را داشت، اما این غائله به همین جا ختم نشد تا اینکه مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان غربی نیز به دستور علی ربیعی از سمت خود عزل شد.
 
بر اساس همین موضوع سایت خبری پایتخت درباره چرایی حکم شلاق از سوی قاضی دادگاه با نعمت احمدی حقوقدان و وکیل دادگستری این موضوع را مورد بررسی قرار داد؛
 
احمدی با اشاره به جرائم منتسب به کارگران معدن آق‌دره گفت: صورت مسئله از ابتدا اشتباه بوده است، ببینید این معدن برای فردی به نام آقای کلاهدوز است. حالا ایشان آمده و کارگرها را بیرون کرده است و افراد دیگری را بر سر کار آورده است. گفته شده که این کارگران فصلی هستند و می‌توانند بروند و کارفرما در مقابل آن ها مسئولیتی ندارد. این حرف یعنی چه؟ از ابتدا این موضوع درست نیست، مگر می شود کارفرما در قبال کارگران خود مسئول نباشد! صورت مسئله از ابتدا غلط است. این کارگران معترض، کارگرهای ثابت و قدیمی آنجا بوده اند. جلوی کار این‌ها گرفته شده و گفته شده که می‌خواهیم کارگر جدید بیاوریم و شما دیگر نباید کار کنید و کارفرما اعتراض کرده که این کارگرها باعث ایجاد ممانعت از کسب و کار شدند. اتفاقا برعکس، این کارفرما بوده که باعث ممانعت از کسب‌وکار این کارگران شده است. این کارگران از آسمان نیامدند، حق کار داشته اند و فصلی بودن تنها بهانه‌ای برای کنار زدن آنان بوده است.
 
این حقوقدان در ادامه گفت: اعتراضات کارگران به حق بوده است. ببینید طبق قانون کیفری مجازات باید مطابق با جرم باشد. ما به فرض هم اگر چنین وقایعی اتفاق افتاده باشد که بنده در صحت ماجرا شک دارم. این ها کارگران همان مجموعه بوده‌اند و به هیج بهانه ای نمی‌شود که کارفرما بگوید ما دیگر شما را نمی‌خواهیم و بروید حتی اگر فصلی هم باشند بازهم باید یک دلیلی وجود داشته باشد. ما نمی‌توانیم حق کارگران را پایمال کنیم حال می‌خواهیم کارفرما باشیم یا هر کس دیگری. عمل خود کارفرما غلط بوده است. صورت مسئله ای که رسانه ها دادند غلط بوده و حکم دادگستری اشتباه بوده است. این کارگران محق بوده‌اند و کارفرما حق نداشته ایشان را به این صورت جایگزین کند.
 
نعمت احمدی ضمن تاکید بر این موضوع که وقتی مجازات های دیگری داریم تعیین مجازات شلاق موضوعیت ندارد، گفت: یا حبس باید باشد یا مجازات نقدی، نه حتی هر دو را نمی‌شود با هم به این کارگران حکم کرد. شلاق زدن تصمیم اشتباهی بوده است که در نگاه مردم ایجاد تشویش می‌کند که نمونه‌ای از تشویش اذهان عمومی است.
 
وی درباره حکم مشابه کارگران معدن زغال‌سنگ بافق گفت: این موضوع هم مشابه اتفاق معدن آق‌دره است به نظر بنده رئیس قوه قضاییه باید این قاضیان را بازخواست کند تا در مورد احکامی که صادر می‌کنند برای مردم پاسخگو باشند.
کلمات کليدی: پایتخت ، خبر مردمی ، مردم ایران ، شلاق خورد کارگران ، معدن زغال سنگ بافق ، معدن طلای آق‌دره
>ساير عناوين سرويس سیاست را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 81725