گزارشی از سرویس فرهنگی پایتخت؛
ربنای شجریان و سیاسی‌کاری صدا و سیما
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۰
Share/Save/Bookmark
 
سیاسی کاری و جناحی رفتار کردن صدا و سیما باعث شد تا مردم از صدای استاد موسیقی ایران حتی در ماه مبارک رمضان هم محروم شوند. حالا بعد از گذشت ۷ سال زمزمه ها بر این است که صدا و سیما خواهان پخش کردن دوباره ربنای استاد موسیقی ایران است.
 
 
ربنای شجریان
کسی که با صدا و موسیقی خاص خود، خاطره های بسیاری را برای مردم سرزمینش پدیدار کرده است. موسیقیدانی که نه تنها با موسیقی خود بلکه به خوشنویسی هم معروف است. استادی که در موسیقی و صدا بی نظیر است. او امروزه نماد ایرانی است که فرهنگ ۲۵۰۰ ساله را به دوش می‌کشد.

به گزارش سرویس فرهنگی پایتخت، محمد رضا شجریان در ۲۰۱۰ یکی از ۵۰ صدای برتر جهان معرفی شد. او پرآوازه ترین هنرمند موسیقی ایران است. بیش تر آوازها و تصنیف‌های اجرا شده توسط محمدرضا شجریان گزیده‌ای بوده از سروده‌های شاعران بزرگ ایران چون سعدی، حافظ، مولوی، باباطاهر، خیام، عطار و برخی تصنیف‌های قدیمی با مضامین عاشقانه و اجتماعی. وی همچنین، در برخی کنسرت‌ها و کارهای جدیدتر خود از «شعر نو» شاعرانی چون فریدون مشیری، نیما یوشیج، سهراب سپهری، شفیعی کدکنی، مهدی اخوان‌ثالث و هوشنگ ابتهاج استفاده کرده‌است. از جمله کارهای مشترک او گزیده‌ای است از رباعیات خیام با صدای شجریان و رباعی‌خوانی احمد شاملو. همچنین، وی تعدادی از دعاهای قرآنی را در اثر مشهور به دعای ربّنا خوانده‌است که در هنگام افطارهای ماه رمضان از صدا و سیمای ایران پخش می‌شد. همچنین بعد از درگذشت پدرش که از اساتید و قاریان مشهور قرآن در مشهد بود برخی از تلاوت‌های قرآن خود را با عنوان به یاد پدر در دو سی دی مجزا (به یاد پدر ۱ و به یاد پدر ۲) منتشر کرد.


شجریان و ماجرای ربنای وی

او می گوید؛ ‌ربنا " را در سال 58 برای مردمی خواندم که با اخلاص روزه می گیرند و نزدیک افطار حال و هوای خاصی دارند و در واقع یک مناجات برای آنهاست. اما بعضی مخالفین یک اقلیت قشری هستند که نمی‌دانند با چه چیزی مخالفند و همین ها کار ما را مشکل می‌کند. وی در انتقاد به صدا و سیما درسال ۸۸ اعلام کرد که تا زمانی که وارونه نمایاندن واقعیت‌ها در صداوسیما صورت می‌پذیرد، به پخش سایر آثارش از شبکه‌های مختلف آن رضایت نخواهد داد. محمد حسین صوفی، معاون صدای صدا و سیمای ایران، در واکنش به این موضوع اعلام کرد که رادیو حتی در ماه رمضان هم ربّنا و ادعیهٔ محمدرضا شجریان را پخش نمی‌کند.

در تابستان ۱۳۸۹ و همزمان با آغاز ماه رمضان، سازمان صدا و سیما پخش دعای ربنا با صدای محمدرضا شجریان را به طور کامل در تمام شبکه‌ ها ممنوع کرد. سیاسی کاری و جناحی رفتار کردن صدا و سیما باعث شد تا مردم از صدای استاد موسیقی ایران حتی در ماه مبارک رمضان هم محروم شوند. حالا بعد از گذشت ۷ سال زمزمه ها بر این است که صدا و سیما خواهان پخش کردن دوباره ربنای استاد موسیقی ایران است. واکنش های زیادی به این زمزمه ها صورت گرفته است و در آخرین اظهار نظر محمد رضا شجریان در این رابطه گفته است: ربنا متعلق به من هم نیست، متعلق به مردم است. جزو زندگی و عواطف مردم است و هیچکس حق ندارد آن را از مردم بگیرد. گفتنی است که استاد در سال ۸۸ هم در نامه ای به عزت الله ضرغامی خاطر نشان کرد: «به دلیل  اینکه دعای ربّنا با سفرهٔ افطار ایرانیان در ماه رمضان عجین شده‌است. بنابراین من هم به صورت خاص اجازه پخش ربنا را در صدا و سیما می دهم.»

حال باید صبر کرد و دید که مدیریت جدید صداو سیما چقدر در این امر جدی ست و موفق به پخش ربنای استاد می‌شود یا اینکه همه این زمزمه‌ها فقط در حد شعار است.
کلمات کليدی: شجریان ٬ صدا و سیما ٬ ضرغامی ٬ موسیقی ٬ سنتی
>ساير عناوين سرويس فرهنگ و هنر را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 81430