گزارشی از سرویس سیاسی پایتخت؛
هاشمی و روحانی میانه‌رو های اصلاح طلب
محمدرضا حسینی
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۸
Share/Save/Bookmark
 
هاشمی و روحانی با اینکه خود را اصلاح طلب معرفی نمی کنند، اما روحانی راهی را می رود که در مسیر اصلاح بسیاری از امور است.
 
 
هاشمی و روحانی، اصلاح طلبان میانه رو
حماسه دوم خرداد را همه به یاد داریم. در انتخابات سال ۷۶ شاید کسی فکرش را هم نمی کرد که سید محمد خاتمی بر رقیب خود علی اکبر ناطق نوری پیروز شود. تقریبا همه تحلیل ها بر این بود که ناطق نوری شانس بیشتری نسبت به خاتمی برای پیروزی دارد اما این انتخابات به پیروزی غیر منتظره ای برای رهبر اصلاحات انجامید. حماسه دوم خرداد بعد از دو سال با نام اصلاحات معروف شد. گفتمان اصلاحات به دلیل جذابیتی که برای مردم و جوانان داشت باعث شد تا گفتمان غالب آن روزها شود و نقش اصولگرایان در این عرصه کم رنگ تر شود. آزادی مطبوعات، برآورده کردن مطالبات مردم، آزادی اجتماعی و سیاسی بیشتر، رشد و رونق اقتصادی اینها جزو مهم ترین مواردی بودند که اصلاح طلبان به آن توجه ویژه ای داشتند. در ۸ سال دوران اصلاحات اقداماتی زیادی در این زمینه ها انجام شد.

دو اصل مهم دوم خردادی ها

به گزارش سرویس سیاسی
پایتخت، روح دوم خرداد که تحول‌خواهی آگاهانه مردم بود با دو اصل؛ قبول نظام و اصلاح امور با موازین مورد نظر انقلاب و طبق قانون اساسی بود. آن چیزی که مورد نظر رهبر اصلاحات بود و هست این دو این موضوع است. اما برخی فعالیت‌های افراط و تفریطی برخی از فعالین سیاسی و رسانه‌ای نزدیک به جریان اصلاحات باعث شد تا روح دوم خرداد دچار حاشیه های بسیاری شود. امروز در سال ۱۳۹۵ وقتی به ۸ سال دوران اصلاحات نگاه می کنیم. فراز و نشیب های بسیاری را می بینیم در اینکه یکی از موفق ترین دولت ها در تاریخ بعد از جمهوری اسلامی ایران دوران اصلاحات است شکی نیست ولی نقدهایی هم به این جریان وارد است.

اصلاحات و میانه روی

هرچند که اصلاح‌طلبی همانطور که از کلمه اش پیداست به معنای اصلاح برخی از امور به مرور زمان است و یکی از مهمترین تفاوت هایش با انقلاب در همین موضوع است. اما متاسفانه در این دوران برخی از افرادی که خود را اصلاح طلب نامیدند با کارهای هیجانی سرنوشت دوران اصلاحات را دچار تغییر و تحولات بسیاری کردند. اگر این افراد آن روزها دچار هیجان زدگی نمی شدند قطعا این روزها جریان حاکمیت، اصلاحات را آنقدر از خودش دور نمی دید. انحصار طلبی متاسفانه نه تنها در جریان اصول گرایی بلکه در جریان اصلاح طلبی هم وجود دارد. نمی شود همه تقصیرات را به دوش دیگری انداخت، باید آسیب شناسی کرد و دید که چرا این جریان دچار مشکل شد و حتی امروزه هم این مشکلات به نوعی ادامه دارد، البته این موضوع قطعا به مزاج خیلی ها خوش نخواهد آمد.

هاشمی و روحانی میانه روهای اصلاح طلب

با اینکه در سال ۷۹ توسط برخی از تئورسین های اصلاح طلب هاشمی مورد هجمه قرار گرفت و او را به حاشیه کشاندند اما امروزه می‌توان گفت که جریان هاشمی به دنبال اصلاح بسیاری از امور است. روحانی هم ادامه دهنده همین جریان است. درست است که خیلی از اصلاح طلبان بر این باورند که روحانی و هاشمی اصلاح طلب نیستند و جریان میانه رو محسوب می شوند که این روزها به اصلاح طلبان نزدیک شده اند، اما به نظر می‌رسد این شکل و زاویه نگاه درست نیست. هاشمی و روحانی با اینکه خود را اصلاح طلب معرفی نمی کنند، اما روحانی راهی را می رود که در مسیر اصلاح بسیاری از امور است.
کلمات کليدی: اصلاحات ٬ هاشمی ٬ روحانی ٬ اصول گرایی ٬ میانه روی
>ساير عناوين سرويس سیاست را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 80802