پایتخت بررسی می‌کند:
خیانت، اقتصاد یا جامعه در حال گذار، کدامیک باعث طلاق زوجین هستند؟
 
تاریخ انتشار : شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۳
Share/Save/Bookmark
 
به هر حال عجیب نیست اگر فردی چه مرد و چه زن به خاطر شرایط اقتصادی که از نظر او نامطلوب است تمایلی برای ازدواج و ورود به یک زندگی تازه و مشترک با کس دیگری را که که مستلزم پذیرش مسئولیت‌های جدیدتری است نداشته باشد. اما زمانی که می‌پذیرد و در این شرایط وارد زندگی مشترک می‌شود، معمولا مزیت‌ها و عوامل دیگری در این تصمیم گیری وجود داشته که توانسته است او را راضی به این کار کند.
 
 
افزایش دلایل طلاق
پیامدهای گذار جامعه ایرانی از سنت به مدرنیته، نداشتن مهارت‌های ارتباط زناشویی لازم و متناسب نبودن پرسونالیتی فردی و خانوادگی زوجین در کنار عوامل اقتصادی مهمترین دلیل فروپاشی شاکله خانوادگی نیمه مدرن و جوان امروزی است. این روزها طلاق به تیتر اول خبرهای اجتماعی تبدیل شده است. همه به‌دنبال آنند که بدانند مهم‌ترین و ریشه‌ای‌ترین دلیل افزایش طلاق در کشورمان چیست. نظرات متفاوتی تا کنون گفته و شنیده شده، اما به‌نظر می‌رسد همچنان این مسئله نیاز به تحلیل و واکاوی‌های بیشتری دارد. اینکه چرا و چگونه این اتفاق آن هم به این شکل گسترده روی داده است باید مورد بررسی قرار گیرد. بر همین اساس برآن شدیم تا با حسین باهر یکی از اساتید برتر جامعه شناسی ریشه این مشکلات را بررسی کنیم.
حسین باهر به خبرنگار پایتخت گفت: برای طلاق های موجود بایستی طبقه بندی کرد و هر طبقه ای را به دلایل خاصی منتسب نمود.
برای جوانان ناپختگی، برای میان‌سالان مسئولیت گریزی، برای بزرگسالان بی احساسی و برای مابقی خستگی و وارفتگی را می‌توان دلایل عمده طلاق دانست.
اما معیدفر، یکی دیگر از کارشناسان اجتماعی، افزایش آمار طلاق در ایران را  ناشی از شرایط اجتماعی یک جامعه در حال گذار می‌داند و به فرارو می‌گوید: «ما بسیاری از مسائل اجتماعی ایران را با توجه به اینکه جامعه ایران در دوران گذار است، تحلیل می‌کنیم. خانواده ما هم مثل جامعه ما در حال گذار از یک وضع به وضع دیگری است و افزایش آمار طلاق هم ناشی از همین تغییرات است. وضع قبلی خانواده تابع ارزش‌ها، قوانین و مقررات و عرف اجتماعی بوده است اما خانواده‌ای که حالا افق خودش را نشان می‌دهد مولفه‌هایش تغییر کرده است. برای مثال روابط بین طرفین در خانواده از شکل روابط یک‌سویه که در گذشته از طرف مرد به سمت زن بوده تغییر کرده و نظم جدید زندگی خانوادگی را دو سویه می‌بیند و براساس عقلانیت و اخلاق و حفظ حقوق متقابل تعریف می‌کند.» این جامعه‌شناس، افزایش آمار طلاق را ناشی از برخورد تصورات قالبی و عرفی با افزایش آگاهی‌های نسل جدید به‌ویژه زنان می‌داند و می‌گوید: «بعضا برخی از تصورات قالبی در جامعه و قوانین ما نسبت به خانواده وجود دارد که در آن تا حدی هنوز حقوق طرفینی آن‌طور که در جامعه امروز باید باشد به رسمیت شناخته نشده، قوانین ما به نسبت تغییرات اجتماعی هنوز عقب مانده است و هنوز در جامعه لایه‌هایی از عرف اجتماعی باقی مانده، اگرچه صورت‌ها تغییر کرده اما تلقی‌ها خصوصا در میان مردان تلقی‌های پیشین است و همین مسائل بر افزایش آمار طلاق موثر است.»
 
حسین باهر در گفت‌وگو با پایتخت خیانت را یکی از دلایل جدایی زوجین دانست و گفت: خیانت دو دلیل عمده دارد: تقاضای بالا، عرضه ی پایین و این دو ناشی می شود از انقباض های داخلی و انبساط های خارجی و هر دو ناشی از تحول جامعه سنتی به مدرن صورت می گیرد.
 
مسلمی فر در این باره به فرارو می‌گوید؛ به نظرم اینکه طلاق با چهار عامل اقتصادی بیکاری، تورم و گراني، سطح دستیابی به استقلال مالی بر اساس شاخص خط فقر و مساله مهریه و نفقه در ارتباط است، این مساله قابل توجیهی بوده و منطقی به نظر می‌رسد. موید عرض بنده نیز آمار سال 92 خود معاونت قوه قضاییه است. اما همچنان اعتقاد دارم که این عوامل بیشتر درباره ازدواج می‌تواند در اولویت تحلیل قرار بگیرد و در طلاق، عوامل فرهنگی- اجتماعی و مسایل بین فردی نقش پررنگ تری را ایفا می‌کنند. به هر حال عجیب نیست اگر فردی چه مرد و چه زن به خاطر شرایط اقتصادی که از نظر او نامطلوب است تمایلی برای ازدواج و ورود به یک زندگی تازه و مشترک با کس دیگری را که که مستلزم پذیرش مسئولیت‌های جدیدتری است نداشته باشد. اما زمانی که می‌پذیرد و در این شرایط وارد زندگی مشترک می‌شود، معمولا مزیت‌ها و عوامل دیگری در این تصمیم گیری وجود داشته که توانسته است او را راضی به این کار کند. دلایل طلاق را باید در نظام فکری افراد جستجو کرد، که عوامل گوناگونی از تربیت تا مدرنیته بر آن اثرگذار است.
کلمات کليدی: طلاق ، مردم ایران ، مدرنیته ، مشکلات اقتصادی ، حسین باهر ، سعید معیدفر
>ساير عناوين سرويس جامعه را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 80484