راستی شما کدامیک را انتخاب می‌کنید؟
اداره شهر به دست مدیران با سابقه یا چهره‌های محبوب/ گزارش میدانی
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۷
Share/Save/Bookmark
 
تنها راه ترمیم مشکلات شهری و ملی ما همین است. اینکه بدانیم مدیریت کردن کار آسانی نیست، تیم می‌خواهد و اندیشه و دانش می‌طلبد. باید پشت سر یک شورا و یک نماینده کسانی باشند که با او به گفت‌وگو بنشینند، مطالب و طرح ها را پخته کنند و اگر خدایی نکرده به راه باطل رفت، گوش او را بپیچانند و مواخذه کنند.
 
 
اعضای شورای شهر
سرویس شهری پایتخت؛ با توجه به اهمیت شوراها در هر کشوری و به دلیل نظارت و تاثیر آن ها بر ارگان های مربوطه و اینکه شوراها بخصوص شورای شهر چه اهمیتی در ساخت شهر و زیر ساخت ها و مسائل بودجه و زیبا سازی شهری دارد. سایت خبری پایتخت گزارشی را در رابطه با این موضوع تهیه کرده است که در ادامه می خوانید؛

شورای شهر یکی از مهمترین مراجع شهری است که می‌تواند تمامی ضوابط و روابط شهری را با نظارت و جلسات متعددی که وجود دارد به سمت کارکرد مثبت یا منفی سوق دهد.

شورای اسلامی شهر و روستا مجلسی محلی در سطح شهر هاست، که نمایندگان آن توسط مردم همان شهر و روستا انتخاب می‌شوند. وظیفه اصلی این مجلس: انتخاب شهردار، تصویب بودجه و نظارت بر عملکرد شهرداری هاست. با توجه به اهمیت شورای شهر در نظام جمهوری اسلامی و بنابر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شورا یکی از ارکان نظام می‌باشد و یکی از ویژگی‌های خاص شهرداری‌ها، حضور شورای شهر با این امکانات در کنار شهرداری‌ها است. تأکید قانون به شکلی است که از آن اجبار به وجود شورای شهر را می‌توان یافت.

با توجه به ابنکه بر اساس مفاد قانون شهرداری و نیز قانون تشکیلات شورای اسلامی کشوری، این نهاد یک مرجع تصمیم گیری و نظارتی است و در این مورد دارای اختیارات وسیعی است. توقع بر این است که با توجه به قوانین ذکر شده شورای شهر نظارت دقیقی بر عملکرد شهردار وجود داشته باشد. اما چرا این اتفاق نمی افتد و چرا نظارت برعملکرد شهرداری، آن هم شهری همچون تهران انقدر ضعیف و سست است و پیگیری های اعضای شورا در مورد مسائل شهری یا قالبا به نتیجه ای نمی رسد و یا اصلا پیگیری نمی شود؟!

البته این موضوع را خود اعضای شورای شهر معمولا قبول ندارند اما با کمی تامل می شود فهمید که چه اتفاقی در عمل می‌دهد. انکار در بین مسئولین ایرانی به یک امر مرسوم تبدیل شده و ما هم توقع نداریم که مسئولین شهری و اعضای شورای شهر قبول کنند که نتیجه مطلوبی را برای شهر تهران رقم نزده اند. در میان اعضای محترم شورای شهر هستند چهره هایی که بعضا در بین مردم دارای محبوبیت خاصی هستند ولی متاسفانه عملکرد مناسبی در شورای شهر نداشته اند و اینکه معیارها برای انتخاب اعضای شورای شهر چیست؟ و چرا مردم باید به فلان شخص رای بدهند یا نه را باید از خود مردم پرسید و دید که دلیل انتخابشان چیست! به همین منظور سایت خبری پایتخت تصمیم گرفت تا همین موضوع را با مردم در میان بگذارد و از آنان سوال کند که چرا و به کدام دلیل به در این انتخابات شرکت کرده و به چه کسانی رای داده اند؟

پژمان، جوان 22 ساله تهرانی، اولین شهروندی بود که خبرنگار پایتخت با او به گفت‌وگو پرداخت، او در پاسخ به این پرسش که به نظر شما یک ورزشکار یا هنرمند برای اداره شهر تهران مناسب‌تر است یا  یک سیاست‌ورز و متخصص شهری؟ گفت: من به یک ورزشکار مشهور رای می‌دهم، جوابش هم روشن است. با او بیشتر حال می‌کنم، البته می‌دانم که شاید تخصص کافی را نداشته باشد اما به او اعتماد دارم و میدانم که قلبش با مردم است. این مساله بارها ثابت شده است که یک قهرمان ملی می‌تواند چه لطماتی را در راه رقابت با دیگران تحمل کند تا دل مردم شاد شود. راستش را بخواهید چهره‌های محبوب به این علت رای می‌آورند که امتحان پس داده و محبوب هستند و لیاقتش را دارند.

شهین، بانوی خانه‌دار 52 ساله، شهروند تهرانی دیگری است که به سوال مشابه خبرنگار پایتخت پاسخ می‌گوید: من فکر میکنم اگر یک مدیر سیاسی چهره بنام و صاحب جایگاهی در میان مردم باشد و بتواند خود را اثبات کند، حتما رای می‌آورد. حال آنکه بسیاری از فعالان سیاسی خودشان را نزد مردم خراب کرده اند. ابایی ندارم که بگویم من و بسیاری از شهروندان شاید یک چهره محبوب را به یک فعال سیاسی ترجیح دهند زیرا که برخی از فعالان سیاسی چهره مدیران را تخریب کرده اند. موضوع این است، از کجا می‌شود دانست که همین فعالان و مدیران سیاسی که پیش از این از مردم رای گرفته اند، به مردم خدمت کرده‌اند؟

امیر، جوان 28 ساله تهرانی هم گفت: روشن است که مردم باید هدفمند به یک لیست کاملا سیاسی رای دهند. دنیا دیگر دنیای اسم ها و محبوبیت ها نیست. فرض کنیم یک فرد در یک رشته ورزشی محبوب باشد. چه عالی، می‌تواند در همان حوزه خودش ورود کند، تلاش کند و به مردم سود برساند. اما وقتی صحبت از مدیریت کلان شهرها و دولت و مجلس است باید به احزاب و جریانات سیاسی ریشه دار و حقیقی رای داد تا پاسدار مطالبات مردم باشند. تنها راه ترمیم مشکلات شهری و ملی ما همین است. اینکه بدانیم مدیریت کردن کار آسانی نیست، تیم می‌خواهد و اندیشه و دانش می‌طلبد. باید پشت سر یک شورا و یک نماینده کسانی باشند که با او به گفت‌وگو بنشینند، مطالب و طرح ها را پخته کنند و اگر خدایی نکرده به راه باطل رفت، گوش او را بپیچانند و مواخذه کنند.
کلمات کليدی: تهران بزرگ ، مردم تهران ، ورزشکاران شورای شهر ، سیاست در ایران
>ساير عناوين سرويس شهری را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 79126