ازدواج سفید سوغات شوم غرب برای جوانان ایرانی
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۸
Share/Save/Bookmark
 
زندگی جوانان با یکدیگر بدون عقد رسمی و به صورت نامشروع، پدیده جدیدی است که به نام ازدواج سفید مشهور شده و این سبک زندگی غربی اخیرا در کشور ما رو به گسترش نهاده و بنیان خانواده ها را هدف قرار داده است.
 
به گزارش پایتخت ،سنت ازدواج بر اساس موازین شرعی و عرفی در جامعه ایران یکی از سنن پایدار و مهم بشمار می رود و بنیان خانواده ها را شکل می دهد. 
 
خانواده در جامعه ایران نهادی بسیار مهم و مقدس است و در بین نهاد های اجتماعی هیچ نهادی به اهمیت خانواده نمی توان یافت. 
 
خانواده تعریف روشن و مشخصی دارد که همه ما با آن آشنا هستیم اما اخیرا پدیده ی شومی به نام ازدواج سفید نهاد خانواده را مورد تهدید قرار داده است.
 
ازدواج سفید سوغات شوم غرب برای جوانان ایرانی
 
ازدواج سفید بر خلاف ازدواج دائم و موقت، نه در شرع و نه در عرف ما ایرانیان جایی ندارد، چرا که دختر و پسر بدون برگزاری مراسم عقد و به طور نامشروع زیر یک سقف می‌روند.
 
در واقع ازدواج سفید برآمده از نوع زندگی غربی است که پیوندی به مدت زمان نامعلوم بین دو فرد برقرار می ‌شود و فاقد مشروعیت اجتماعی و حقوقی است.
 
ازدواج واژه مقدسی است و زندگی دختر و پسر زیر یک سقف را بدون عقد شرعی نمی‌توان ازدواج نامید، بلکه چنین رابطه‌ای با اهدافی مانند برآوردن نیازهای جنسی و روانی برقرار می شود و آسیب های ویران کننده ای برای دو طرف به خصوص زنان به دنبال دارد.
 
دلایل گرایش به ازدواج سفید
 
دلایل متعددی برای گرایش به ازدواج سفید وجود دارد که مهمترین آنها عدم مسئولیت پذیری و پایبندی به اخلاق است و دختر و پسر تصور می کنند که با این رابطه آزادی خود را حفظ می کنند.
 
در ازدواج سفید که به واقع باید نام سیاه بر آن نامید طرفین هیچ تعهدی به یکدیگر ندارند و هر لحظه که اراده کنند به رابطه پایان خواهند داد و از آنجا که این رابطه قانونی و شرعی نیست بنابراین هیچ نهادی برای رسیدگی به تبعات بعدی آن وجود ندارد.
 
این نوع رابطه برای ارضای نیاز جنسی و خوش گذرانی شکل می گیرد و هیچ کدام از طرفین نسبت به عملکرد خود پاسخو گو نبوده و به قیود اخلاقی نیز پایبند نیستند.
 
ازدواج سفید سوغات شوم غرب برای جوانان ایرانی
 
آسیب ها و تبعات ازدواج سفید
 
ازدواج سفید آسیب ها و تبعات منفی گسترده ای دارد که آسیب های روحی و اجتماعی بخشی از آنهاست. 
 
این آسیب ها برای دختران بیشتر است چرا که دختران با بالا رفتن سن جذابیت های ظاهری خود را از دست می دهند و از آنجا که هیچ تعهد اخلاقی بین طرفین وجود ندارد پسرها به دنبال تنوع طلبی و افراد جدید می روند.  
 
بارداری ناخواسته از دیگر آسیب های جدی در این رابطه است که باعث عمل غیر قانونی سقط جنین و یا بی سر و سامان شدن فرزند متولد شده، می شود.
 
چنین رابطه ‌ای خلاء روانی برای دختر را در پی دارد و ممکن است حتی شانس مادر شدن او را کاهش دهد و حتی به آسیب‌ هایی مانند  اعتیاد سوق پیدا کنند و این در حالیست که مردان در صورت ترک چنین رابطه‌ ای کمتر آسیب می‌ بینند.
 
این ازدواج از نظر قانونی و شرعی نیز جرم و گناه محسوب می‌شود و همواره فرد با نوعی ترس و نگرانی از عواقب چنین رابطه ‌ای دست و پنجه نرم می‌ کند. 
 
ازدواج سفید سوغات شوم غرب برای جوانان ایرانی
 
نهادهای مسئول 
 
پدیده ازدواج سفید ریشه در مسایل متعددی در حوزه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... دارد و به نوعی عملکرد همه ی نهاد ها و دستگاه های کشور با این پدیده ی شوم مرتبط می شوند.
 
از دو طریق می توان با این پدیده شوم مقابله کرد که یکی از آنها فراهم نمودن شرایط ازدواج دائم و قانونی و دیگری آگاهی رسانی در خصوص تبعات منفی و ویران کننده ی ازدواج به اصطلاح سفید است.
 
خانواده، مدارس و دانشگاه ها به عنوان نهادهایی که افراد به طور مستقیم با آنها در ارتباط هستند، نقش موثری با ارایه آموزش های لازم در جلوگیری از این نوع رابطه در جامعه ایفا می کنند.
 
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما و سازمان تبلیغات هم با فرهنگ سازی برای ازدواج شرعی و دائم بسیار موثر هستند.
 
مجلس نیز با قانون گذاری می تواند شرایط ازدواج را تسهیل کرده و این رابطه ی غیر شرعی را با تصویب قوانین سفت و سخت تر کاهش دهد.
 
وزارت ورزش و جوانان و همچنین وزارت خانه های اقتصادی نیز در بستر سازی برای ازدواج شرعی جوانان نقش حیاتی ایفا می کنند. 
 
همانطور که بیان شد همه ی دستگاه ها و نهاد ها در جلوگیری از ازدواج سفید موثر هستند و فقط میزان تاثیر گذاری آنها متفاوت است. 
 
 بی شک با فراهم کردن زیر ساخت ‌های اجتماعی و اقتصادی از یک سو و از سوی دیگر با فرهنگ ‌سازی و تشویق جوانان به ازدواج دائم می توان از میزان تمایل آنان به روابطی مانند ازدواج سفید کاست و جامعه را از عوارض چنین پیوندهایی مصون نگه داشت.
مرجع : نکته آنلاین
کلمات کليدی: ازدواج سفید ،غرب ، جوانان ایرانی،بنیان خانواده ،اخبار جامعه،پایتخت
>ساير عناوين سرويس جامعه را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 78455