۲۸
مهدی بهلولی در گفت‌وگو با پایتخت؛
حقوق معلمان بسیار پایین است/ فانی نتوانست مطالبات را برآورده کند، بی‌محابا بودن حاجی‌بابایی کار دست او داد
محمدرضا حسینی
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۶
Share/Save/Bookmark
 
آقای فانی جلوی شتاب زدگی و شعار گونه بودن وزارت خانه را گرفت اما نتوانسته است مطالبات فرهنگیان را برآورده کند. بی محابا بودن حاجی بابایی کار دست فانی داد به طوری که حتی او هم نمی تواند پاسخگو باشد.
 
 
فانی، وزارت آموزش و پرورش
مشکلات فرهنگیان امروزه یکی از مسائلی است که باعث شده معلمان از وضعیت امروزی آموزش و پرورش چندان راضی نباشند، با توجه به اینکه این موضوع دغدغه قشر فرهنگی و تاثیر گذار جامعه است، در گزارشی تحلیلی پایتخت به صورت ویژه به این موضوع پرداخته و برای بررسی بیشتر این سایت خبری تحلیلی برآن شد تا با مهدی بهلولی یکی از فعالان صنفی معلمان این اتفاق را مورد بررسی قرار دهد.چند روز پیش وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که بخشی از معوقات معلمان را پرداخت کرده است، آیا این موضوع صحت دارد؟ و همه معوقات پرداخت شده است؟

در مورد یک سری معوقات معلمان که مربوط به حق التدریس می باشد، دیروز حداقل در تهران و فکر می‌کنم در سراسر کشور حقوق شش ماه را پرداخت کردند ولی معوقات معلمان تنها این حق التدریس ها نبوده، از خرداد ماه پارسال که بعضی از معلمان در حوزه اجرایی امتحانات نهایی شرکت داشتند حقوق تعیین شده ای را باید دریافت می کردند که تقریبا هر معلمی که در حوزه اجرایی دوره امتحانات شرکت کند باید حدودا دویست هزار تومان به او تعلق بگیرد به همین نسبت در شهریور و دی ماه هم همین جریان را داشتیم که هیچ کدام را پرداخت نکرده اند، حقوق بازنشستگان سال های ۹۳ و ۹۴ هم که به عنوان پاداش پایان خدمت می باشد هنوز به ایشان تعلق نگرفته است.

مهدی بهلولی در ادامه گفت؛ معوقات بسیاری هست که به فرهنگیان پرداخت نشده، مثلا فرهنگیان در سال گذشته یک سری احکام ارتقای شغلی دریافت کردند اما هنوز حقوقشان بالاتر نرفته است که این هم جزو معوقات محسوب می‌شود، البته قسمتی از معوقات پرداخت شده که مربوط به شش ماه اخیر است اما نه به صورت کامل.


داستان پاداش پایان خدمت دوره معلمان چیست؟ می‌شود کمی بیشتر درباره این موضوع توضیح دهید؟

ببینید پاداش پایان خدمت فقط مخصوص معلمان نیست، بلکه در همه ارگان های دولتی وجود دارد، داستانش هم به این صورت است که سی برابر آخرین حقوق فرد را به عنوان پاداش برای فرد نظر می گیرند و به عنوان پاداش پایان خدمت به او پرداخت می‌کنند. در خیلی از جاهای دیگر مانند وزارت نفت که دریافتی آنان چند برابر حقوق معلمان است اغلب این پاداش بدون تاخیر به آن ها داده می شود اما متاسفانه در مورد معلمان این طور نیست. فرهنگیان با وجود اینکه حقوق‌شان کم است و سی برابرش هم خیلی کمتر از یک کارمند وزارت نفت می‌شود اما با این وجود باز هم ما می‌بینم که از سال ۹۳ و ۹۴ هنوز خیلی از معلمان این پاداش را دریافت نکرده اند. این مشکل به دلیل ارزیابی غلط آموزش و پرورش است، چراکه آموزش و پرورش حتی ارزیابی درستی از بازنشسته های سالانه خود ندارد و به همین دلیل دچار مشکلات اینچنینی می‌شود. این درصورتی است که در پاداش پایان خدمت بعد از تاخیر دوساله باید سود تاخیر هم محاسبه شود، چراکه مثلا ۵۰ میلیون دو سال پیش با ۵۰ میلیون امروز برابری نمی کند. ما تورم داریم و مسائل دیگر در اقتصاد که تاثیر گذار هستند اگر این ۵۰ میلیون را یک بازنشسته ای دوسال پیش دریافت کرده بود الان با محاسبه سود بانکیش به ۷۰ میلیون می رسید اما بعد از دوسال تعویق اگر پاداش پایان خدمت را هم بدهند، به همان مبلغ قبل محاسبه و در نهایت پرداخت می کنن که این درست نیست. در مواردی هم بخشی از معوقات پرداخت شده که این با ذات پاداش پایان دوره در تضاد است و این پول باید به صورت یکجا پرداخت شود تا در کیفیت زندگی فرد موثر باشد.


با توجه به مشکلاتی که فرمودید در مجموع عملکرد آقای فانی را به عنوان وزیر آموزش و پرورش چطور می‌بینید؟

در مجموع وزارت آقای فانی راضی کننده نبوده است، معلمان از عملکرد ایشان راضی نیستند اما بنده عملکرد فانی را مجموعه ای از نکات مثبت و منفی می بینم، البته من شخصا انتظارات بیشتری داشتم. ایشان انتظارات شخص من را هم براورده نکرده‌اند.

این فعال صنفی در ادامه گفت، البته باید نکات مثبت را هم دید. معلمان خواسته‌های انباشته شده‌ای دارند که مربوط به سال‌های گذشته است که انتظار برآورده شدن این خواسته ها را دارند هر وزیری که می آید وقتی نمی تواند این مطالبات انباشته را برآورده کند، مورد انتقاد قرار می‌گیرد، البته آقای فانی را اگر بخواهیم با آقای حاجی بابایی مقایسه کنیم، به نظر من ایشان وزیر موفق تری بوده اند. حاجی بابایی وزیری بود که به آموزش و پرورش به شدت ضربه زد. کارهای شتاب زده و نادرست حاجی بابایی باعث شد که هم از نظر اقتصادی و هم از نظر آموزشی به این وزارت‌خانه ضربه سنگینی وارد شود. فانی یک مقدار جلوی حرکت‌های شتاب زده را گرفت ولی خیلی از خواسته های اقتصادی را که معلمان می خواستند نتوانست برآورده کند. البته سال گذشته یعنی مهر ماه سال پیش که آمدند و می‌خواستند معلمان را رتبه بندی کنند سعی شد که این مشکل را تا حدودی جبران کنند. اما خواست‌های معلمان بسیار فراتر از این حرف‌ها است. حقوق معلمان بسیار پایین است. در واقع معلمان از لحاظ حقوق دریافتی زیر خط فقر یا لبه ی خط فقر هستند. به دلیل اینکه حقوق ما کم است، بیست درصد افزایش حقوق مبلغ قابل توجهی محسوب نمی‌شود.

عملکرد دولت نهم و دهم در وزارت آموزش و پرورش را چگونه می‌بینید؟

متاسفانه در دولت نهم و دهم که بالاترین فروش نفت را داشتیم، کمترین بودجه متعلق به آموزش و پرورش بود. کاهش چشمگیر سهم آموزش و پرورش باعث مشکلات بسیار فراوانی شد. آقای حاجی بابایی بی محابا عمل می کردند تا جایی که حتی آقای فانی هم نمی‌تواند پاسخگوی دوران مدیریت ایشان باشد. گرچه آقای فانی هم چندان مدیریت توانمندی ندارند، مثلا ایشان در هیئت دولت قدرت چانه زنی قوی ندارند تا بتوانند از طریق دولت خواسته‌های معلمان را برآورده کنند. بیشتر نقدها به ایشان درباره این است که تیم مدیریتی آقای فانی آن قدرت و توان چانه زنی با دولت و وزیران دیگر را به جهت کمک به این وزارات خانه ندارند.

بهلولی در پایان گفت؛ یکی از نکات مثبت آقای فانی این است که جلوی شتاب زدگی و شعار گونه بودن این وزارت خانه را که در دوره حاجی بابایی با آن مواجه بود گرفت. در زمان حاجی بابایی هر هفته ما درباره شان و مقام و تکریم معلم، سخنرانی های بسیاری می شنیدیم اما در همان زمان سهم آموزش و پرورش در بودجه و موقعیتش در کابینه دولت کم‌تر شد. رویکردی کاملا شعاری که فقط می‌خواستند با تعریف و تمجید بگویند ما خیلی کار کردیم، آقای فانی واقعا به این صورت عمل نکرده و یکی دیگر از نکات مثبت ایشان این است که به تشکل های فرهنگیان بهای بیشتری داد و سعی کرد که ارتباطاتش را با این تشکل ها بیشتر کند در نهایت نسبت به دولت آقای احمدی نژاد و آقای حاجی بابایی که جامعه مدنی را به رسمیت نمی شناختند، ایشان خیلی بهتر عمل کردند ولی این حجم مطالبات انباشته شده معلمان را آقای فانی نتوانست جواب دهد.
کلمات کليدی: فرهنگی٬ آموزش و پرورش ٬ فانی ٬ حاجی بابایی ٬ معلمان
>ساير عناوين سرويس فرهنگ و هنر را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 77810


 
فرهنگب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۳:۱۲:۵۵
سلام آقای بهلولی ایا دادن هدیه پانصدهزار تومانی به معلمان نمونه داستانی با تورم همخوانی داره !!!جای تاسف داره زمانی بین ۲۰۰۰ نفر دونفر برنده می شود لقب معلم ماندگار بر روی ان می گذاری !!!!دادن این چنین هدیه توهین نیست !!!!!! (6726)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۴:۱۳:۰۳
کجاشش ماه؟ حق التدریس اصفهان تاپایان دی پرداخت شده کی میگه شش ماه؟ (6727)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۴:۲۷:۳۳
در یزد فقط سه ماه حق التدریس پارسال را داده اند (6728)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۵:۰۹:۳۳
چطورازکارمتدان دادگستری به گفته ی سایت افکار۵۰ درصداضاف شده؟؟ امامعلما......... (6729)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۶:۲۷
خوزستان هیج پرداختی تا امروز 15 اردیبهشت نداشتیم فکر کنم از بی عرضگی مسولین باشد. (6730)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۶ ۰۰:۳۶:۴۴
نگران نباش تو اردبیل هم تا این لحظه یک ریال نداده اند. فقط الکی تو رسانه ها دروغ پردازی می کنند.!! (6749)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۵:۴۶:۳۶
همکاران گرامی اطلاع داشته باشند بنده در چند فراخوان مهم از جمله الگوی برتر تدریس اول شدم در استان حتی یه لوح تقدیر درست و حسابی ندادند یه برگه اونهم نه تو مراسم توی اداره انداختند. (...) فانی و همه خائنین به نظام فرهنگی و دینی کشور/ وقتی نمیتونی کاری کنی و دو دستی به میز و صندلی چسبیدی یعنی خیانت!!!! (6731)
 
عباس ازشهربابک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۶:۱۰:۱۸
متاسفانه افراط وتفریط حاجی بابایی خیلی افراط کرد درتحریم هانظام اموزشی راتغییردادوضربه زد فانی هم دوچارتفریط هست اصلا حال ندارد بی حال بی حال به قول معروف نه قم خوبه نه کاشون و........ (6732)
 
رضا
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۶:۱۸:۱۴
دراستان مرکزی هم هرماه چندین ساعت ازحق التدریس فرهنگیان را به بهانه نداشتن بودجه کافی کم کردند.وبه طور متوسط ازهرنفر300هزارتومان در6ماه کم کردند (6733)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۶:۴۶:۴۷
کجاشش ماه؟ حق التدریس اصفهان تاپایان دی پرداخت شده کی میگه شش ماه؟ (6734)
 
معلم خوزستانی
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۷:۱۲:۴۰
از عید 94 تا اکنون ریالی از حق التدریس ما خوزستانی ها پرداخت نشده شاید در حساب مسئولین استان است که ساکت ماندند. (6735)
 
شید خضری پیرانشهر
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۷:۲۰:۰۸
من از عملکرد جناب وزیر راضی نیستم چندین سال است که به نیروهای قراردادی فکر نمی کند حتی اسممون را هم نمی اورد (6737)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۷:۳۵:۵۹
مسولین خوزستانی فقط به فکر خودشان هستند در خوزستانی معلم ارزشی ندارد برای مسولین که اضافه تدریس آنها را پرداخت کنند گرمای 50درجه کلاس 35 نفری وسایل سر مایشی پنکه سقفی خراب کولر بدون گاز وصد مشکل دیگر ومدیران به خواب رفته برای ندیدن مشکلات ای کاش یک روز می آمدن در کلاس تدریس می کردند ومشکلات مارا از نزدیک مشاهده می کردند وزیر ی که خودت را به خواب خرگوشی زدی ومدیران نالایقی که انتخاب کردی .... (6738)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۷:۵۱:۵۷
ضرباتی که آقای حاجی بابایی به آموزش وپرورش زدندفراترازاین هابودبه گونه ای که هرچه می گذرد اثرات منفی آن بیشترنمایان می شود،تکه پاره کردن مدارس به مدلرس هییت امنایی-نمونه دولتی و.....گسترش مدارس سمپادوتبدیل بسیاری ازمدارس به عنوان مراکزتجارت علم وهمچنین استفاده ازمدیران ناآشناباآموزش وتربیت دانش آموزان وانتخاب مدیران سیاسی ازیک جناح خاص ،بانگاه درآمدزایی کاذب درقسمتهای مختلف-کنارگذاشتن بسیاری ازمدیران جانبازوایثارگرومعتقدبه مسائل آموزش وپرورش -امنیتی کردن آ-پ -انهدام کانون های صنفی ،اجرای طرح 6-3-3شکست خورده سال1350درشرایط بسته امنیتی که برمعلمان وصاحبنظران حکمفرما بودو..........مسائل انباشته شده ای ازدوران آقای حاجی بابایی است که متاسفانه آقای فانی بانوع ونگاه مدیریتی آرام وسازشکارانه سیستمی که دارند،باوجوداعلام مخالفت خودودیگردلسوزان بااین روند، نتوانستندتغییرقابل ملاحظه ای دراین مسیرایجادکنند.گرچه فشارهای سخت نمایندگان مجلس قبل ودیگردستگاههابرعدم تغییرمدیران رانمی توان نادیده گرفت (6739)
 
خاموش تاریخ
Germany
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۲۰:۱۹:۱۲
بی عرضه گی از ما معلمان است کافیست دو هفته مدرسه را تعطیل کنیم آنوقت به داد ما حتما خواهند رسید (6740)
 
م_الف کرج
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۳ ۱۴:۲۳:۰۷
آفرین به فکروجرات شما،واقعا هم همینطوره خودمون به خودمون ضربه میزنیم عرضه نداریم حق خودمون بگیریم فقط حرف مفت میزنیم واتحاد نداریم آقااتحاد نداریم اگه من وشما مریم سرکلاس چندتا ترسوی بزدل خواهندرفت مثل کسانیکه قراردادی اند وازترس استخدام حاضرندهرکاری انجام دهند دیگه فکرنمیکنند دارندواردبدبختی میشن (6849)
 
بنده خدا بد بخت و بیچاره یک فرهنگی
Germany
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۲۰:۲۵:۳۴
با اجرای طرحهایی نسنجیده و عاجل ، تغییرات غیر کارشناسی کتب و بها ندادن به معلم و.............. تیشه بر ریشه آموزش و پرورش زده اند که آثار آن در آینده معلوم خواهد شد. (6741)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۱۶ ۰۱:۰۰:۰۴
توخبر داری که مدیران عوض نشده اند؟ چرا بدون آمار و اطلاعات هر چی به ذهنت رسیده نوشتی؟ (6750)
 
عبد الباقی گیلانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۲۱:۳۲:۰۷
سلام
آقای وزیر محترم آموزش وپرورش
پاداش اکثر معلمان داده شد،امّا بنده بازنشسته اوّل مهر 1393 مورد بی مهری قرار گرفته ام وتاکنون فقط حدود 22 درصد آ ن را پرداخت کرده اندفرمودید به تدریج تا پایان سال1394 پرداخت می شود. حالا مدّتی از سال 1395 هم می گذرد امّا از پاداشم خبری نیست. (6742)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۲۱:۴۱:۴۶
آقای فانی درقیاس با حاجی بابایی کاری نکرده ای ...
دروغ گفتن هم اندازه دارد (6743)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۲۲:۰۶:۳۵
پاداش پایان خدمتی را که به فرهنگیان میدهند درمقابل پولی که در مدت سی سال از ان ها برداشت میکنند خیلی کم است . (6744)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۲۲:۳۲:۱۶
دوره ایشان یک سال حقوق 50هزار تومن بالا رفته بود .. تازه حکم میزدن بعدا که اب از اسیاب میافتاد به بهانه ای حذف میکرد. (6745)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۲۲:۳۴:۱۱
معلم در هر دولتی از نظر مالی فقیر هست .. همه وزرا غلام حلقه بگوش دولتو مجلسن .. تا اخر هم همین هست .. (6746)
 
مسلم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۲۳:۱۷:۵۱
عزیزم جناب بهلولی شما هم جناحی نظر دادی برادرم بنده از سال 79مظالبات جانبازی دارم یک ریال هم ندادند حق تدریس که تنها نیست هزینه ازدواج از سال91÷مرخصی ذخیره 91 اقا اینطوری بهتره جناب فانی فقط حقوق خالص داده وبس بله ایشان جناحی کار میکند بازنشستگان ناکارامد عضو اصلاحات مدیرکل ومعاون کرده وفقط هوای اصلاحات دارد معلم را ارزشی نگذاشته جناب بهلولی تشکلی که نتواند از جامعه معلمان دفاع کند بهتره نباشد (6748)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۶ ۰۱:۱۹:۰۷
با سلام بنده یک فرهنگی با سی سال سابقه کار در رشته دبیری هستم .انصاف را رعایت کنیم دکتر فانی از وزیر قبلی بسیار بهتر عمل کرده و همین اجرای رتبه بندی کار بسیار بزرگی بود .مشکلات ما از گذشته انباشته شده و راهکار ان طی مدت کوتاه امکان پذیر نیست .کف حقوق را باید ارتقا بدن و مزایای فرهنگیان در نظر گرفته بشه .عادلانه قضاوت کنیم بیشتر مشکلات مربوط به دولت قبله که کلی از مطالبات ما را دچار مرور زمان کردن و بالا کشیدن . (6751)
 
کریمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۶ ۱۶:۰۳:۳۷
حق التدریس معلمان منطقه دو تهران چهار ماه دادند (6754)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۶ ۱۸:۵۲:۵۵
آقای بهلولی در تحلیل خیلی ضعیفی و یا مغرض ش
یک به نعل می زنی یکی به میخ خجالت آور است
چرا مشکلات مدیریتی فانی را فرافکنی می کنی؟؟؟ (6755)
 
غلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۷ ۱۹:۲۵:۰۳
مورچه چیه شتابش باشد این وزیر هرگز با اقای خاجی بابایی قابل مقایسه نیست (6758)