هیأت حج ایران به ریاست «سعید اوحدی»، رییس سازمان حج و زیارت برای انجام مذاکرات حج 95،‌ امروز (سه‌شنبه) عازم عربستان شد.
هیأت حج ایران به عربستان رفت
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۵
Share/Save/Bookmark
 
 
به گزارش خبرنگار حج و زیارت پایتخت، این هیأت به دعوت رسمی وزیر حج عربستان به این کشور رفته و قرار است روز پنجشنبه 26 فروردین‌ماه با مقامات حج عربستان دیدار داشته باشد، دیداری که سرنوشت حج 95 در آن مشخص خواهد شد.
رییس سازمان حج و زیارت پیش‌تر گفته بود: تأمین امنیت زائران و اطمینان و تضمین این موضوع از جمله موضوعات اصلی مذاکرات ایران با عربستان خواهد بود.
ایران و عربستان همه ساله به تاریخ قمری در ماه ربیع‌الاول تکلیف حج را مشخص می‌کردند، اما قطع یک‌طرفه روابط سیاسی ازسوی عربستان، مذاکرات حج دو کشور را نیز تحت الشعاع قرار داد. با این حال سازمان حج و زیارت ایران، روند ثبت‌نام در کاروان‌های حج 95 را متوقف نکرد.
با وجود آن‌که دولت عربستان اعلام کرده بود پذیرای زائران ایرانی در حج امسال است،‌ اما تاخیر در روند صدور ویزای هیأت مذاکره ‌کننده ایران برای تعیین تکلیف در این خصوص، گویای تناقض در رفتار سعودی‌ها بود. مذاکرات و امضای تفاهم‌نامه‌ی حج ایران و عربستان سه ماه پیش باید انجام می‌شد.
در حال حاضر مقامات حج ایران با توجه به مواضع دولت آل سعود و تا زمانی که مذاکرات طرفین انجام شود، پیش‌بینی قطعی درباره سرنوشت حج 95 ندارند.
سعید اوحدی با اشاره به خلف وعده‌های عربستان سعودی گفته بود: ما شاهد قطع یک طرفه روابط سیاسی از سوی کشور عربستان هستیم و امکانات و منابع انسانی کنسولی در آن کشور نداریم، بنابراین باید وضعیت تأمین حقوق زائران مشخص شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر، سرپرست حجاج ایرانی و نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز چند روز پیش، پس از اعلام قطعی بودن سفر هیأت حج ایران به عربستان، گفته بود: در صورتی که این مذاکرات به نتیجه مطلوب برسد به مردم اطلاع‌رسانی خواهد شد.
او همچنین در پاسخ به نگرانی‌ها مردم نسبت به سرنوشت حج واجب، اظهار کرده بود: «مردم مطمئن باشند اگر تصمیم داشته باشیم امور حج را با توافقی که صورت خواهد گرفت انجام دهیم، برای آنچه با آن روبرو خواهیم شد برنامه ریزی کرده و مرحله به مرحله به آنها اطلاع رسانی می‌کنیم.»
کلمات کليدی: حج عربستان
>ساير عناوين سرويس فرهنگ و هنر را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 75054