اختصاصی پایتخت؛
یک پیشرفت بزرگ در تکنیک ژن درمانی
مترجم: جعفری
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۰
Share/Save/Bookmark
 
 
 
روش جدید ژن درمانی برای درمان بیماری کودک حبابی
سرویس فناوری پایتخت، به گزارش رویترز اولین ژن درمانی نجات دهنده برای کودکان توسط دانشمندان ایتالیایی ارائه شد. این روش درمانی درحال تصویب در اروپا است.
تکنولوژی به سوی بهبود ژن های معیوب پیش می‌رود. آژانس دارویی اروپا روز جمعه اذعان کرد که به درمان یک بیماری دست یافته است. برای تعداد کمی از کودکان مبتلا به ADA می‌تواند مقدمات این درمان را فراهم کند.
در اروپا  سالانه حدود پانزده کودک با اختلالات نادر ژنتیکی متولد می‌شوند. این اختلالات گاهی باعث می‌شود بدن آنها قادر به تولید نوع خاصی از گلبول‌های سفید خونی نشود. آنها به ندرت بیش از دوسال زنده می‌مانند مگر اینکه پیوند مغز استخوان بتواند عملکرد سیستم ایمنی آنها را بازسازی کند.
بیماری SCID گاهی با نام کودک حبابی شناخته می‌شود. به این دلیل که کودکان متولد شده با این بیماری سیستم ایمنی ضعیفی دارند و باید در محیط کاملا عاری از میکروب نگهداری شوند.
امید می‌رود که این روش ژن درمانی در اروپا به زودی به تصویب برسد و شرکت دارویی مذکور مجوز بازاریابی رسمی از پارلمان اروپا را دریافت کند.  در صورت به نتیجه رسیدن، این دومین نوع ژن درمانی در اروپا خواهد بود. اولین نوع آن درمان یک نوع اختلال خونی نادر در بزرگسالان است.
در سازمان غذا و داروی ایالات متحده هنوز ژن درمانی به تایید نرسیده ولی شرکت های زیست فناوری درحال توسعه محصولات‌شان هستند.
کلمات کليدی: ژن درمانی ، مردم اروپا ، نجات کودکان ، بیماری های مادرزادی ، زندگی و مرگ کودکان ، بیماری کودک حبابی
>ساير عناوين سرويس دانش و فناوری را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 73691