معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛
احتمال پرداخت بخشی از بدهی دولت به شهرداری
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۳
Share/Save/Bookmark
 
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، دولت در نظر دارد سال آینده حداقل 500 میلیارد تومان از دیون خود به شهرداری را درخصوص عوارض نوسازی بافت‌های فرسوده پرداخت کند.
 
 
شهرداری تهران
سرویس شهری پایتخت، محمدسعید ایزدی اظهار کرد: دو پیشنهاد در جهت کمک به نوسازی و بهسازی شهری از طرف کمیسیون عمران و کمیسیون اجتماعی مجلس بررسی و به کمیسیون تلفیق ارایه شده که یکی از آنها پرداخت دیون دولت به شهرداری‌ها در مورد تخفیف عوارض و دیگری پرداخت مابه‌التفاوت سود تسهیلات بافت‌های فرسوده است.
وی افزود: در قانون احیای بافت‌های فرسوده شهرداری‌ها موظفند از 50 تا 100 درصد عوارض نوسازی را تخفیف دهند و دولت موظف است این میزان را به شهرداری بدهد که بجز سال 1389 هیچ سالی این مبالغ پرداخت نشده اما طبق این پیشنهاد قرار است سال آینده حداقل 500 میلیارد تومان اختصاص یابد.
مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ادامه داد: دومین پیشنهاد پرداخت مابه‌التفاوت سود تسهیلات بافت‌های فرسوده و تعهد دولت مبنی بر پرداخت 10 درصد از مبلغ سود تسهیلات است که امیدواریم به زودی در کمیسیون تلفیق تصویب شود.
ایزدی در پاسخ به سوالی در مورد روند اجرای هشت مدل بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده گفت: خوشخبتانه روز سه‌شنبه آقای جهانگیزی معاون اول رییس‌جمهور یکی از این مدل‌ها را که بخش خصوصی عهده‌دار آن است، تحت عنوان مدل شمس ایرانیان رونمایی کرد که در حال عملیاتی شدن است. این مدل در منطقه 17 شهر تهران تجربه خوبی دارد و قصد داریم این تجربه را به سایر نقاط تعمیم دهیم.
وی تصریح کرد: در نظر داریم با حمایت و اولویت دادن به بخش خصوصی از ظرفیت انبوه‌سازان برای نوسازی بافت‌های فرسوده استفاده کنیم و برای اولین بار نهادی را ایجاد کنیم که به شکل اختصاصی می‌تواند متولی طرح‌های نوسازی و بهسازی باشد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که در مدل‌های نوسازی بافت‌های فرسوده دولت کمک تسهیلاتی صورت می‌دهد، شهرداری بسته‌های تشویقی ارایه می‌کند و بقیه کار با خود مردم است، گفت: مزیت این مدل این است که وابستگی‌اش به دولت در جنبه‌های حمایتی است و منابع مالی از طریق مردم تامین می‌شود. کاری که در منطقه 17 انجام شده این است که مردم پلاک خود را در اختیار انبوه‌ساز قرار می‌دهند و از وام مسکن برخوردار می‌شود.
به گفته ایزدی، یکی از ویژگی‌های این مدل، عدالتی است که در تخصیص سود در نوسازی نصیب صاحب ملک می‌شود. الان یکی از مشکلات در نظام بساز و بفروشی این است که این سازنده سود اصلی را می‌برد اما این مدل معادله برد برد است که توسعه‌گر و صاحب ملک از سود متناسب و معقولی برخوردار می‌شوند. کیفیت ساخت و ساز هم قابل توجه است که سعی داریم از بهترین مصالح استفاده شود.
کلمات کليدی: پرداخت بدهی دولت به شهرداری ، مردم تهران ، شهرداری و شورای شهر تهران ، بودجه 95 شهرداری
>ساير عناوين سرويس شهری را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 73286