اختصاصی پایتخت:
درس هایی از کشف یک مومیایی در مصر/تصاویر
مترجم: جعفری
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۷
Share/Save/Bookmark
 
 
 
اکتشاف جدید باستان شناسان
سرویس دانش و فناوری پایتخت، به گزارش CNN جزئیات جدیدی از یک ملکه ناشناخته در دوران مصر باستان به دست امده که می‌تواند خبرهای بدی را به همراه داشته باشد. خبرها حاکی از آن است که این آرامگاه متعلق به ملکه خنتکاوس سوم در سال‌های 2150 تا 2649 قبل از میلاد بوده است. این مقبره در گورستان ابوسیر در جنوب غربی قاهره کشف شده است. این ملکه 650 فوت به دور از همسرش، فرعون نفرتیتی دفن شده است. وی در 4500 سال پیش حکومت می‌کرد.
یک تیم از موسسه مصر شناسی فرایند طولانی تجزیه و تحلیل محتویات این ارامگاه را شروع کردند. انها معتقدند که ممکن است دیدگاه‌هایشان در ادامه نسبت به دیدگاه‌های قبلی‌شان تغییرکند.
در کنار بقایای انسان‌ها باستان شناسان، سفال، چوب، مس، استخوان حیوانات و ...را نیز کشف می‌کنند. این آیتم ها از جمله شواهد انسان شناسی است، مخصوصا استخوان‌های به جا مانده می‌تواند سرنخ هایی درمورد زندگی انسان ارائه کند.
این پتانسیل علمی بسیار حائز اهمیت است.
با بررسی شرایط لگن ملکه می‌توان تعداد کودکان وی را پیش بینی کرد همچنین با بررسی استخوان های مانده می‌توان سن وی و حتی بیماری احتمالی که وی ار آن رنج می‌برده را یافت.
پروفسور پروژه می‌گوید که برای آنالیز کامل محتویات مقبره حدود دو سال زمان احتیاج است. اما وی بسیار خوشبین است که در این مدت اطلاعات بسیار غنی ای بدست خواهد آمد.
در زمان قدیم، در یک دوره بسیار حیاتی حکومت ها به شدت تحت تاثیر گروه‌های بانفوذ بودند. البته تغییرات آب و هوایی نقش مهمی را در پایان دادن به این حکومت‌های دیکتاتوری و افرادی که در خاورمیانه و اروپای شرقی در آن زمان حکومت می‌کردند، ایفا کرد.
200 سال پس از مرگ ملکه مادر، نیل خشک شد و خشکسالی حکومت را به خطر انداخت. به دلیل تغییرات اقلیم و فشار به مردم، مالیاتی برای حکومت جمع آوری نشد و اداره حکومت بدون مالیات دشوار بود.
این کشف هم یک پیشرفت در زمینه اطلاعات تاریخی و هم یک هشدار است.
رهبر پروژه می‌گوید که شما می‌توانید مسیرهای بسیاری به جهان مدرن ما پیدا کنید که با بسیاری از چالش های داخلی و خارجی رو به رو بوده است.
با مطالعه گذشته شما می‌توانید در مورد حال، چیزهای بیشتری یاد بگیرید.
امید می‌رود که با درس گرفتن از گذشته، برای اینده راه‌های جدیدی پیدا کنیم.
اگر ما سقوط و تخریب را به عنوان یک حقیقت بپذیریم، می‌فهمیم که این حقیقت در تمام پدیده ها وجود دارد و  مقدمه‌ای برای احیا کردن است و می‌توانیم راهی برای مقابله منطقی با آن پیداکنیم.

کلمات کليدی: زن مصری ، اکتشاف جدید علمی
>ساير عناوين سرويس دانش و فناوری را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 65640