۱
اتصال26هزارروستای ایران به شبکه اینترنت؛تحقق وعده دیگر دولت یازدهم
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۰
Share/Save/Bookmark
 
دولت تدبیر و امید از آغاز فعالیت خود کاهش شکاف دیجیتالی را بین شهر و روستا هدفگذاری کرد و در نظر دارد از ابتدای دهه فجر تا پایان سال جاری 18 هزار روستای دیگر کشور را به شبکه اینترنت متصل کند تا به یکی دیگر از وعده های خود جامه عمل بپوشد.
 
 
اینترنت در روستاها
سرویس سیاسی پایتخت، برخورداری روستاهای کشور از اینترنت یکی از وعده هایی بود که حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری در دوره تبلیغات انتخاباتی خود به روستائیان کشور داده بود.
بهره مندی روستائیان کشور از خدماتی که در شهرها ارائه می شود از آرزوهای این هموطنان بوده است. اکنون و پس از گذشت سال ها و با روی کارآمدن دولت یازدهم ، روستائیان شاهد تلاش مسئولان دولت برای خدمت رسانی به آنها هستند تا شکاف اقتصادی بین روستاها و شهرها کاهش یابد و روند مهاجرت از روستاها به دلیل نبود امکانات متوقف شود.
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تازگی در سخنانی گفت در دولت دهم اتصال روستاها به اینترنت در اولویت نبوده است و از آغاز فعالیت دولت یازدهم تاکنون هشت هزار روستا از خدمات اینترنت بهره مند شده اند.
واعظی گفت تا پایان فعالیت دولت یازدهم تمام روستاهای کشور به اینترنت پرسرعت متصل می شوند و روستائیان از مزایای کاربردی این امکان، بهره مند خواهند شد.
محمود واعظی با تاکید بر عزم دولت برای ارتباط رسانی به روستاهای کشور و ارائه اینترنت پرسرعت در این روستاها، از تخصیص 9 هزار میلیارد ریال به این امر خبر داد.
وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات با اشاره به خدماتی که به واسطه اتصال روستاها به اینترنت پرسرعت قابل ارائه است، گفت: اکنون آموزش های مختلف به روستاییان ارائه می شود تا زمینه استفاده بهینه از این فضا فراهم و موجب رونق اقتصادی در روستاها شود.
واعظی گفت: برای مثال با ورود اینترنت پرسرعت به روستاها، وزارت بهداشت هم با ارائه پرونده سلامت الکترونیک، خدمات پزشکی را از راه دور ارائه می دهد و در نهایت به رفاه بیشتر روستاییان می انجامد.
وی از ابتدای دهه فجر امسال تاکنون به استان های سیستان و بلوچستان، قم، فارس، کرمان، هرمزگان و اصفهان سفر کرده و یا از طریق ویدئو کنفرانس پروژه هایی را در این استان ها افتتاح کرده و راه اندازی فاز نخست اینترنت رسانی به روستاهای هر یک از این استان ها از جمله این پروژه ها است.
واعظی در روزهای گذشته ایام دهه فجر امسال پروژه اینترنت روستایی را در استان های سیستان و بلوچستان ، قم، فارس، کرمان، اصفهان و هرمزگان افتتاح کرد. در استان سیستان و بلوچستان یک هزار و 361 روستا دارای ارتباط از طریق اینترنت وای فای شدند که تا پایان اردیبهشت سال آینده این رقم به3161 روستا خواهد رسید.
62 روستای استان قم در این ایام به اینترنت پرسرعت تجهیز شد.920 روستای استان فارس نیز در روزهای دهه فجر امسال به اینترنت پرسرعت متصل شدند.
استان کرمان شاهد افتتاح اینترنت پر سرعت برای 501 روستا بود. در استان هرمزگان نیز 376 روستا به اینترنت پر سرعت مجهز شدند. امکان بهره مندی 383 روستای استان اصفهان نیز از شبکه اینترنت پرسرعت فراهم شد.
اکنون پس از گذشت دو سال و نیم از فعالیت دولت تدبیر و امید در آستانه اتصال 18 هزار روستای کشور به اینترنت تا پایان سال جاری هستیم. بدین ترتیب مجموع روستاهای کشور که در دولت یازدهم از شبکه اینترنت بهره مند شده اند تا پایان سال جاری به 26 هزار روستا بالغ خواهد شد.
اینترنت روستایی به رونق اقتصادی روستاها کمک می کند و روستائیان با استفاده از این قابلیت می توانند توانمندی های اقتصادی و فرهنگی روستای خود را از جمله جاذبه های گردشگری در اختیار عموم بگذارند و با جذب گردشگران داخلی و خارجی درآمدزایی کنند. اینترنت، حلقه های زنجیره ارتباط روستا را با دنیای پیرامون تکمیل و این امر رونق اقتصادی روستاها و بازگشت روستائیان هجرت کرده را به سرزمین مادری شان تسهیل می کند.
روستای بهره مند از امکانات اینترنت می تواند انواع محصول تولیدی قابل عرضه خود را به سراسر کشور و جهان معرفی کند و از اقصی نقاط ایران و جهان مردم را برای خرید این محصول ها به روستاها بکشاند ضمن آنکه با این حرکت دست واسطه ها و دلالان از از روستا و روستایی قطع خواهد شد.
اتصال روستاها به اینترنت گام مهمی در تحقق دولت الکترونیک است که از وعده های دولت تدبیر و امید بوده است.
رضا باقری اصل معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات پیش از این در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اجرا شدن دولت الکترونیک را راهکار میانبری برای ارائه خدمات مناسب و خوب به کل کشور توصیف کرده بود.
الکترونیکی شدن خدمات دولت و دسترسی روستائیان به آن مهاجرت را از روستاها کاهش خواهد داد، زیرا روستایی در خانه خود هر گونه نیاز اداری به مجموعه دولت را از محل خانه خود درخواست و پیگیری می کند و دیگر نیازی به مراجعه به شهر و اسکان در شهر نخواهد داشت.
برخورداری روستائیان از اینترنت پر سرعت در سلامت الکترونیک، آموزش الکترونیک و جلوگیری از رفت و آمدهای بیهوده بسیار حایز اهمیت است و روستاهای ایران را تبدیل به روستاهای پیشرفته خواهد کرد .
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد است: امروز ارزیابی از توسعه و پیشرفت جوامع با میزان دسترسی آنها به خدمات فن آوری اطلاعات و ارتباطات ارزیابی می شود.
هرچه کشوری به علم روز مجهزتر باشد نشان دهنده میزان توسعه و پیشرفت آن کشور است. اتصال روستاهای ایران به اینترنت، سرعت رشد و توسعه کشور را افزایش خواهد داد و ایران را در زمره کشورهای توسعه یافته قرار می دهد.
اتصال روستاهای کشور به اینترنت و استفاده از امکان آموزش از راه دور الکترونیک گام مهمی در افزایش سطح سواد و توانایی های روستائیان است.
«نصرالله جهانگرد »رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران معتقد است، پیاده سازی فناوری های اطلاعات و ارتباطات (فاوا) در کشور و به خصوص در مناطق محروم، توسعه عدالت را به همراه خواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه مصمم به رشد ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور با هدف توسعه عدالت در اقصی نقاط میهن به خصوص مناطق محروم هستیم، افزود: برای تحقق این هدف ، تا پایان سال جاری مجموع روستاهایی که در دولت یازدهم به شبکه اینترنت متصل شده اند به 26 هزار روستا می رسد. بدین ترتیب می توان اعلام کرد 50 درصد روستاهای کشور تا پایان سال 1394 از خدمات شبکه اینترنت بهره مند خواهند شد که گامی مهم در شتاب بخشیدن به توسعه همه جانبه کشور به شمار می رود.
کلمات کليدی: تکنولوژی در ایران ، مردم ، سیاست در ایران
>ساير عناوين سرويس دانش و فناوری را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 65568


 
baj
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۱-۲۵ ۱۷:۳۱:۳۱
سلام .
خب چند تا از این 1000وخورده ای روستا تو سیستان و بلوچستان که اینترنت وای فای دادن رو بگین؟؟
یانه همش خالی بندیه؟ (6003)