اختصاصی پایتخت:
آفرینش نمادهایی از یک بحران انسانی با شش لوله نئون/عکس
مترجم: جعفری
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۳
Share/Save/Bookmark
 
 
 
پناهندگان و مشکلات آنان
سرویس عکس پایتخت، برای هنرمند فلسطینی، علا میناوی، شش لوله نئون کافیست تا یادآور بحران جدی پناهندگان اروپا باشد.
وقتی مردم مجبور می‌شوند که کشور خود را ترک کنند انها فقط اسباب بازی ها ماشین ها و مدارسشان را از دست نمی‌دهند، انها پوست، اندام ها و خاطرات خود را رها می‌کنند. آنها مرزهای انسانیت خودشان را تغییر می‌دهند.
میناوی در لبنان زندگی می‌کند و سه سال به عنوان مترجم پناهجویان سوری مشغول به کار بوده است.
میناوی می‌گوید: من تقریبا هزار داستان شنیده ام که بیشتر آنها پر از حادثه بود. برای این مردم این مصاحبه ها می‌تواند تغییر کل زندگی‌شان باشد مثل آخرین طنابی که برای نجات یک نفر از غرق شدن پرتاب می‌کنید. بعد از این مصاحبه ها دیدگاه من نسبت به جهان تغییر کرد. اگر ببینید که این مردم چگونه خواهان آینده هستند و چگونه با ولع به دنبال زندگی هستند، قدر زندگی را بیشتر می‌دانید.  من فکرمی‌کنم باید چیزی را که شنیدم به تصویر می‌کشیدم .
مجسمه های نورانی که سخنشان این است: نور من، نور تو است.
این مجسمه های نورانی از نئون های سفید سفارشی ساخته شده که شبیه به استخوان‌های نحیف و شکننده افراد است. کل قطعه مربوط به داستان خانواده‌ای می‌شود که وی را عمیقا تحت تاثیر قرار داد.
آنها درحال عبور از مرز بودند و پدر در جلو و درحال مراقبت از خانواده اش. پدربزرگ خانواده بسیار خسته  و خمیده شده بود. مادر خانواده و یک عمه و کودک دیگر با انها هستند. نوجوان خانواده هم با اسیب های روحی فراوان عقب تر از دیگران است.
این مجسمه ها که پیام خاصی دارند در بسیاری از نقاط دنیا به نمایش گذاشته شدند.


 
حالا میناوی به دنبال اجازه گرفتن از مرکل است تا در آلمان نیز این پیام را به نمایش بگذارد.
این مجسمه ها نه تنها برای اروپاییان دارای پیام است بلکه برای خود پناهندگان نیز حامل پیام امید است. کودکی که سرش بالاست و به جلو نگاه میکند، در این مجسمه ها، نشانه‌ی امید و آینده روشن برای پناهجویان است.

کلمات کليدی: لوله نئون، بحران پناهندگان ، امید به آینده
>ساير عناوين سرويس عکس را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 64813