اختصاصی پایتخت:
عروسک‌های باربی با شکل و شمایلی انسانی‌تر به بازار می‌آید
مترجم: جعفری
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۸
Share/Save/Bookmark
 
 
 
عروسک باربی
سرویس دانش و فناوری پایتخت؛ عروسک های باربی سال‌ها است در کشور ما ایران هم مشتریان بی‌شماری دارند.

به گزارش گاردین، انحناهای عجیب و غریب بدن عروسک های باربی و ارایش غلیظ انها احمقانه ترین اشتباه طراحان این عروسک ها بود و متاسفانه الان برای اصلاح آن، خیلی دیر است. یک پروفسور روانشناس می‌گوید، شکل باربی ها با ویژگی های خاص‌شان اصلا طبیعی نیست و خصوصیات غیر واقعی را به تصویر می‌کشد. شرکت باربی درحال ساختن عروسک های جدیدی است که کمی هم شکم‌شان برجسته و بیرون زده است و به لاغری این باربی ها نیستند و البته قد کوتاه‌تری هم دارند.

فروش عروسک‌های باربی به میزان حدود 15 درصد در دو سال گذشته کاهش داشته است. این شرکت تماس‌های زیادی از جانب منتقدان داشته که حرف مشترک همه انها این بوده: دقت کنید! زنانگی و زیبایی زنانه فقط به یک شکل نیست. پیام کلی منتقل شده از ظاهر یک باربی همواره با تناسب های انسانی ناهماهنگ بوده است. طول پاها، طول گردن، و .... با تناسبات انسانی  جور در نمی‌آید. این عروسک‌ها به کوکان این پیام را منتقل می‌کنند که زنان باید  یک شکل خاصی داشته باشند و همان پارامترهای آن شکل خاص از همه با ارزشتر است.

 سری جدید عروسک ها با ابعاد گوناگون و رنگ پوست و موی متفاوت تولید خواهند شد تا واقعی‌تر به نظر برسند.

به گفته این پروفسور روانشناس، این خیلی ارزشمند است که سایز ها، رنگ ها و شکل های گوناگون افراد، می‌تواند زیبا باشد و زیبایی در یک شکل خاص نیست.  در گذشته یک سری دیگر از عروسک‌های باربی با ارایش‌های غلیظ و لب‌های بسیار بزرگ نیز ساخته شد که مورد انتقاد شدید قرار گرفت. این پروفسور گفت، در دهه گذشته عروسک‌های باربی کم کم به شکل کارگران جنسی درامده بودند البته بنده هیچ بی احترامی به کارگران جنسی نمی‌کنم ولی پوشش و شکل این عروسک‌ها به طور عمیقی مورد اعتراض قرار گرفت.
کلمات کليدی: عروسک سازی ، فرهنگ غرب ، باربی
>ساير عناوين سرويس دانش و فناوری را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 64164