تحقق وعده ارديبهشتي رئيس‌جمهور؟
شایعه در مورد رفتن نعمت زاده از پاستور
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۴
Share/Save/Bookmark
 
در دوران پساتحريم شرايط كشور در تمام عرصه‌ها اعم از روابط بين‌الملل و اقتصاد و غيره دچار تحولاتي مي‌شود كه به ضرس قاطع مثبت خواهد بود اما اين شرايط جديد طالب نيروهايي است كه با آن شرايط همسو باشند.
 
به گزارش پایتخت، هر چند نمي‌توان نافي مثبت بودن عملكرد وزرا و معاونان فعلي شد اما به هر حال ورود به شرايط جديد نيازمند افكار آگاه به اين شرايط است. مثلا در حوزه اقتصادي اين امكان وجود دارد كه وزير معرفي شده از سوي رئيس‌جمهور در ابتداي دولت يازدهم، با در نظر گرفتن معيار تحريم‌هاي تحميل شده و برنامه‌هاي وی براي كم‌اثر كردن آثار تحريم بر اقتصاد انتخاب شده باشد اما در شرايطي كه قرار است تحريم‌ها به تدريج رفع شود بايد برنامه‌هاي جديدي را مدنظر داشت و افرادي باشند كه به برنامه‌هاي دوران پساتحريم اشراف كامل داشته باشند.

از سوي ديگر بايد در نظر داشت اعضاي كابينه روحاني از شاخص‌ترين چهره‌ها در حوزه مربوطه هستند و حتي برخي از آنها سابقه وزارت در دولت‌هاي قبل را داشته‌اند. براي رئيس‌جمهور اجراي برنامه‌هاي دولت مهم‌تر از تكيه بر نام وزراست و او به عهدي كه با مردم بسته است بايد پايبند باشد. اوايل سال84 بود كه رئيس‌جمهور در سفر به شيراز گفت: «اگر نياز به ترميم كابينه باشد، انجام مي‌دهيم.» 

 بحث تغييرات چه زماني آغاز شد؟

پس از اظهارات رئيس‌جمهور بود كه گمانه زني‌ها درباره وزرايي كه امكان تغيير آنها وجود دارد مطرح شد كه در آن مقطع وزراي آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و صنعت، معدن و تجارت مطرح شد اما رئيس‌جمهور اين تغييرات را انجام نداد كه شايد دليلش رسيدن مذاكرات هسته‌اي به مرحله حساس بود. اكنون بارديگر باب اين شايعات باز شده و روز گذشته برخي سايت‌ها از خداحافظي محمدرضا نعمت‌زاده با دولت خبر داده‌اند. وزيري كه داراي تجارب زيادي است و البته مخالفان زيادي هم دارد. «آرمان» در تماس با تعدادي از افراد آشنا با نعمت‌زاده درباره تصميم او سوال كرد كه آنها اظهار بي‌اطلاعي كرده و آن را يك گمانه‌زني خواندند. روابط عمومي رياست‌جمهوري هم خواستار طرح موضوع از طريق پيامك شد كه پس از اطلاع از ماجرا پاسخ داد اطلاعي از اين موضوع ندارد. پايش نوشت؛ يك منبع نزديك به دولت گفته که دكتر روحاني متقاعد شده ادامه كار آقاي محمدرضا نعمت‌زاده به عنوان وزير صنعت، معدن و تجارت به نفع دولت نبوده و او به‌زودي از كابينه كنار خواهد رفت. پيش از اين دكتر فرجي‌دانا وزير سابق علوم با رأي عدم‌اعتماد نمايندگان مجلس از كابينه كنار رفته بود. اين منبع مطلع كه نخواست نامش ذكر شود گفت تغيير وزير صنعت براي بهار سال آينده برنامه‌ريزي‌ شده، هرچند هنوز گزينه جديد براي جانشيني آقاي نعمت‌زاده مشخص نشده است. به گفته وي، برخي از دلايل اين تغيير به آقاي نعمت‌زاده اعلام شده و براي جداشدن وي از كابينه توافقات اوليه صورت گرفته است. وي از بيان دلايل اين تغيير خودداري و تنها به ذكر اين جمله بسنده كرد كه «هزينه ماندن آقاي نعمت‌زاده براي دولت زياد شده است.» نخستين بار در زمستان سال گذشته، بحث تغيير وزير صنعت مطرح شد، زماني كه برخي نمايندگان مجلس طرح استيضاح آقاي نعمت‌زاده را آماده ارائه به هيات‌رئيسه كرده بودند اما در ادامه اعلام شد با توجه به اينكه دولت در نظر دارد وزير صنعت را تغيير دهد، بهتر است هزينه بركناري وزير صنعت را دولت بدهد و نه نمايندگان مجلس و در قالب استيضاح. به نظر مي‌رسد بعد از انصراف مجلس از استيضاح نعمت‌زاده، دولت نيز كه گفته مي‌شد مايل به بركناري وي از طريق رأي عدم اعتماد مجلس است، تغيير وزير را از دستور كار خارج كرد اما اكنون پس از گذشت يك‌سال، دولت خود مصمم به ايجاد تغييراتي در اين وزارتخانه است. 

 منبع خبر: اظهارات يك نماينده

مهرداد لاهوتي، نماينده مجلس كه سال گذشته از امضا‌كنندگان طرح استيضاح وزير صنعت بود مي‌گويد كه اخيرا خبر استعفاي آقاي نعمت‌زاده را در يك بولتن محرمانه خوانده و بر اساس آن، آقاي نعمت‌زاده استعفاي خود را در نامه‌اي تقديم رئيس‌جمهور كرده است. وي با تاكيد بر اينكه هنوز نمي‌تواند صحت خبر استعفاي آقاي نعمت‌زاده را تاييد كند، افزود: ظاهرا آقاي روحاني در جواب اين استعفا اعلام كرده كه تا قبل از انتخابات مجلس شوراي اسلامي تغييري در كابينه نخواهد داد. نعمت‌زاده ۷۰ ساله، از سال ۱۳۵۸ تا به حال در چند دوره وزير كابينه بوده و هم‌اكنون قديمي‌ترين وزير كابينه حسن روحاني است. سن وزير صنعت همواره يكي از مهم‌ترين انتقادهاي مخالفان به او بوده به‌گونه‌اي كه به گفته يكي از مديران وزارت صنعت، حتي اخبار تلويزيون هم او را دست مي‌اندازد. وي مي‌گويد: «در حالي كه صداوسيما كمتر اخبار وزيران را با صداي خود آنها پخش مي‌كند اما در اقدامي زيركانه عليه دولت، درباره آقاي نعمت‌زاده استثنا قائل شده تا به مردم بگويد اين وزيران دولت روحاني حس و حال كار كردن ندارند.» پيش از اين وزير صنعت و معدن بارها مورد انتقاد صدا و سيما و ديگر رسانه‌ها قرار گرفته بود. اوج اين انتقادات شهريور ماه گذشته و در جريان شكل‌گيري كمپين نخريدن خودرو ايراني صورت گرفت آنجا كه نعمت‌زاده اعضاي اين كمپين را به خيانت تعبیر كرد و كساني را نيز كه از اين كمپين حمايت مي‌كنند ضد انقلاب ناميد. پايش مدعي شده وزير صنعت و معدن در نامه‌اي به رئيس‌جمهور، طراحان اين كمپين را وابسته به برخي نهادها معرفي كرده و اسنادي نيز به آقاي روحاني ارائه كرده اما ظاهرا اسناد وي مورد تاييد قرار نگرفته است. علاوه بر اين مخالفان دولت، بارها از وزير صنعت به دليل حضور در هيات‌مديره ۳۳ شركت مختلف انتقاد كرده‌اند. اكنون با فروش رفتن خودروهاي انبار شده خودروسازان ايراني در قالب طرح وام ۲۵ميليوني خودرو به نظر مي‌رسد فشارها بر وزير صنعت كمتر شده باشد، اگرچه به گفته منابع نزديك به رئيس‌جمهور، او در سال ۹۵، ديگر وزير كابينه روحاني نخواهد بود. 
مرجع : آرمان
کلمات کليدی: نعمت زاده، دولت روحانی، وزیر صنعت و معدن
>ساير عناوين سرويس سیاست را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 49310