دومین نمایشگاه فن بازار مدیریت شهری افتتاح شد؛
پای شرکت های دانش بنیان به شهرداری باز می شود
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۴
Share/Save/Bookmark
 
دومین فن بازار تخصصی مدیریت شهری و نمایشگاه فناوری‌های نوین شهری با تاکید بر بومی سازی فناوری پایتخت و گشودن درهای بازار شهرداری بر روی شرکت های دانش بنیان داخلی با حضور ریاست شورای شهر تهران و رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، افتتاح شد.
 
 
افتتاح دومین نمایشگاه فن بازار مدیریت شهری
به گزارش پایتخت، مهدی چمران صبح امروز در مراسم افتتاح دومین فن بازار تخصصی مدیریت شهری و نمایشگاه فناوری‌های نوین شهری بابیان اینکه در دنیای امروز نمی‌توان با سیستم‌های سنتی و گذشته کار کرد، گفت: باید برای مدیریت بهتر امور از تکنولوژی و فناوری‌های روز بهره‌مند شد.

چمران افزود: نمایشگاه‌ها معمول صرفاً محلی برای اطلاع‌رسانی به مردم هستند؛ اما این نمایشگاه ارتباط واقعی فی‌مابین مخترعین و بازار ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه بخشی از فناوری روز وارداتی است، گفت: باید تلاش کنیم تا با خودکفایی در حوزه‌های مختلف علمی بتوانیم فناوری را در کشور بومی کنیم، چرا که در شرایط سخت همچون تحریم این تکنولوژی‌ها می‌تواند راهگشا باشد.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه بومی‌سازی تکنولوژی و کسب فناوری‌های روز می‌تواند در قیمت، اشتغال‌زایی، افزایش تولید داخلی مؤثر باشد، گفت: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی می‌تواند در بهبود امور تأثیرگذار باشد، اما باید مدیریتی داشت تا تکنولوژی و فناوری‌ها به تولید انبوه برسد و در زندگی مردم تأثیرگذار باشد.

چمران افزود: امید است برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی در زندگی مردم تأثیرگذار باشد نه اینکه تنها در حد نمایشگاه بماند.
در پایان مهدی چمران با یاد و نام شهدای رسانه، مخترعان و فناوران دومین فن بازار تخصصی مدیریت شهری و نمایشگاه فناوری‌های نوین شهری را افتتاح کرد.

 بابک نگاهداری رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران نیز در آئین افتتاح دومین فن بازار تخصصی مدیریت شهری و نمایشگاه فناوری‌های نوین، ضمن گرامی‌ داشت روز خبرنگار گفت: دومین فن بازار تخصصی مدیریت شهری از امروز تا 19 مرداد در بوستان گفت‌وگو در حال برگزاریست و شهرداری تهران میزبان برترین شرکت‌های دانش‌بنیان کشور است.

وی با بیان اینکه از میان 415 شرکتی که متقاضی حضور در نمایشگاه بودند تنها 230 شرکت بعد از ممیزی‌های لازم انتخاب شدند، افزود:‌ در حال حاضر، غرفه‌های کارفرمایی متشکل از سازمان‌ها، معاونت‌های مختلف شهرداری تهران و شهرداری‌های مناطق 22 گانه تهران در نمایشگاه مشغول به کار هستند. همچنین، شهرداری‌های 12 کلان‌شهر با هدف تأمین نیازهای فناورانه و تکنولوژیک در نمایشگاه مستقر شده‌اند.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با تأکید بر اینکه در کنار این دو ضلع، ضلع سوم نهادهای حمایت کننده و تسهیل‌گر همچون صندوق شکوفایی و نوآوری معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری و بازار دارایی‌های فکری نیز در نمایشگاه حضور دارند، تصریح کرد: توانستیم کریدور علم و فناوری را در این دوره با اجزای مختلف مستقر کنیم که نقش تسهیل‌گری، مشاوره حقوقی و مالی لازم را برای عقد قرارداد دارند. همچنین در این راستا، 5 بانک ملی، صادرات، تجارت، اقتصاد نوین و شهر برای مشارکت در سرمایه‌گذاری و عقد قرارداد با حجم مالی بالا فعال هستند.

نگاهداری با اشاره به ویژگی‌های متمایز این دوره از فن‌بازار عنوان کرد: علاوه بر حضور شهرداری تهران و 12 کلان‌شهر، 12 پارک علم و فناوری کشور نیز در این فن بازار حضور دارند.

وی ادامه داد: امسال پیمانکاران مختلفی که به عنوان بخش خصوصی با شهرداری تهران کار می‌کنند نیز برای حضور در نمایشگاه دعوت شدند تا شاید بخش زیادی از خرید محصولات دانش‌بنیان توسط این پیمانکاران انجام گیرد.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با بیان اینکه هدف از برگزاری این نمایشگاه باز کردن دروازه‌های بازار شهرداری تهران و شهرهای بزرگ کشور به سوی شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی است، تصریح کرد: اگر هدف ما تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور باشد شاید اصلی‌ترین نمود عینی آن انجام چنین اقداماتی است که بتوانیم بازار داخلی را در اختیار شرکت‌های داخلی بگذاریم.

نگاهداری افزود: امیدواریم که مجموعه تلاش همکاران ما در مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با حمایت شورای شهر تهران حرکت بزرگی را در راستای تکیه بر توانایی‌های داخلی رقم بزند.

وی با اشاره به حضور کشور لبنان در این دوره از فن بازار گفت:‌ در نظر داریم در فن بازار سوم از شهرداری‌های شهرهای بزرگ دنیا دعوت کنیم تا محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی کشور ما را خریداری کنند.
رضا تقی پور سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران، در مراسم افتتاحیه دومین فن بازار تخصصی مدیریت شهری و نمایشگاه فناوری‌های نوین شهری ضمن تقدیر از عملکرد شهرداری پایتخت در برگزاری این فن بازار گفت: پیشرفت علمی جمهوری اسلامی ایران در یک دهه اخیر بسیار چشمگیر بوده است؛ حال زمان آنست که پیشرفت‌های علمی ما جایگاه مناسب را پیدا کند و در صحنه عمل و کاربرد قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه امروزه فرایند پیچیده بازار تکنولوژی در دست شرکت‌های بزرگ و چند ملیتی است، افزود: اگر بخواهیم در این عرصه ورودی داشته باشیم و حلقه‌های بسته را باز کنیم قطعاً لازم است در همه حوزه‌ها به ویژه حوزه مدیریت شهری فعال باشیم.
عضو شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه فن بازار، بخش بسیار مهم و حیاتی را در ارتباط میان شرکت‌های نوپا و بازار اصلی بر قرار می‌کند، تصریح کرد: یقیناً، شهرداری تهران بازار بزرگی است که می‌تواند در این عرصه ورود پیدا کند و اتفاقات خوبی را رقم بزند.

تقی‌پور با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی حتی در دوره پس از تحریم گفت: بر این اساس، اقداماتی از این دست نه تنها باید تقویت شود بلکه در راستای توسعه اقتصاد مقاومتی باید گسترش پیدا کند تا شرکت‌ها و مؤسسات داخلی به نحو مناسبی به کاربران و شبکه کسب و کارهای مرتبط متصل شوند.
کلمات کليدی: نمایشگاه فن بازار مدیریت شهری،شرکت های دانش بنیان و شهرداری
>ساير عناوين سرويس شهری را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 26129