پایتخت بررسی می کند
ماجرای کمک 11هزارمیلیاردی دولت به شهرداری؛ از تایید مجلس تا انکار شورا
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۴
Share/Save/Bookmark
 
یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقد است که دولت در سال 93 حدود 11هزار میلیارد به شهرداری در بخش عمرانی کمک کرده است اما این در حالی است که اقبال شاکری این موضوع را رد می کند.
 
 
به گزارش  پایتخت، با وجود اما و اگرهای بسیاری که در این سال ها در خصوص بودجه و درآمد شهرداری ها و به ویژه کمک های دولت به این نهاد مطرح بوده و هست، اما هنوز این گلایه ها از سوی مدیران شهری به گوش می رسد که نسبت به دولت انتقاد کرده و خواهان پرداخت کمک دولت به ویژه برای مترو هستند.

کمک های بودجه ای که طبق قانون تعریف شده
نمایینده مردم اهواز در مجلس: دولت 11هزار میلیارد در سال 93 به شهرداری تهران در حوزه عمرانی کمک کرده است.
است در سالهای قبل به دلیل اختلافات سیاسی بین شهرداری و دولت پرداخت نشده است و متاسفانه آتش این اختلاف دامن شهروندان تهرانی را گرفته است.

این در حالی است که سید شکرخدا موسوی، نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با خبرنگار ما گفته است:  طی دو سال گذشته دولت سالانه حدود 11 هزار میلیارد به شهرداری تهران تزریق کرده است.

وی با بیان اینکه کمک دولت به سایر کلان شهرها کمتر از 10 درصد است، گفته است:  کمک دولت به شهرداری تهران در حوزه عمران و توسعه شهر بوده است که با بودجه شهرداری در بخش عمران مبلغی حدود 21 هزار میلیارد بودجه عمران شهر تهران را شامل می شود و در واقع با این مبلغ که تقریبا با بودجه عمرانی دولت برابر است؛ تهران باید بیشتر از این آباد می شده است.

اما اقبال شاکری،
رئیس کمیته عمران شورای شهر: دولت تنها متعد به کمک در حوزه حمل و نقل عمومی و بافت فرسوده است لذا در حوزه عمرانی کمکی به شهرداری تهران نشده است.
رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران ضمن رد  کمک دولت در بخش عمرانی به شهر تهران، به خبرنگار پایتخت می گوید: در مورد بودجه های عمرانی به طور خاص دولت به شهرداری کمکی نمی کند و کمک بودجه ای دولت در سه حوزه مشخص و عمدتا مختص به حمل و نقل عمومی و بافت فرسوده است.

وی با تاکید بر اینکه دولت متعهد به پرداخت بخشی از هزینه های حمل و نقل عمومی است، گفت:  دولت براساس قانون کشوری تعهداتی را بر عهده دارد که در پنج سال گذشته هم متاسفانه بدان عمل نکرده است و در سال گذشته تنها مبلغ ناچیزی به شهرداری پرداخت کرده است.

شاکری که عدم توسعه حمل و نقل عمومی را هم به دلیل عدم کمک های دولت می داند، می گوید: 50 درصد هزینه مترو 85 درصد هزینه اتوبوس  به عهده دولت است، البته در سال های اخیر دولت به برخی از شهرداری شهرستان ها کمک کرده است اما به تهران کمکی به خصوص در حوزه عمرانی نشده است.

با توجه به ابهاماتی که همچنان در این حوزه وجود دارد، "پایتخت" برای شفاف سازی موضوع را پیگیری خواهد کرد./
 
کلمات کليدی: کمک دولت به شهرداری،کمک 11هزارمیلیاردی دولت به شهرداری تهران، اخبار شهری
>ساير عناوين سرويس سیاست را در اين صفحه مشاهده کنيد<
کد مطلب: 14123